Dziecko w podróży, walizka
fot. © dubova - Fotolia.com

Podróż z niemowlakiem – jak się do niej przygotować?

Kiedy można wybrać się z niemowlakiem w dłuższą podróż? Jak się do niej przygotować? Czy lepiej podróżować samochodem, samolotem czy pociągiem? Na pytania odpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Monika Karbarczyk
Dziecko w podróży, walizka
fot. © dubova - Fotolia.com

Kiedy można odbyć pierwszą podróż z dzieckiem? W jakim wieku powinno być dziecko?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury, wilgotności powietrza.

Wiele osób pewnie powie, że podróż z tak małym dzieckiem jest ryzykowna...

Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować.

Jak się przygotować do takiej podróży?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą. Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować.
Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy.
W trakcie długich podróży, należy pamiętać o częstej zmianie pieluchy, aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko.
Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, należy pamiętać o podaniu przed wyjazdem odpowiednich środków zapobiegawczych. W momencie, kiedy jest to pierwsza trasa malucha, warto zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy.

Warto wiedzieć: Jak latać samolotem z dzieckiem?

Jaki środek transportu jest najlepszy do podróży z małym dzieckiem: samochód, samolot, pociąg?

Agnieszka Pawłowska-Wypych: Wszystko zależy od tego czasu trwania podróży. Każdy z tych środków transportu ma wady i zalety, choć samochód chyba najmniej wad. Poruszając się tym pojazdem, mamy możliwość zrobienia przerwy na postój, zmienienia przebiegu podróży (np. gdy dziecko się źle poczuje).
Podróżując z dzieckiem samochodem należy pamiętać o foteliku samochodowym, dobranym odpowiednio do wieku i wagi dziecka. Warto rozważyć podróż w porze snu dziecka (np. w nocy lub podczas poobiedniej drzemki), dzięki temu malec lepiej ją zniesie.
Przed wyruszeniem w drogę należy przewietrzyć samochód. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu w czasie podróży. Ważne jest również sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, odgrzybieniu klimatyzacji. Jeśli podróż odbywa się w okresie wiosennym lub letnim, kiedy intensywnie świeci słońce, należy pamiętać o osłonkach przeciwsłonecznych montowanych na bocznych szybach pojazdu.
Podczas podróży należy pamiętać o uzupełnianiu dziecku płynów. Posiłki spożywane w trakcie drogi powinny być lekkostrawne i poddawane podczas postoju, a nie podczas jazdy.
Wybierając samolot, sprawdźmy, jaki jest czas lotu, a w przypadku długiego lotu, czy przewidywane są międzylądowania. Pamiętajmy, że w samolocie powietrze jest dosyć suche, co powoduje wysychanie błon śluzowych, a w konsekwencji zmniejszenie odporności dziecka na wirusy. Do tego dochodzi gwałtowana zmiana ciśnienia, która u dziecka może wywołać mdłości, ból ucha czy głowy. Trzeba pamiętać, że podczas startu i lądowania nie wolno karmić dzieci.
Podróż pociągiem daje komfort jazdy; cała uwaga rodziców może być skupiona na dziecku. Jednak tym środkiem komunikacji zwykle podróżuje wiele osób, co naraża dziecko na kontakt z wirusami i bakteriami.

Wiemy, czym możemy jechać. Pozostaje pytanie, gdzie można udać się w dzieckiem w podróż? Czym się kierować?

Agnieszka Pawłowska- Wypych: Przede wszystkim niewskazana jest podróż do miejsc o wyraźnie odmiennym klimacie, szczególnie w tropiki. W takich krajach mamy do czynienia z zupełnie innymi patogenami, niż te występujące w naszym środowisku, nie wspominając już o chorobach zakaźnych, takich jak: malaria, żółtaczka pokarmowa czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Układ immunologiczny dziecka dopiero się rozwija, trudno więc przewidzieć, jak poradzi sobie w kontakcie z nowymi wirusami. Jeśli jednak ktoś wybiera się do krajów o odmiennym klimacie, powinien pamiętać, aby jedzenie dziecka było odpowiednio zabezpieczone i przechowywane, a woda pochodziła tylko ze znanych źródeł. Trzeba też sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane przed wjazdem do danego kraju.
W przypadku krajów europejskich należy sprawdzić panujące warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury. Czasami warto wybrać miesiące chłodniejsze, takie jak maj bądź wrzesień, aby zapewnić sobie, a przede wszystkim dziecku komfort pobytu. Innym istotnym elementem, który należy zweryfikować przed podróżą jest dostęp w miejscu pobytu do opieki lekarskiej.

Polecamy: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy