GRY

Pogoda na Wielkanoc: czy możemy liczyć na wiosnę?

Jesteśmy stęsknieni słońca, marzą nam się żonkile i krokusy, wielkanocne spacery i słoneczny Lany Poniedziałek. Jakie są szanse na spełnienie tych marzeń? Sprawdźcie prognozę pogody na Wielkanoc i sami się przekonajcie.
wielkanoc w śniegu
fot. Adobe Stock
Planujesz wielkanocny, rodzinny spacer w słońcu? To lepiej przestań. Chociaż synoptycy z IMGW-PIB pocieszają, że wiosna i tak nadejdzie, to według ich wyliczeń, pogoda na Wielkanoc będzie taka sobie. Raczej gorsza niż lepsza, niestety.

Dobra wiadomość jest taka, że po czwartkowych opadach śniegu, które dały się we znaki głównie mieszkańcom północno-wschodniej Polski, w Wielki Piątek (30.03) i w Wielką Sobotę (31.03) na krótko zawita do nas wiosenna aura i czeka nas zdecydowane ocieplenie. Cieplejsze powietrze polarne morskie otuli większość kraju, ale jeśli mieszkacie na północy kraju - tu nie spodziewajcie się wiosny.
 
A w 2013 roku było tak (i zamiast bałwanów lepiliśmy ze śniegu zajączki!):
 

fot. Karolina Stępniewska
 

Pogoda na Wielkanoc

Temperatura powietrza raczej średnio przyjazna stęsknionym słońca rodzicom - w piątek temperatura maksymalna wyniesie od 3°C-4°C na północy do 13°C na południowym zachodzie. Za to w Wielką Sobotę na południu będzie cieplej: nawet do 16°C, a na północy nadal zimno - ok. 4°C.

Zła wiadomość? Też jest. W tym roku Wielkanoc upłynie  w deszczu, zwłaszcza w Wielką Sobotę, kiedy to w centrum i na południu możliwe są także burze, podczas których może spaść do 15 mm deszczu, a wiatr osiągnie w porywach do 55 km/h. Nie zapomnijcie o parasolkach, gdy wybierzecie się do kościoła z kosyzczkiem!

W Wielką Niedzielę ma się zacząć ochładzać, cieplej będzie tylko na wschodzie kraju. W związku z tym najchłodniej będzie na zachodzie kraju: około 4°C, a najcieplej w centrum i na wschodzie: miejscami do 10°C. Do tego deszcz, a na  zachodzie deszcz ze śniegiem i śnieg.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

W Lany Poniedziałek będzie zimno!

W drugi dzień Świąt (02.04) znowu zimniej! Jeśli mieszkacie we wschodniej połowie kraju, przygotujcie się na opady śniegu i śniegu z deszczem, pogodnie będzie za to na zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 2°C do 7°C, a to znaczy, że niemowlę i dzieci do 3 lat nie powinny wychodzić z domu bez posmarowania buzi kremem na zimę. Według dermatologów temperatura powietrza niższa niż 7 stopni C może u najmłodszych dzieci wywołać... odmrożenia! To dlatego, że dziecięca skóra jest dużo cieńsza niż skóra dorosłego, a przez to – znacznie wrażliwsza na temperaturę. Pamiętajcie też, że nawet w cieplejsze dni niemowlęta nie powinny wychodzić z domu bez kremu "na każdą pogodę", który chroni m.in. przed wysuszeniem skóry od wiatru.

Skoki temperatur to ryzyko przeziębienia

Gwałtowne zmiany temperatur mogą przynieść pierwszą wiosenną falę przeziebień. Zdaniem pediatrów wiosenny wzrost zachorowań u dzieci ma trzy główne przyczyny:
  • pozimowe osłabienie odporności
  • niewłaściwe ubieranie dzieci: zbyt lekko albo – częściej! – za ciepło
  • Świeta (!) - czyli zabieranie dzieci w miejsca, gdzie jest dużo ludzi. Zarazki nie wiszą na drzewach, ale skaczą z człowieka na człowieka! – dlatego spacer wielkanocny (nawet w niezbyt ciepły dzień) będzie zdrowszy niż zabieranie malucha na tłoczną, wielkanocną święconkę


Wesołych Świat, kochani! Nieważne to, co za oknami, ważne to, co w sercach!

 
prognoza pogody: imgw.pl

Ocena (2 oceny)

5.5
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wiosna - ach to ty!

Ze świata nauki