Encyklopedia zdrowia dziecka

Poduszka

Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia zalecane jest spanie bez poduszeczki na dosyć twardym materacyku. Delikatny, jeszcze nie do końca skostniały kręgosłup dziecka wymaga płaskiego podłoża – wszelkie nierówności mogą wywołać nieodwracalne skrzywienia.

Noworodek i niemowlę
Najlepiej, by dziecko spało bez poduszeczki. Mała główka powinna być ułożona nieco wyżej, możesz pod materacyk lub prześcieradełko podłożyć kocyk; wówczas maluszek nie będzie leżał zupełnie płasko.
Wyjątkowo niebezpieczne są wszelkie poduszeczki, wówczas gdy układamy maleństwo na brzuszku. Mięśnie karku nie są jeszcze zbyt mocne, główka dziecka często opada. Wówczas wystarczy chwila nieuwagi, a maluch upadnie noskiem w poduszkę i może mieć kłopoty z oddychaniem. Warto pamiętać, że przez pierwsze pół roku powinniśmy układać dziecko na brzuszku tylko wtedy, gdy możemy je obserwować (nawet gdy leży na płaskiej powierzchni).

Starsze dziecko
Pediatrzy niemal zgodnie twierdzą, że poduszka dziecku do spania nie jest potrzebna. Jeśli od maleńkiego nie będzie jej używało, nie będzie jej potrzebowało także gdy dorośnie. Jeśli jednak pod koniec pierwszego roku życia zaproponujemy maluchowi poduszkę, na pewno się do niej przyzwyczai i już bez niej nie zaśnie.

Zamiast przytulanki
Maluchy często traktują poduszeczkę jako rodzaj przytulanki czy wprost usypiacza (niekiedy potrafi ona zastąpić smoczek). Domagają się jej zarówno wieczorem, jak i podczas spania popołudniowego. Niektóre są tak przywiązane do swoich ”jaśków”, że zabierają je ze sobą także do przedszkola.

Jaka poduszka?
Aby podusia nie przyczyniła się do skrzywienia kręgosłupa naszego malca, powinna być płaska i niezbyt duża. Nie powinna być wykonana z pierza ani puchu, gdyż bardzo często wywołują one alergię. Najlepsze są płaskie poduszki wypełnione sztucznym włóknem (np. silikonem). Powłoczki powinny być bawełniane.

Jaki materacyk?
Na prawidłowy rozwój kręgosłupa naszego maleństwa wpływ ma nie tylko poduszka, ale i materacyk, na którym malec śpi. Powinien on być dosyć twardy, o gładkiej, jednolitej powierzchni. Ostatnio do dziecięcych łóżeczek polecane są materacyki z włókna kokosowego. Na wierzchu trzeba położyć prześcieradełko – najlepiej bawełniane (w pierwszych miesiącach życia takie, aby można je było wygotować). Do łóżeczkowego kompletu potrzebna jest jeszcze kołderka (w pierwszych miesiącach życia może to być mały kocyk) powleczona bawełnianą powłoczką.

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz artykuł: Prosty sposób na kręgosłup