najnowsze doniesienia naukowców na temat macierzyństwa
fot. Adobe Stock

10 faktów na temat macierzyństwa - do jakich nowych wniosków doszli naukowcy? 

Naukowcy nie ustają w analizowaniu fenomenu ciąży, narodzin, jak i macierzyństwa. O wielu ich najnowszych odkryciach niejednokrotnie pisałyśmy w mamotoja.pl, a końcówka roku to dobry czas na ich podsumowanie.
Agnieszka Majchrzak
najnowsze doniesienia naukowców na temat macierzyństwa
fot. Adobe Stock
Mijający rok obfitował w wiele doniesień o najnowszych odkryciach naukowców dotyczących zarówno ciąży i porodu, jak i macierzyństwa, rodzicielstwa oraz rozwoju dziecka. Niektóre z nich były kontrowersyjne i wywoływały wiele komentarzy wśród mam. Jeszcze raz przejrzałyśmy je i przygotowałyśmy dla was 10 nowych faktów na temat macierzyństwa. Z góry podkreślamy, że ich przegląd jest subiektywny i pewnie niejedna z was inaczej ułożyłaby swoją dziesiątkę.

1. Kiedy najlepiej począć dzidziusia?

Każdy moment jest dobry, byle nie zimą! Najnowsze badania grupy naukowców z Cambridge i z Glasgow potwierdzają istnienie zależności między datą urodzenia człowieka a jego zdrowiem i możliwościami intelektualnymi. Dowiedli oni, na podstawie przebadania 800 tys. uczniów, że dzieci poczęte w okresie stycznia, lutego i marca mają później większe kłopoty w szkole. Badania wykazały także, że dyslekcja, trudnościami w czytaniu i ADHD mają związek z poczęciem dziecka między październikiem a grudniem.

A wszystko przez osławioną i trudną do przecenienia witaminę D. Wieloletnie analizy niezbicie potwierdzają, że jest ona niezbędna dla dojrzewającego mózgu dziecka. Jej brak zimą, spowodowany niedoborem słońca osłabia zdrowie przyszłej mamy w pierwszych miesiącach ciąży i skutkuje tym, że dzieci mają później większe trudności w nauce.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

2. Co bardziej boli - poród chłopca czy dziewczynki?

Badania pokazały, że płeć dziecka w takim przypadku ma znaczenie. Naukowcy z San Cecilio Clinical Hospital w hiszpańskiej Granadzie oraz z Uniwersytetu w Granadzie (UGR) odkryli, że poród chłopca jest bardziej bolesny niż poród dziewczynki i skutkuje większymi stratami na zdrowiu matek. Jako jedno z wytłumaczeń naukowcy podali większą odporność kobiet na stres. Okazuje się, że układy enzymatyczne występujące u płci żeńskiej są dojrzalsze w momencie narodzin. Prowadzi to do stworzenia bariery, która z kolei pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom komórek w ciele rodzącej matki.

3. Mleko kobiece mocniejsze niż antybiotyk

O zaletach kobiecego mleka można pisać bez końca - brytyjscy naukowcy dowiedli jeszcze jednej jego fantastycznej właściwości. Tym razem chodzi o zawarte w mleku białko - lektoferynę, niezwykle skuteczną w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Zdaniem naukowców z brytyjskiego National Physical Laboratory, naturalne antybiotyki zawarte w mleku matek mogą okazać się skuteczne w walce z odporną na leczenie tradycyjnymi antybiotykami superbakterią, ale i pomogą leczyć genetyczne choroby, takie jak mukowiscydoza, anemia, czy dystrofia mięśni Duchenne’a. Niewykluczone, że już niedługo do aptek trafią antybiotyki z mlekiem kobiecym.

4. Zawartość pieluszki niemowlaka bardzo cenna dla zdrowia

Nie ma co wykręcać nos z obrzydzeniem, bo prawda jest taka, że niemowlęca kupa może leczyć chorych na cukrzycę, osoby z nadwagą, a nawet nowotwory. Wszystko to zasługa zawartych w niej "dobrych" bakterii. Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center w amerykańskiej Północnej Karolinie wyodrębnili probiotyczny koktajl ze szczepów bakterii jelitowych znajdujących się w dziecięcej kupie. Ten cenny probiotyk poprawia stan jelit - odżywia ich wyściółkę, zmniejsza ich stan zapalny i pomaga w kontroli apetytu.

5. Śpij ze mną jak najdłużej

Dzieci powinny spać z mamą do co najmniej trzeciego roku życia – radzi doktor Nils Bergman z University of Cape Town w RPA. Zdaniem pediatry, to podczas wspólnego spania rodzi się więź z dzieckiem, która pomoże w rozwiązywaniu ewentualnych późniejszych problemów wychowawczych. Badania pediatry dowiodły, że serduszka dzieci śpiących w kojcach były trzy razy bardziej narażone na stres. Ich sen był niespokojny i przerywany.
  [content:0_26084,0_24820,2_1048,,1_4153:GALGallery]

6. Ach śpij kochanie

A skoro już o spaniu, to kiedy właściwie jest najlepszy moment na położenie dziecka do snu? Z wyliczeń naukowców wynika, że nie powinno to być później niż do godziny 20.30. Taka pora, jak dowodzą badacze, gwarantuje dziecku wyspanie się, a co za tym idzie jego zdrowy rozwój. Właśnie ok. godz. 20 obserwuje się u dzieci zwiększony poziom melatoniny, tzw. hormonu snu, który nie tylko pomaga zasnąć, ale też pozytywnie wpływa na jakość snu malucha.

7. Co dziecko dziedziczy po tacie, a co po mamie?

Najnowsze doniesienia naukowców mówią, że dziecko po tacie dziedziczy wzrost, jakość uzębienia, kolor oczu, zaś po mamie inteligencję. Trzeba jednak pamiętać, że tylko do 40 proc. inteligencji matki jest dziedziczone, reszta jest odbierana w trakcie życia dziecka, w wyniku pracy nad własnym rozwojem.

8. Te 3 rzeczy zwiększą inteligencję twojego dziecka

Jest ścisły związek między tym, ile dziecko śpi, a jego rozwojem – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w Children's Hospital of Eastern Ontario Research Institute w Kanadzie. Naukowcy wykazali, że odpowiednia ilość snu, aktywności fizycznej oraz ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami komputerów czy telewizorów zwiększa zdolności poznawcze i językowe dziecka, jego postrzeganie, uwagę, czy pamięć.

9. Przedszkolaki górą!

Przedszkolaki mają bardziej rozwinięte umiejętności społeczne i lepiej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami od dzieci pozostających w domu – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Sorbonie we Francji. Ich zdaniem, dostęp do wysokiej jakości opieki w pierwszych latach życia dziecka może w przyszłości zapobiec jego kłopotom emocjonalnym i rozwijać je prospołecznie.

10. Szczepienia ratują zdrowie i życie dzieci

I na koniec fantastyczna wiadomość na temat szczepień! Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do ich zasadności, to najnowsze doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powinny wyprowadzić go z błędu. Jak wynika z badań WHO dwie szczepionki – chroniące przed Hib i pneumokokami – uratowały życie 1,45 miliona dzieci w ciągu 15 lat!

Hib i pneumokoki są bakteriami najczęściej wywołującymi u dzieci zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowych i są określane jako jedne z najgroźniejszych dla ich zdrowia. Dzięki szczepieniom, zarówno w USA, jak i wielu krajach europejskich choroba Hib została praktycznie wyeliminowana, a choroba pneumokokowa znacznie zredukowana. Liczba zgonów z powodu pneumokoków zmniejszyła się o 51 proc., a śmierć w wyniku zarażenia Hib spadła o 90 proc. (w latach 2000-2015). 

Czy te odkrycia was zaskoczyły? A może same do niektórych z nich doszłyście, obserwując swoje maluchy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy