GRY

Pogryzienie przez mrówki - jak pomóc dziecku

Pogryzienie przez mrówki nie jest niebezpieczne dla dziecka. Zazwyczaj kończy się swędzącą pokrzywką, na którą pomogą proste domowe sposoby. Zobacz, jakie!
pokąsanie, mrowki, pierwsza, pomoc, dziecko
Dzieci kochają bawić się w zielonej trawie i nie zważają na groźne kleszcze ani inne żyjątka. Jednymi z mniej niebezpiecznych są mrówki. Mogą boleśnie pogryźć, ale zazwyczaj kończy się to jedynie na pokrzywce. Samice mrówki mają silnie drażniący jad (kwas mrówkowy), który powoduje bolesne podrażnienie. Jego działanie jest miejscowe - nie wywołuje reakcji ogólnej organizmu.

Co robić, gdy dziecko pogryzą mrówki

Miejsce pogryzione przez mrówki swędzi, piecze, może pojawić się w nim pokrzywka albo bąbelki. Do skóry dziecka przyłóż zimny kompres, np. z wody, lodu. To powinno mu pomóc. W przypadku silniejszego pogryzienia sięgnij po roztwór alkalizujący np. z amoniakiem.

Ważne! Niebezpieczna jest alergia na jad mrówek. Jeśli zauważysz, że w miejscach po ugryzieniu pojawiają się bąble, idź z dzieckiem do lekarza.

Czytaj też: Ukąszenia owadów - jak szybko pomóc dziecku
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania