GRY
 
 

Podsumowanie akcji "Kocham, chronię, badam"

Wspólnie z marką NAN Pro i firmą LUX MED zapraszaliśmy rodziców z dziećmi na bezpłatne badania u pediatry. Pora na podsumowanie.

dziecko, badanie, pluszak, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia
Nazwaliśmy naszą akcję: „Kocham, chronię, badam.” Czy wiesz, dlaczego kochać dziecko to znaczy chodzić z nim do lekarza? Rozmawiamy na ten temat z dr Barbarą Gad-Karpierz, pediatrą.

Czy rodzice dobrze dbają o dzieci?
Bywa różnie. Jest grupa rodziców, którzy dbają o dzieci w mądry, rozsądny sposób: gdy coś ich niepokoi, swoje wątpliwości spisują na kartce i pytają lekarza. Ale są też rodzice, którzy zdecydowanie zbyt rzadko chodzą z dzieckiem do lekarza, bo np. są bardzo zaabsorbowani pracą.

Jak często trzeba chodzić z malcem do pediatry?
W pierwszych miesiącach życia wystarczą wizyty „szczepienne”, które odbywają się często, bo co około sześć tygodni. Jednak okres intensywnych szczepień kończy się, gdy smyk ma około pół roku. Później też nie można zapominać o wizytach u pediatry. Między pierwszym a drugim rokiem życia na pewno co dwa–trzy miesiące warto iść do lekarza, by ocenił, jak dziecko się rozwija. Potem konieczne są badania bilansowe w wieku dwóch, czterech i sześciu lat. Jednak tak naprawdę raz w roku ze zdrowym dzieckiem powinno się przyjść na wizytę kontrolną.

Gdy rodzica coś niepokoi, od razu powinien o tym mówić lekarzowi, czy poczekać, bo może wszystko się unormuje?
Pytanie, jak długo czekać. Gdy np. pojawia się zmiana na skórze, można poczekać kilka dni. Ale np. z guzkiem trzeba od razu iść do lekarza, bo może to być pierwszy sygnał choroby onkologicznej. Nie należy bać się wizyty. Rodzic jest zobowiązany do dbania o dziecko, a lekarz powinien udzielić mu wyczerpujących odpowiedzi lub zrobić odpowiednie badania.  Na pewno trzeba iść do pediatry, gdy widzimy jakieś niepokojące objawy, zmianę zachowania, np. dziecko złości się bez powodu, staje się konfliktowe, chrapie – bo przyczyną może być np. niedosłuch spowodowany infekcją, przerostem trzeciego migdałka albo banalnym problemem, jak korek woszczynowy w uchu.

Dlaczego trzeba pamiętać o wizytach u ortopedy?
W pierwszych miesiącach życia kontrolujemy stawy biodrowe – z reguły wizyta jest połączona z badaniem usg. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz prosi, by rodzice zgłosili się, gdy dziecko zacznie chodzić. Czasem rodzice to robią, czasem nie. A ta wizyta jest bardzo ważna, ponieważ dopiero, gdy malec zaczyna chodzić, możemy skontrolować układ ruchu i kręgosłup. Dla kręgosłupa okresem krytycznym jest też szósty–siódmy rok życia, gdy dziecko idzie do szkoły i musi przez kilka godzin siedzieć w jednej pozycji. Trzeba też kontrolować, czy nie pojawia się płaskostopie. Na początku nie powoduje ono problemów, pojawiają się one dopiero po latach.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj