GRY
 
 

Kontrowersyjna akcja kliniki leczenia niepłodności

Łódzka klinika leczenia niepłodności rozpoczęła akcję "Podziel się jajeczkiem". Celem akcji jest nakłonienie kobiet do oddawania komórek jajowym parom, które nie mogą mieć własnego potomstwa. Za oddanie komórki dawczynie otrzymują wynagrodzenie. Akcja wzbudza kontrowersje.

in vitro, zapłodnienie, sztuczne zapłodnienie
fot. Fotolia

Pomysłodawcy akcji "Podziel się jajeczkiem" z łódzkiej kliniki leczenia niepłodności mówią o podzieleniu się jajeczkiem, czyli oddaniu komórki jajkowej kobietom, które nie mogą zajść w ciążę. Świadomie nawiązują do akcji typu "podziel się szpikiem", której celem jest ratowanie życia. Jednak oddanie komórki jajowej może powodować określone konsekwencje, z których nie zawsze dawczynie komórek zdają sobie sprawę.

Banki komórek jajowych w Polsce

W Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących dawstwa komórek jajowych i banków nasienia. Banki nasienia i banki komórek jajowych są jednak tworzone przy niektórych klinikach leczenia niepłodności. Dawstwo nasienia i komórek jajowych opiera się na dyrektywach Komisji Europejskiej.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Kto może być dawcą komórek jajowych

W łódzkiej klinice Salve Medica dawczynią komórek jajowych może być każda kobieta, która jest zdrowa, ma mniej niż 35 lat, nie ma nałogów, rodzinne nie występuje u niej cukrzyca, nadciśnienie, choroby genetyczne, ma ujemne wyniki badań w kierunku HIV, HBS, HCV, WR. Przechodzi też szereg badań krwi. Klinika preferuje też dawstwo rodzinne. Za oddanie komórki ma otrzymać 4 tys. zł, co ma być rekompensatą za poświęcony czas i ewentualne ryzyko powikłań.

Oddawanie komórek jajowych jest też możliwe w niektórych innych klinikach niepłodności. W klinice Invicta program dawstwa komórek jajowych jest adresowany do kobiet, które zamierzają poddać się zapłodnieniu pozaustrojowemu in vitro. W wyniku stymulacji hormonalnej, jakiej są poddawanie, zwykle pobiera się znacznie więcej komórek jajowych, nie wszystkie z nich są następne zapładniane. Pozostałe komórki jajowe można oddać innym parom. Za oddanie komórek klinika nie płaci, za to pary, które zdecydują się na oddanie komórek płacą później mniej za dalsze procedury in vitro lub zyskują możliwość bezpłatnego wykonania in vitro.

Kto jest biorcą komórek jajowych

Biorczyniami komórek jajowych może być kobieta, której z powodu wieku wygasła czynność jajników. Biorczyniami mogą być też kobiety, które przeszły leczenie onkologiczne (niekiedy powikłaniem leczenia onkologicznego jest niemożność posiadania własnego potomstwa, o ile wcześniej komórki jajowe nie zostały zmagazynowane), a także kobiety, które mają choroby genetyczne i boją się je przenieść na potomstwo.

Kontrowersje wokół oddawania komórek jajowych

Akcja "podziel się jajeczkiem" wzbudza kontrowersje. Jest ryzyko, że z powodu proponowania 4 tys. zł zadośćuczynienia będą się zgłaszać kobiety w trudnej sytuacji finansowej, które nie będą brały pod uwagę późniejszych konsekwencji zdrowotnych, jakie może spowodować sztuczna stymulacja jajników w celu wytwarzania dodatkowych komórek jajowych.

Zobacz też: Zamrażanie jajeczek: sposób na przedłużenie płodności?
Banki komórek jajowych, podobnie jak banki nasienia, wzbudzają też kontrowersje etyczne. Dawcy nasienia i dawczynie komórek jajowych często nie zdają sobie sprawy z tego, że konsekwencją oddawania w ten sposób komórek jajowych czy nasienia, czyli własnego materiału genetycznego, może być to, że w przyszłości ich dzieci będą miały przyrodnie rodzeństwo, o którego istnieniu nie będą nawet wiedziały. Jest możliwe, że po latach przyrodnia siostra zwiąże się z bratem, co może powodować skutki zdrowotne dla ich potomstwa.

Zobacz też film: Jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej
Doładuj
Przeładuj