pogryzienie przez psa
fot. Adobe Stock

Pogryzienie przez psa: poradnik co robić i co warto wiedzieć

Co robić przy pogryzieniu przez psa – poradnik dla poszkodowanych i właścicieli psów: opatrzenie rany, skutki prawne, obserwacja psa, zastrzyki przeciw wściekliźnie.
Ewa Janczak-Cwil
pogryzienie przez psa
fot. Adobe Stock
Pogryzienie przez psa wbrew pozorom nie zdarza się najczęściej z udziałem obcego zwierzęcia. Najwięcej przypadków to ugryzienia przez własnego psa lub zwierzę znajomych. W Polsce ok. 38 proc. rodzin ma to zwierzę domowe. Podpowiadamy, co robić, gdy pies kogoś ugryzie – z punktu widzenia pogryzionego lub jego opiekuna, a także z punktu widzenia właściciela zwierzęcia.

Pogryzienie przez psa:

Jak opatrzyć ranę po pogryzieniu przez psa

Nawet z niewielkimi ranami po ugryzieniu psa dobrze jest iść do lekarza. Oczyści on ranę i w razie potrzeby zszyje jej brzegi. Drobne rany można najpierw odkazić w domu i oczyścić okalająca ją skórę wodą z mydłem. Następnie ranę dobrze jest zabezpieczyć gazą czy plastrem i tak udać się do lekarza, zgłaszając mu, że obrażenia są wynikiem ugryzienia przez psa.

Poważniejsze, mocno krwawiące rany wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza. Silne krwawienie trzeba tamować, uciskając ranę. Czasami niezbędne jest założenie opaski uciskowej powyżej rany (trzeba ją co pewien czas poluzować, aby nie blokować całkowicie dopływu krwi do zdrowych tkanek).

Zobacz także: Pies – idealny przyjaciel dziecka czy zagrożenie
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Pogryzienie przez psa – poradnik dla właściciela zwierzęcia

Każdy właściciel psa ma obowiązki związane z jego posiadaniem. W przypadku, gdy zwierzę kogoś ugryzie, musi on:
 • udzielić pierwszej pomocy, a w razie potrzeby wezwać pogotowie,
 • udzielić informacji o tym, czy pies w ostatnim roku kalendarzowym był szczepiony na wściekliznę,
 • podać swoje dane (imię, nazwisko, numer telefonu, ew. adres zamieszkania),
 • jeśli na miejsce zdarzenia została wezwana policja lub straż miejska, powinien z nią współpracować.

Warto też, aby właściciel psa zgłosił fakt pogryzienia weterynarzowi, który opiekuje się zwierzęciem. Wtedy czworonóg znajdzie się pod obserwacją i będzie można stwierdzić, czy jest zdrowy – pies przez ok. 2 tygodnie nie powinien zbliżać się do innych zwierząt ani podróżować. Ten krok warto podjąć wtedy, gdy może dojść do sprawy sądowej o odszkodowanie lub/i zadośćuczynienie.
W przypadku, gdy zwierzę nie było szczepione na wściekliznę, właściciel może zostać ukarany grzywną do 5 tysięcy złotych!

Pogryzienie przez psa – poradnik dla pogryzionego

W pierwszym momencie trzeba ocenić, czy pogryzienie jest poważne i zabezpieczyć ranę. Jeśli właściciel psa jest osobą obcą, trzeba zapisać jego dane: imię nazwisko, numer telefonu, adres oraz zapytać, czy pies był szczepiony. W późniejszym czasie warto na własne oczy zobaczyć dokument potwierdzający to szczepienie.

Przy poważniejszym pogryzieniu, warto na miejsce zdarzenia wezwać policję lub straż miejską. Dobrze jest też mieć świadków zdarzenia, a więc poprosić osoby, które widziały atak psa, o zostawienie swojego nazwiska i numeru telefonu. Policję lub straż miejską dobrze jest też wezwać, jeśli właściciel psa nie jest znany. Pies, którego właściciela nie da się stwierdzić, albo który nie był szczepiony na wściekliznę, powinien zostać objęty obserwacją weterynaryjną.

Jeśli poszkodowany planuje złożyć pozew w sądzie, powinien udokumentować koszt ubrań, które uległy zniszczeniu oraz zbierać rachunki za leczenie odniesionych urazów psychicznych i fizycznych, jeśli zamierza leczyć się prywatnie.

Sprawdź: Jakie rasy psów są najlepsze dla dzieci

Pogryzienie przez psa – konsekwencje prawne

Odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez psa spoczywa na jego właścicielu i to niezależnie od tego, czy pies był na smyczy, czy uciekł i biegał wolno bez kontroli (i wiedzy) ze strony właściciela.

Pogryziony nawet w przypadku niewielkich obrażeń może złożyć do sądu pozew o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Odszkodowanie należy się za uszkodzone ubranie i koszty leczenia (paragony, faktury za leczenie i dojazdy do na zabiegi).

Zadośćuczynienie z kolei to rekompensata za straty niematerialne, czyli za traumatyczne przeżycie, ewentualny uraz psychiczny, ból, cierpienie, oszpecające blizny itp. O wysokości zadośćuczynienia ostatecznie zadecyduje sąd, choć poszkodowany może w pozwie wystąpić o konkretną kwotę.
Jeśli uszkodzenie ciała związane z pogryzieniem przez psa jest średnie lub ciężkie sprawa karna powinna zostać wszczęta z urzędu – poszkodowany nie musi składać pozwu.

Pogryzienie przez psa – gdy winien jest poszkodowany

Czasami winę za pogryzienie ponosi osoba poszkodowana, a wtedy właściciel psa może bronić się w sądzie przed karą. Jeśli osoba pogryziona:
 • zachowywała się agresywnie wobec psa lub jego właściciela,
 • zlekceważyła ostrzeżenie, aby do psa nie podchodzić.

W takiej sytuacji to właściciel psa powinien zadbać o to, aby mieć świadków zdarzenia, którzy widzieli, że atak zwierzęcia mógł być sprowokowany przez osobę pogryzioną.

Skutki pogryzienia przez psa

Choć pierwszym skojarzeniem jest wścieklizna, tak naprawdę w obecnych czasach jest niewielkim zagrożeniem nawet wtedy, jeśli pies nie był szczepiony. Ryzyko zachorowania na wściekliznę jest niskie ze względu na to, że większość psów jest szczepiona, a sama choroba bardzo rzadko występuje także wśród dzikich zwierząt.

Tak naprawdę większe ryzyko jest związane z innymi chorobami. Należą do nich:
 • tężec (pogryziony może zostać zaszczepiony po pogryzieniu),
 • wstrząs septyczny (zdarza się rzadko),
 • zapalenie wsierdzia,
 • zapalenie stawów,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Pogryzienie przez psa – zastrzyki przeciw wściekliźnie

Konieczność podania dość bolesnych zastrzyków w brzuch, aby zapobiec wściekliźnie u pogryzionej osoby, zdarza się dość rzadko. Aby zaistniała taka konieczność muszą być spełnione następujące warunki:
 • właściciel psa jest nieznany, pie biegał luzem,
 • nie da się zweryfikować, czy pies był szczepiony,
 • weterynarz będzie miał podejrzenie, że zwierzę może być nosicielem choroby,
 • na danym terenie występuje wścieklizna u zwierząt dzikich.

Więcej o psach:
Jak adoptować psa – zasady, warunki i koszty
Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy