Jak zgodnie z prawem przewozić dziecko w aucie? [WIDEO]

Czy wiesz, jakie obowiązują obecnie przepisy ruchu drogowego odnośnie podróżowania z dziećmi samochodem? Kiedy musisz wozić dziecko w foteliku i za co możesz otrzymać mandat?

Zobacz inne z serii: Bezpieczna jazda z dzieckiem autem (3)


Polska musiała dostosować przepisy ruchu drogowego do prawa unijnego.  Zobacz jakie wytyczne obowiązują co do jazdy z dziećmi autem?

1. Nie ma granicy wiekowej przewożenia dzieci w fotelikach

Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm może podróżować bez fotelika, niezależnie od wieku. Tym samym zniknął wymóg, że każde dziecko do 12 lat musi podróżować w foteliku.

2. Zmiana co do jazdy dziecka na przednim siedzeniu

Zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika.

3. Przepisy o jeździe bez fotelika

Można przewozić dziecko bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Ale ważne zastrzeżenie: tylko wtedy kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa.

Obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.

4. Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów?

Zwolnione z zapinania pasów są kobiety w widocznej ciąży, osoby z zaświadczeniem lekarskim, taksówkarze, instruktorzy i egzaminatorzy szkół jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej oraz zespoły medyczne.

5. Wymogi co do fotelików

Fotelik samochodowy powinien być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka. Bezwzględnie zakazane będzie przewożenie dziecka poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dzieci.

Gdy przewożone jest troje dzieci, dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, natomiast posiadające co najmniej 3 lata dziecko może zajmować obok nich miejsce bez fotelika, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

6. Kara za przewożenie dziecka bez fotelika

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy