poduszka motylek
fot. Adobe Stock

Poduszka motylek chroni szyję niemowlaka w foteliku i wózku

Poduszki dla niemowląt generalnie nie są wskazane. Jednak poduszka motylek, zwana poduszką head care, pomaga chronić szyję dziecka w foteliku samochodowym i wózku. Warto ją mieć, pod warunkiem, że prawidłowo się jej używa.
Ewa Janczak-Cwil
poduszka motylek
fot. Adobe Stock
Niemowlęta do pierwszego roku życia nie powinny spać na poduszce. Jednak sen w foteliku (a niemowlęta często w nim śpią!) albo w wózku spacerowym, rządzi się nieco innymi prawami. Dlatego korzystanie z poduszki motylka jest dozwolone i... wygodne!

Poduszka motylek:
  1. Poduszka motylek Minky
  2. Poduszka head care Jukki
  3. Poduszka motylek z wkładką
  4. Poduszka motylek minky w zestawie
  5. Poduszka head care ortopedyczna

Zalety poduszki motylka

Poduszka motylek jest poduszką antywstrząsową. Jej zadaniem jest podpieranie główki niemowlęcia np. podczas spaceru w wózku czy w czasie jazdy w foteliku samochodowym. Pozwala podeprzeć główkę z kilku stron, zapobiegając jej niekontrolowanemu kiwaniu się, co chroni delikatny odcinek szyjny kręgosłupa dziecka. Dbanie o kręgosłup niemowlęcia od pierwszych tygodni jest ważne dla rozwoju dziecka i zapobiegania wadom postawy.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Kiedy używać poduszki motylka

Należy używać jej wyłącznie w sytuacjach, gdy główka niemowlęcia może się w wyniku wstrząsów kołysać się lub zwisać. Dlatego poduszkę motylek warto wkładać dziecku pod głowę w czasie jazdy wózkiem po nierównym podłożu, a także podczas podróży samochodem z niemowlęciem.

Nie należy korzystać z niej, gdy dziecko śpi bez stałego nadzoru osoby dorosłej – nie wkładaj pod głowę poduszki motylka niemowlęciu, które masz zamiar zostawić śpiące np. w przydomowym ogródku w gondoli. Spacer to inna sytuacja – dziecko masz cały czas na oku.

Najmniejsze zagrożenie dla dziecka wynikające ze stosowania poduszki jest wtedy, gdy znajduje się ono przypięte w pozycji półleżącej. Nie ma możliwości obrócić się i wcisnąć nosa i ust w poduszkę, co może zagrażać jego zdrowiu i życiu. Zatem poduszka motylek nie stwarza zagrożenia, jeśli wkładana jest do spacerówki lub fotelika, ale w gondoli, w której dziecko leży płasko, może już stanowić ryzyko.

Pamiętaj, żeby poduszkę motylka prać regularnie zgodnie z zaleceniami producenta. Nie chcesz przecież, żeby stała się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, prawda?

1. Poduszka motylek Minky, 13 zł

poduszka motylek minky


Dwustronna poduszka motylek – z jednej strony polar minky, z drugiej kolorowa bawełna. Antyalergiczne wypełnienie. Wszystkie materiały posiadają atest. Przeznaczona dla dzieci do 24. miesiąca życia.

2. Poduszka head care Jukki, 23 zł

poduszka motylek Jukki

Szyta ręcznie z bawełny i wypełniona silikonowymi, antyalergicznymi kuleczkami. Jest dwustronna, dopasowuje się do kształtu głowy i pozycji dziecka. Ta poduszka motylek przeznaczona jest dla dzieci do 24. miesiąca życia. Wyprodukowana w Polsce.

3. Poduszka motylek z wkładką, 60 zł

poduszka motylek z wkładką

Praktyczny zestaw uszyty ręcznie z bawełny. Poduszkę motylka umieszcza się w tunelu wkładki, dzięki czemu nie przemieszcza się. Wkładka nadaje się do wózka i fotelika i ma wymiary 79 cm x 36 cm. Producent szyje komplety z wybranych przez klienta materiałów (100 do wyboru).

4. Poduszka motylek minky w zestawie, 38 zł

poduszka motylek w zestawie

Komplet składający się z poduszki motylka, poduszki i kołderki – wszystko uszyte z polaru minky i bawełny, dwustronne. Wymiaru kołderki: 75 cm, x 55 cm, motylka: 24 cm x 35 cm, poduszki: 25 cm x 35 cm. Zestaw polskiego producenta.

5. Poduszka head care ortopedyczna, 60 zł

poduszka motylek ortopedyczna

Specjalnie wyprofilowana poduszka motylek – nie zniekształca główki dziecka, zapobiegając spłaszczeniu głowki. Uszyta z atestowanej bawełny z wypełnieniem specjalnym włóknem. Ma termoregulacyjną membranę z włókna bambusowego. Występuje w trzech rozmiarach – należy dobrać rozmiar do obwodu główki dziecka.

Więcej o wyposażeniu dla małego dziecka:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy