podwiązanie jajowodów
fot. Adobe Stock

Podwiązanie jajników - kontrowersyjna metoda antykoncepcji

Podwiązanie jajników na stałe uniemożliwia zapłodnienie. Jest nieodwracalne i wymaga dojrzałej decyzji. Zobacz, na czym polega i jakie niesie ryzyko.
Agnieszka Majchrzak
podwiązanie jajowodów
fot. Adobe Stock
Podwiązanie jajników to w rzeczywistości zabieg podwiązania jajowodów. W ten sposób niszczy się ciągłość jajowodów i tym samym uniemożliwia połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Z tego właśnie względu podwiązanie jajowodów uznawane jest na świecie za najskuteczniejszą metodę zapobiegającą niechcianej ciąży. Chociaż wiele kobiet, które nie chcą mieć dzieci, uważa taki zabieg za jedyne rozwiązanie, często nie zdają sobie sprawy z jego poważnych konsekwencji.

Spis treści:
 

Podwiązanie jajowodów - kiedy można je wykonać

Podwiązanie jajowodów, inaczej sterylizacja kobieca lub salpingektomia jest inwazyjną metodą antykoncepcyjną. Decydują się zwykle na to kobiety, które:
 • nie chcą mieć dzieci;
 • nie czują instynktu macierzyńskiego;
 • nie chcą posiadać większej liczby dzieci, a nie mogą skorzystać z innych metod antykoncepcji;
 • mają problemy zdrowotne, które w czasie ciąży mogą ulec zaostrzeniu zagrażającemu ich życiu;
 • mają obciążenia genetyczne.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Sposoby wykonania podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów polega na przerwaniu ich drożności, dzięki czemu zostaje odcięta droga, którą komórka jajowa zmierza do macicy i którą plemniki kierują się do komórki jajowej. Wykonuje się je za pomocą trzech metod:
 • laparotomii;
 • laparoskopii;
 • zabiegu metodą Esurr.

Laparotomia to bardzo inwazyjna metodą podwiązania jajowodów. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na przecięciu skóry i mięśni w celu otwarcia jamy brzusznej, a następnie podwiązaniu jajowodów. Przeprowadza się je kilkoma sposobami, poprzez :
 • zmiażdżenie jajowodu i założenie podwiązki - metoda Mandlera;
 • wycięcie fragmentu jajowodu i założenie podwiązek na oba końce - metoda Pomeroy'a;
 • wycięcie 1-2 cm jajowodu i zaszycie końców w kieszonce z otrzewnej - metoda Labhardta;
 • wycięcie strzępków jajowodu i jajnika (fimbriektomia); zakończenia jajowodu zaszywa się w kieszonce z otrzewnej - metoda Irvinga;
 • założenie na jajowody klipsów - metoda klipsowa.

Laparoskopia to dużo bezpieczniejsza metoda - wymaga jedynie małego nacięcia w okolicy pępka, przez które wprowadza się kamerkę, umożliwiającą uzyskanie obrazu z wnętrza organizmu. Następnie wykonuje się drobne nacięcie nad spojeniem łonowym i wprowadza specjalne narzędzie wykonujące zabieg. Za pomocą laparoskopii najczęściej wykonuje się termiczne obkurczenie jajowodów, czyli ich elektrokoagulację, pod wpływem temperatury około 60-180 stopni Celsjusza.

Metoda Esurr to najnowocześniejszy sposób przerwania drożności jajników. Lekarz wprowadza do jajowodów specjalną spiralną wkładkę. Dostaje się ona przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy i dalej do jajowodów za pomocą histeroskopu (wziernika).

Proces zamknięcia jajowodów nie jest natychmiastowy i trwa do trzech cykli miesiączkowych. Przez ten czas wkładka musi  obrosnąć tkankę, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję (dlatego należy w tym czasie stosować antykoncepcję). Po 3 miesiącach trzeba wykonać histerosalpingografię (badanie rentgenowskie pokazujące macicę i jajowody), aby sprawdzić, czy wkładka jest właściwie położona.

Podwiązanie jajowodów i ich konsekwencje

Podwiązanie jajników oznacza utratę przez kobietę płodności. To zabieg właściwie nieodwracalny - nie dotyczy to jedynie podwiązania jajników za pomocą klipsów. Zabiegi odwracające podwiązanie jajników są dostępne, jednak ich skuteczność jest bardzo niska. Dają one jedynie 30 procent szans na odzyskanie płodności.
Podwiązanie jajowodów nie przekreśla szans na zostanie matką - w tej sytuacji możliwe jest uzyskanie ciąży metodą in-vitro.

Podwiązanie jajowodów - zalety

Podwiązanie jajowodów nie prowadzi do zaburzeń hormonalnych i nie niesie groźnych dla zdrowia kobiety konsekwencji:
 • nie wpływa na zmianę cyklu miesiączkowego u kobiety;
 • nadal jest owulacja;
 • krwawienia miesiączkowe są podobne do tych przed zabiegiem, nie są ani nieregularne, ani bardziej bolesne;
 • nie wywołuje krwawień międzymiesiączkowych;
 • nie wywołuje wcześniejszej menopauzy;
 • nie dochodzi do spadku libido.
Kobiety po podwiązaniu jajników pozbywają się lęku przed niepożądaną ciążą i często mają większą ochotę na seks.

Podwiązanie jajowodów - ryzyko powikłań

Podwiązanie jajowodów nie jest zabiegiem pozbawionym ryzyka komplikacji. Jeżeli w czasie zabiegu zostaną popełnione błędy, mogą one doprowadzić do:
 • ciąży pozamacicznej - zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie jajowodu; ryzyko jej wystąpienia jest wysokie u kobiet, u których wykonano zabieg metodą elektrokoagulacji jajowodów;
 • bólu w podbrzuszu;
 • zakażenia i infekcji rany;
 • infekcji pęcherza moczowego.

Podwiązanie jajowodów - czy to jest legalne

W USA i wielu krajach Europy Zachodniej (Austrii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii) zabieg ten jest wykonywany na życzenie pacjentki. W Polsce jego wykonanie jest nielegalne. Zgodnie z Kodeksem Karnym lekarz wykonujący podwiązanie jajników może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i podlegać karze od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ale są dwa wyjątki dopuszczające jego zastosowanie:
 • można go wykonać u kobiety w sytuacji, gdyby jej ewentualna ciąża stanowiłaby ekstremalne zagrożenie dla jej zdrowia lub życia (np. u kobiet po trzech cesarskich cięciach);
 • istnieje podejrzenie, graniczące z pewnością, że dziecko odziedziczy jakąś ciężką chorobę genetyczną.
Podwiązanie jajowodów jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Według wskaźnika Pearla - najskuteczniejszą, wynoszącą 0,15-0,10. Oznacza to, że średnia ilość niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku współżycia seksualnego u stu par stosujących tę metodę antykoncepcji, wynosi 0,15-0,10.
  [content:0_26567,0_26772,2_1330,1_1549:GALGallery]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy