dziecko, badanie, pluszak, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia

Podsumowanie akcji "Kocham, chronię, badam"

Wspólnie z marką NAN Pro i firmą LUX MED zapraszaliśmy rodziców z dziećmi na bezpłatne badania u pediatry. Pora na podsumowanie.
dziecko, badanie, pluszak, zdrowie dziecka
fot. Panthermedia
Nazwaliśmy naszą akcję: „Kocham, chronię, badam.” Czy wiesz, dlaczego kochać dziecko to znaczy chodzić z nim do lekarza? Rozmawiamy na ten temat z dr Barbarą Gad-Karpierz, pediatrą.

Czy rodzice dobrze dbają o dzieci?
Bywa różnie. Jest grupa rodziców, którzy dbają o dzieci w mądry, rozsądny sposób: gdy coś ich niepokoi, swoje wątpliwości spisują na kartce i pytają lekarza. Ale są też rodzice, którzy zdecydowanie zbyt rzadko chodzą z dzieckiem do lekarza, bo np. są bardzo zaabsorbowani pracą.

Jak często trzeba chodzić z malcem do pediatry?
W pierwszych miesiącach życia wystarczą wizyty „szczepienne”, które odbywają się często, bo co około sześć tygodni. Jednak okres intensywnych szczepień kończy się, gdy smyk ma około pół roku. Później też nie można zapominać o wizytach u pediatry. Między pierwszym a drugim rokiem życia na pewno co dwa–trzy miesiące warto iść do lekarza, by ocenił, jak dziecko się rozwija. Potem konieczne są badania bilansowe w wieku dwóch, czterech i sześciu lat. Jednak tak naprawdę raz w roku ze zdrowym dzieckiem powinno się przyjść na wizytę kontrolną.

Gdy rodzica coś niepokoi, od razu powinien o tym mówić lekarzowi, czy poczekać, bo może wszystko się unormuje?
Pytanie, jak długo czekać. Gdy np. pojawia się zmiana na skórze, można poczekać kilka dni. Ale np. z guzkiem trzeba od razu iść do lekarza, bo może to być pierwszy sygnał choroby onkologicznej. Nie należy bać się wizyty. Rodzic jest zobowiązany do dbania o dziecko, a lekarz powinien udzielić mu wyczerpujących odpowiedzi lub zrobić odpowiednie badania.  Na pewno trzeba iść do pediatry, gdy widzimy jakieś niepokojące objawy, zmianę zachowania, np. dziecko złości się bez powodu, staje się konfliktowe, chrapie – bo przyczyną może być np. niedosłuch spowodowany infekcją, przerostem trzeciego migdałka albo banalnym problemem, jak korek woszczynowy w uchu.

Dlaczego trzeba pamiętać o wizytach u ortopedy?
W pierwszych miesiącach życia kontrolujemy stawy biodrowe – z reguły wizyta jest połączona z badaniem usg. Jeśli wszystko jest w porządku, lekarz prosi, by rodzice zgłosili się, gdy dziecko zacznie chodzić. Czasem rodzice to robią, czasem nie. A ta wizyta jest bardzo ważna, ponieważ dopiero, gdy malec zaczyna chodzić, możemy skontrolować układ ruchu i kręgosłup. Dla kręgosłupa okresem krytycznym jest też szósty–siódmy rok życia, gdy dziecko idzie do szkoły i musi przez kilka godzin siedzieć w jednej pozycji. Trzeba też kontrolować, czy nie pojawia się płaskostopie. Na początku nie powoduje ono problemów, pojawiają się one dopiero po latach.


Wśród małych dzieci plagą jest próchnica. Jak jej zapobiec?
O zęby trzeba dbać od samego początku, a iść na pierwszą wizytę do stomatologa (najlepiej pedodonty), gdy tylko pojawią się pierwsze zęby. Warto pamiętać, że próchnica w zębach mlecznych nie zawsze jest widoczna, może jednak dawać dyskretne dolegliwości w postaci dyskomfortu przy jedzeniu słodyczy, piciu ciepłych lub zimnych napojów. Dlatego regularne wizyty u stomatologa są koniecznością, także w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Kiedy iść z malcem do okulisty?

Na pewno, jeśli dziecko zezuje po skończeniu trzech miesięcy. Wizyta ze starszakiem jest konieczna, jeśli malec nie chce rysować, kolorować, podnosi przedmioty blisko oczu, siada tuż przy telewizorze.
 
Z małym dzieckiem rodzice stosunkowo często chodzą do lekarza, potem – coraz rzadziej...
To błąd! W pierwszych latach trzeba znaleźć pediatrę, do którego rodzic ma zaufanie. To najważniejszy lekarz dla malca, on kieruje go do specjalisty, gdy to koniczne. Gdy dziecko rośnie, rodzicom wydaje się, że jest silniejsze i można zaczekać z wizytą u lekarza. A wcale tak nie jest! Dzieciństwo jest najlepszym momentem, by korygować to, co ze zdrowiem malca dzieje się niedobrego. Bez względu na to, czy dziecko ma dwa miesiące, sześć lat czy więcej, nie można zapominać o wizytach u lekarza.

Akcja na medal
Do naszej akcji zgłosiło się  ponad sześć tysięcy osób, do 15 listopada (kiedy zamykamy ten numer „Mamo, to ja”) przebadaliśmy już prawie 1800 dzieci! Bardzo dziękujemy naszym partnerom: marce NAN Pro i Grupie Medycznej LUX MED. Bez Was ta akcja nie byłaby możliwa!

A oto, co mówią mamy, które zgłosiły się na badania: „Trafiliśmy z dzieckiem do znakomitej doktor. Pierwszy raz bez stresu mogłam spytać o wszystko, co wzbudzało moje wątpliwości”; „Byłam bardzo zadowolona. UWAŻAM, ŻE POWINNO BYĆ WIĘCEJ TAKICH AKCJI!”; „Jestem bardzo zadowolona z wizyty! Pediatra, na którą trafiliśmy, okazała się bardzo ciepłą, kompetentną osobą. ”; „Akcja była REWELACYJNA!” .Na pytania odpowiada: dr Barbara Gad–Karpierz pracuje jako pediatra. Jednocześnie kieruje pionem medycznym Grupy LUX MED.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy