podwyżka 500 plus
fot. Adobe Stock

Będzie PODWYŻKA 500 plus, bo Polki muszą rodzić więcej! (PRZECIEKI z rządu!)

W Polsce rodzi się za mało dzieci, dlatego rząd planuje rewolucyjne zmiany: wg nieoficjalnych źródeł w najbliższym czasie czeka nas podwyżka świadczenia 500 plus. Ale to nie wszystko: o wzrost dzietności w Polsce ma się starać nowy Instytut ds. Rodziny i Demografii.
Magdalena Drab
podwyżka 500 plus
fot. Adobe Stock
Polki rodzą coraz mniej dzieci − w 2020 roku przyszło ich na świat najmniej od 16 lat. Program 500 plus nie zachęca do zakładania rodzin wielodzietnych, mimo że pieniądze są wypłacane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Rząd chce walczyć ze spadającym wskaźnikiem dzietności... inwestując w 500 plus i podwyższając świadczenie.

Podwyżka 500 plus: co wiadomo?

Świadczenie rodzinne 500 plus czeka waloryzacja − wynika z nieoficjalnych źródeł „Wyborczej”. Podwyżka 500 plus ma zachęcić Polki do rodzenia większej liczby dzieci. O ile wzrośnie świadczenie? Nie wiadomo, ale wcześniej pojawiały się już różne propozycje, np. wypłacania 600 plus pracującym rodzicom. PiS ma przedstawić nowy program demograficzny, w tym plany podwyżki 500 plus, na początku marca − podaje „Wyborcza”.

Czy wyższe świadczenie rodzinne to jedyny pomysł rządu na poprawę dzietności w Polsce? Nie, wg informacji podanych przez „Wyborczą” PiS chce też powołać specjalny urząd: Instytut na rzecz Rodziny i Demografii. Nie jest jasne, czym miałby się on zajmować, wiadomo tylko, że jego zadaniem byłoby zachęcanie Polek do rodzenia dzieci.

A skąd rząd wziąłby pieniądze na dodatkowe wypłaty dla rodziców? „Z uszczelniania VAT i opodatkowania gigantów cyfrowych” − donosi gazeta. Pierwsza waloryzacja 500 plus miałaby się odbyć w 2023 roku (byłby to wzrost świadczenia o wskaźnik inflacji). Druga propozycja to coroczne zwiększanie 500 plus o stałą kwotę (niezależnie od inflacji).

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy