
Podróż z niemowlakiem – jak się do niej przygotować?
Kiedy można odbyć pierwszą podróż z dzieckiem? W jakim wieku powinno być dziecko?
Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury, wilgotności powietrza.Wiele osób pewnie powie, że podróż z tak małym dzieckiem jest ryzykowna...
Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować.Jak się przygotować do takiej podróży?
Agnieszka Pawłowska-Wypych: Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą. Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować.Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy.
W trakcie długich podróży, należy pamiętać o częstej zmianie pieluchy, aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko.
Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, należy pamiętać o podaniu przed wyjazdem odpowiednich środków zapobiegawczych. W momencie, kiedy jest to pierwsza trasa malucha, warto zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy.
Warto wiedzieć: Jak latać samolotem z dzieckiem?
Jaki środek transportu jest najlepszy do podróży z małym dzieckiem: samochód, samolot, pociąg?
Agnieszka Pawłowska-Wypych: Wszystko zależy od tego czasu trwania podróży. Każdy z tych środków transportu ma wady i zalety, choć samochód chyba najmniej wad. Poruszając się tym pojazdem, mamy możliwość zrobienia przerwy na postój, zmienienia przebiegu podróży (np. gdy dziecko się źle poczuje).Podróżując z dzieckiem samochodem należy pamiętać o foteliku samochodowym, dobranym odpowiednio do wieku i wagi dziecka. Warto rozważyć podróż w porze snu dziecka (np. w nocy lub podczas poobiedniej drzemki), dzięki temu malec lepiej ją zniesie.
Przed wyruszeniem w drogę należy przewietrzyć samochód. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu w czasie podróży. Ważne jest również sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, odgrzybieniu klimatyzacji. Jeśli podróż odbywa się w okresie wiosennym lub letnim, kiedy intensywnie świeci słońce, należy pamiętać o osłonkach przeciwsłonecznych montowanych na bocznych szybach pojazdu.
Podczas podróży należy pamiętać o uzupełnianiu dziecku płynów. Posiłki spożywane w trakcie drogi powinny być lekkostrawne i poddawane podczas postoju, a nie podczas jazdy.
Wybierając samolot, sprawdźmy, jaki jest czas lotu, a w przypadku długiego lotu, czy przewidywane są międzylądowania. Pamiętajmy, że w samolocie powietrze jest dosyć suche, co powoduje wysychanie błon śluzowych, a w konsekwencji zmniejszenie odporności dziecka na wirusy. Do tego dochodzi gwałtowana zmiana ciśnienia, która u dziecka może wywołać mdłości, ból ucha czy głowy. Trzeba pamiętać, że podczas startu i lądowania nie wolno karmić dzieci.
Podróż pociągiem daje komfort jazdy; cała uwaga rodziców może być skupiona na dziecku. Jednak tym środkiem komunikacji zwykle podróżuje wiele osób, co naraża dziecko na kontakt z wirusami i bakteriami.
Wiemy, czym możemy jechać. Pozostaje pytanie, gdzie można udać się w dzieckiem w podróż? Czym się kierować?
Agnieszka Pawłowska- Wypych: Przede wszystkim niewskazana jest podróż do miejsc o wyraźnie odmiennym klimacie, szczególnie w tropiki. W takich krajach mamy do czynienia z zupełnie innymi patogenami, niż te występujące w naszym środowisku, nie wspominając już o chorobach zakaźnych, takich jak: malaria, żółtaczka pokarmowa czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Układ immunologiczny dziecka dopiero się rozwija, trudno więc przewidzieć, jak poradzi sobie w kontakcie z nowymi wirusami. Jeśli jednak ktoś wybiera się do krajów o odmiennym klimacie, powinien pamiętać, aby jedzenie dziecka było odpowiednio zabezpieczone i przechowywane, a woda pochodziła tylko ze znanych źródeł. Trzeba też sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane przed wjazdem do danego kraju.W przypadku krajów europejskich należy sprawdzić panujące warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury. Czasami warto wybrać miesiące chłodniejsze, takie jak maj bądź wrzesień, aby zapewnić sobie, a przede wszystkim dziecku komfort pobytu. Innym istotnym elementem, który należy zweryfikować przed podróżą jest dostęp w miejscu pobytu do opieki lekarskiej.
Polecamy: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem