barcelona-aranz-02-JPG.jpg
fot. materiały prasowe

Pokoik dla maleństwa

Wprawdzie w pierwszych miesiącach życia malec nie potrzebuje wiele, ale nawet to „niewiele” powinno zapewnić mu bezpieczeństwo i wygodę. A także tobie. Jak urządzić pokój dla dziecka?
Tatiana Audycka-Szatrawska
barcelona-aranz-02-JPG.jpg
fot. materiały prasowe
Nie czekaj do ostatniej chwili z urządzaniem kącika dla malca. Farbom i meblom trzeba dać czas, by pozbyły się zapachu nowości. Dlatego przygotowania rozpocznij najpóźniej kilka tygodni przed porodem. Od czego zacząć? Od wyboru miejsca. To, gdzie zamieszka twój malec, zależy oczywiście od możliwości lokalowych. Jednak czy dostanie swój pokój, czy wydzielisz mu kącik, oba miejsca należy dostosować do potrzeb dziecka. Pamiętaj, że przez pierwsze miesiące malec wyłącznie śpi, ssie pierś/butelkę oraz robi kupki. To jest jego aktywność, w której ty będziesz uczestniczyć, dlatego urządzając miejsce dla maluszka, weź pod uwagę również swoje potrzeby – nie zliczysz, ile razy będziesz się schylać, podnosić, odkładać smyka. Meble zatem powinny być ładne, ale też wygodne i praktyczne.

Kupno mebli
Na początek nie potrzeba ich wiele – malec musi na czymś spać, być przewijany, gdzieś trzymać swoje ciuszki oraz jeść. A to znaczy, że musisz zadbać o łóżeczko, przewijak, komodę i fotel do karmienia.
• Łóżeczko. Produkuje się je w wymiarach: 120x60 cm lub 140x70 cm. Jakie wybrać? Takie z wyjmowanymi szczebelkami (by malec mógł się z niego wydostać, kiedy zacznie chodzić), które rozstawione są co 6 cm (maluszek nie wciśnie między nie głowy). Ważne, by materac miał regulowaną wysokość (docenisz to, gdy po raz setny schylisz się po smyka). Na początek ustawisz go w najwyższej pozycji, obniżysz, gdy dziecko zacznie siadać. Łóżeczka są wyposażone w wysuwane pojemniki, półeczki, blat do przewijania… Wybierz dopasowane do twoich potrzeb. Sprawdź tylko, czy łóżeczko ma atest, że jest bezpieczne dla dziecka (szczebelki powinny być gładkie, by smyk nie pokaleczył się przy próbach wstawania).
PRZYDADZĄ SIĘ: powłoczka na materac, podkład pod prześcieradło, miękki ochraniacz przywiązywany do szczebelków.
UWAGA! Łóżeczka nie stawiaj przy kaloryferze, bo gorące powietrze wysusza śluzówki (katar gwarantowany). Nie wieszaj też nad nim półek, by na smyka nic nie spadło.
• Przewijak. Poradzisz sobie i bez niego (malca możesz przewijać na łóżku albo na podłodze), ale z przewijakiem po prostu będzie wygodniej. Wybierz taki, którego blat jest na odpowiedniej wysokości (chronisz kręgosłup). Na przewijaku musi być wystarczająco miejsca na materacyk (z ceratki) i kosmetyki do pielęgnacji dziecka – ustaw je po prawej stronie, łatwiej po nie sięgać.
PRZYDA SIĘ: zabawka-karuzelka, którą powiesisz nad przewijakiem. Malec skupi na niej uwagę podczas zmiany pieluchy.
UWAGA! Postaraj się, by przewijak nie stał w przeciągu, bo łatwo w ten sposób przeziębić malca. Nie wieszaj też nad nim żadnych półek, by przechowywać na niej np. kosmetyki (mogą spaść na malca).
• Komoda. Do przechowywania śpioszków, kaftaników, pieluszek... Pomyśl o kupnie komody z przewijakiem, najlepiej takim, który można zdemontować.
PRZYDADZĄ SIĘ: koszyczki materiałowe do szuflad – pomogą utrzymać porządek w ubrankach dziecka i innych akcesoriach.
UWAGA! Nie stawiaj jej pod oknem, by malec nie wspiął się po niej na parapet.
• Fotel do karmienia. Powinien być wygodny, z podłokietnikami, bo na karmieniu dziecka spędzisz sporo czasu.
PRZYDA SIĘ: stołeczek pod nogi, gdy będziesz karmić albo przewijać dziecko.

Dobór oświetlenia
Maluszek nie przepada za ostrym światłem, dlatego zadbaj o to, by w pokoju, w którym śpi, było ono przefiltrowane.
PRZYDADZĄ SIĘ: rolety albo żaluzje. Sprawdzą się też lekkie zasłonki (trzeba często prać, bo zbiera się w nich kurz). Zadbaj o to, by oprócz górnego światła była lampka nocna, którą włączysz podczas nocnego karmienia czy przewijania dziecka.
UWAGA! Nie zapalaj nagle górnego światła, bo malec może się przestraszyć.

Inne akcesoria
• Odtwarzacz CD. Muzyka wspomaga rozwój, pod warunkiem że nie jest zbyt głośna.
•  Higrometr. Przyrząd do mierzenia poziomu wilgotności powietrza.
• Nawilżacz powietrza. Najlepszy jest taki, który jednocześnie oczyszcza powietrze.
• Termometr. Idealna temperatura w mieszkaniu to 20–21°C (latem będzie cieplej).
• Regulatory temperatury. Montowane na grzejnikach, pozwolą sterować temperaturą w pomieszczeniu.
• Grzejnik. Do chłodnego mieszkania.
Redakcja poleca: Zostań pogromcą nudy - zmień z nami w kilka minut wystrój dziecięcego pokoju - film
Chciałabyś zmienić wygląd pokoju swojego dziecka, ale nie masz czasu, pieniędzy, ani ochoty na wielki remont? Zobacz, jak za pomocą kilku oryginalnych przedmiotów zmienisz wystrój dziecięcego pokoju.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy