dziecko, samochód, auto
fot. fotolia

Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne!

Co bardziej rozprasza kierowcę - płaczące dziecko czy rozmowa przez telefon komórkowy? Sprawdź zaskakujące wyniki najnowszych badań.
Marta Kabulska
dziecko, samochód, auto
fot. fotolia
Czy zdarza ci się prowadząc samochód odwrócić głowę, gdy twoje dziecko płacze? A może rozstrzygasz dziecięce kłótnie w trakcie jazdy? Rzadko dziecko przez całą podróży samochodem siedzi spokojnie, a nawet, gdy tak się dzieje zerkasz, czy z maluszkiem wszystko w porządku. Instynktownie odwracasz głowę reagując na płacz, krzyk czy inne sygnały wysyłane przez dziecko, a przecież oderwanie wzroku od drogi i utrata koncentracji nawet na kilka sekund mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Jak bardzo dziecko w samochodzie rozprasza kierowcę?

Najnowsze badania Australijskiego Uniwerstytetu Monash w Melbourne pokazują, że  obecność dzieci w samochodzie rozprasza kierowców 12 razy bardziej niż rozmowa przez telefon komórkowy!
Przeanalizowano 92 podróże rodzin z dziećmi w wieku 1-8 lat pod kątem aktywności potencjalnie odciągających uwagę kierowcy i odwracających jego wzrok od drogi na ponad dwie sekundy. Wyniki były zaskakujące - w 90 z 92 badanych rodzinnych podróży wykryto zachowania w poważnym stopniu rozpraszające kierowców. Wyliczono, że średnio w czasie 16 minutowej wycieczki uwaga rodzica prowadzącego samochód była odwrócona przez 3 minuty i 22 sekundy podróży. Analiza nagrań wideo wykazała, że dzieci podróżujące na tylnych siedzeniach odpowiadały za 12% wszystkich rozpraszających aktywności, w porównaniu do telefonów komórkowych - 1%. Ciekawostką jest, że czas rozproszenia był dłuższy w przypadku ojców niż matek. To właśnie oni częściej angażowali się w rozmowy z dziećmi.
Dodatkowo badania wykazały, że obecność osoby dorosłej nie wpływała na odciąganie uwagi kierowcy w takim stopniu jak obecność dzieci w samochodzie.

Infografika: Alicja Rotfeld

Podobne wyniki uzyskano w brytyjskiej ankiecie na grupie dwóch tysięcy rodziców, w której to 95% rodziców uznało, że płacz albo krzyk dziecka odciąga ich uwagę od drogi przed pojazdem i tylko 1/3 z nich zatrzymała samochód, aby pomóc dziecku, podczas gdy pozostali kontynuowali podróż przy jednoczesny pomaganiu dziecku.
Redakcja poleca: Jak przewozić noworodka w foteliku samochodowym?
Zobacz, jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy podczas podróży z dzieckiem?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dziecko zacznie marudzić czy płakać. Nie mamy też wpływu na naszą reakcję na zachowanie dziecka, gdyż jest ona instynktowna.
Z pomocą przychodzą nam nowe technologie takie, jak zaawansowane systemy wspomagania kierowcy typu System Mobileye®, które mogą pełnić funkcję "trzeciego oka".
Zainstalowana w nich kamera w sposób ciągły obserwuje drogę przed samochodem, analizując ją pod kątem bezpieczeństwa. W chwili zagrożenia usłyszysz ostrzeżenia dźwiękowe i wizualne wyświetlane w czasie rzeczywistym na smartfonie lub dedykowanym wyświetlaczu.

Sprawdź też: Praktyczne porady na podróż samochodem z dzieckiem
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy