podwyższone limocyty w ciąży
fot. Adobe Stock

Podwyższone limfocyty w ciąży – przyczyny, jak obniżyć poziom limfocytów

Podwyższony poziom limfocytów w ciąży świadczy o aktywacji układu odpornościowego. Zbyt duża liczba limfocytów we krwi może sugerować, że organizm podjął walkę. Ważne staje się ustalenie, jaka jest przyczyna przekroczenia normy.
Ewa Janczak-Cwil
podwyższone limocyty w ciąży
fot. Adobe Stock
Podwyższone limfocyty w ciąży obserwuje się wkrótce po zapłodnieniu. Na późniejszym etapie ciąży poziom limfocytów na ogół spada. Spadek może być na tyle wyraźny, że za normę uznaje się obniżony poziom limfocytów w ciąży.

Podwyższony poziom limfocytów nazywany jest limfocytozą. W ciąży może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z toczącym się w organizmie procesem chorobowym. 

Limfocyty w ciąży – norma

Ogólna norma limfocytów w ciąży wynosi 20–45 proc. lub 1,5–4,0 * 109/l. Zatem o podwyższonym poziomie limfocytów w ciąży możemy mówić, kiedy wynik badania wskazuje powyżej 45 proc. lub powyżej 4,0 * 109/l. Poziom limfocytów może być różny na kolejnych etapach ciąży, z tego względu określono normy dla poszczególnych trymestrów ciąży.

Normy poziomu limfocytów w poszczególnych trymestrach ciąży:
 • I trymestr – 1,1-3,6 * 109/l
 • II trymestr – 0,9-3,9 * 109/l
 • III trymestr – 1-3,6 * 109/l.

Podwyższone limfocyty w ciąży mogą, ale nie muszą, świadczyć o nieprawidłowościach. Dla oceny stanu organizmu ważne są również wyniki innych parametrów krwi i samopoczucie ciężarnej. Uzyskane rezultaty badań należy konsultować z lekarzem, który zdecyduje, czy rzeczywiście są powody do dalszej diagnostyki. 

Co oznaczają podwyższone limfocyty?

Podwyższony poziom limfocyty w ciąży może wynikać z odwodnienia organizmu przed pobraniem krwi na czczo. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że tak się stało, badanie warto powtórzyć.

Znacznie podwyższone limfocyty w ciąży mogą sugerować infekcję, zaburzenia autoimmunologiczne lub zmiany o charakterze nowotworowym. Uzyskany wynik wiąże się z koniecznością przeprowadzenie dalszej diagnostyki, która pozwoli ustalić, co spowodowało wzrost liczby limfocytów.

Podwyższenie limfocytów w ciąży – przyczyny:
 • przewlekłe lub ciężkie zakażenie bakteryjne
 • WZW
 • krztusiec
 • gruźlica
 • choroba wirusowa (np. ospa, różyczka w ciąży, grypa, mononukleoza)
 • uraz z przerwaniem ciągłości skóry
 • przebyty napad padaczkowy przed pobraniem krwi do badania
 • zabieg chirurgiczny.

W ustaleniu, co spowodowało zwiększoną produkcję limfocytów, pomaga sprawdzenie poziomu poszczególnych typów limfocytów (limfocytów T, limfocytów B).

Jak obniżyć limfocyty?

Do obniżenia limfocytów dojdzie wtedy, gdy zlikwidowana zostanie przyczyna nieprawidłowości – np. wygaśnie stan zapalny, zagoi się rana, skończy się choroba. Poziom limfocytów stopniowo spadnie wtedy do poziomu prawidłowego.

Podstawową sprawą jest zatem odkrycie przyczyn, które odpowiadają za podwyższenie limfocytów w ciąży. Niezbędne są więc dalsze badania diagnostyczne. Decyzję o tym, w jakim kierunku będą prowadzone, podejmuje lekarz. 
 
Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy