pokąsanie, mrowki, pierwsza, pomoc, dziecko

Pogryzienie przez mrówki - jak pomóc dziecku

Pogryzienie przez mrówki nie jest niebezpieczne dla dziecka. Zazwyczaj kończy się swędzącą pokrzywką, na którą pomogą proste domowe sposoby. Zobacz, jakie!
pokąsanie, mrowki, pierwsza, pomoc, dziecko
Dzieci kochają bawić się w zielonej trawie i nie zważają na groźne kleszcze ani inne żyjątka. Jednymi z mniej niebezpiecznych są mrówki. Mogą boleśnie pogryźć, ale zazwyczaj kończy się to jedynie na pokrzywce. Samice mrówki mają silnie drażniący jad (kwas mrówkowy), który powoduje bolesne podrażnienie. Jego działanie jest miejscowe - nie wywołuje reakcji ogólnej organizmu.

Co robić, gdy dziecko pogryzą mrówki

Miejsce pogryzione przez mrówki swędzi, piecze, może pojawić się w nim pokrzywka albo bąbelki. Do skóry dziecka przyłóż zimny kompres, np. z wody, lodu. To powinno mu pomóc. W przypadku silniejszego pogryzienia sięgnij po roztwór alkalizujący np. z amoniakiem.

Ważne! Niebezpieczna jest alergia na jad mrówek. Jeśli zauważysz, że w miejscach po ugryzieniu pojawiają się bąble, idź z dzieckiem do lekarza.

Czytaj też: Ukąszenia owadów - jak szybko pomóc dziecku
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy