pokoik dziecięcy, noworodek, urządzanie pokoju dziecięcego
fot. Materiały prasowe

Urządzamy dom na przybycie dziecka

Przygotuj dla niego przytulne, ciepłe miejsce, w którym będzie się dobrze czuć. Zadbaj, by było ono urządzone ciepło i schludnie.
pokoik dziecięcy, noworodek, urządzanie pokoju dziecięcego
fot. Materiały prasowe
W pierwszym roku życia malec większość czasu spędza w mieszkaniu. Przygotuj dla niego przytulne, ciepłe miejsce, w którym będzie się dobrze czuć. Zadbaj, by było ono urządzone ciepło i schludnie.

Co na ścianach

Dobrze jest przed pojawieniem się maleństwa odnowić mieszkanie (to bardzo ważne, na ścianach bowiem mogą gromadzić się zarazki i zarodniki grzybów pleśniowych). Odnawianie to bardzo dobra okazja, by wysprzątać wszystkie miejsca, gdzie ewentualnie może gromadzić się kurz, żeby dziecko nie było potem narażone na jego wdychanie.
Do malowania użyj bezpiecznych farb ekologicznych, wodorozcieńczalnych, akrylowych. Najlepiej w stonowanych, pastelowych barwach. W pokoiku dziecka możesz też położyć tapetę – wybierz delikatny wzór, dopasowany do wnętrza. Warte polecenia są tapety zmywalne, łatwiej zadbać o ich czystość. Niech pokoik będzie kolorowy.

Uwaga! Malowanie pokoiku lepiej zlecić przyszłemu tacie. Farby mogą zawierać rtęć i ołów, dlatego ich opary są bardzo niebezpieczne dla oczekujących na dziecko mam. Nie przebywaj też w świeżo pomalowanym domu. Trzymaj się z dala od środków do usuwania farb.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Ważne mebelki

Przyda się komoda ze specjalną nakładką, lub ruchomy przewijak z wanienką w środku. Warunkiem bezpiecznego przewijaka jest jego stabilność. Pamiętaj, podczas przewijania dziecka, nie możesz odejść od niego nawet na chwilę. Bobas może się niespodziewanie przekręcić i spaść na podłogę. W pokoiku dziecka możesz też ustawić półeczki, na których ułożysz niezbędne rzeczy: kremy, pieluszki. Musisz je mieć pod ręką podczas zmiany pieluszki, by ani przez chwilę nie pozostawiać dziecka samego na przewijaku. W pokoiku przyda się też regał i szafka na ubranka malca.

Najważniejsze łóżeczko

Twoje maleństwo musi mieć swoje łóżeczko, najlepiej drewniane. Ustaw je z dala od okna i kaloryfera (ale też nie w przeciągu, na osi okno – drzwi), w zacisznym miejscu. Powinno być w rozmiarach 60x120 cm, wtedy dziecko będzie w nim spało do trzech lat. Koniecznie kup model z opuszczaną ścianką lub wyjmowanymi z jednej strony szczebelkami, tak by Wasz bobas mógł sam opuścić swoje łóżeczko. Do niego dokupcie materacyk. Łóżeczko dla dziecka możesz kupić po innym dziecku, ale materacyk powinien być nowy. Powinien lekko się uginać, ale nie zapadać. Do łóżeczka kup także pościel w pastelowych, spokojnych barwach. Nie wybieraj ciemnych wzorów, bo dziecko może odczuwać w takim mrocznym łóżeczku lęk. Na razie nie wkładaj do łóżeczka nawet najmniejszej poduszki. Wystarczy prześcieradło z gumką i lekka kołderka. Obok postaw dla siebie fotel do karmienia i zamontuj nocną lampkę.

Zabawki edukacyjne

Nie kupuj zabawek, które mają tylko walor estetyczny. W sklepach zwracaj uwagę na oznaczenia cyfrowe. Zabawka ma najczęściej oznaczenie np. 3-6 (od trzech do sześciu miesięcy), albo 6-36 (od sześciu miesięcy do trzech lat). Na początku warto kupić dziecku wirującą nad łóżkiem karuzelkę-pozytywkę. Przesuwające się zwierzątka, laleczki uspokoją i zaciekawią dziecko.

Czysto i schludnie

Gdy maluch będzie już na świecie, musisz szczególnie zadbać o czystość w dwóch miejscach: łazience i kuchni. Zarazki i mikroskopijne kropelki wody z toalety, które unoszą się w powietrzu przy spuszczaniu wody, mogą osadzać się na dziecięcym ręczniku, wanience i przyborach toaletowych – dlatego przed każdą kąpielą wanienkę starannie umyj i raz na kilka dni zdezynfekuj, a ręczniczek często zmieniaj. Dezynfekuj też muszlę klozetową – to prawdziwe skupisko zarazków.
Koniecznie pamiętaj też o higienie w kuchni, gdyż bakterie i pleśnie, które znajdują się na niedomytych blatach, deskach do krojenia mogą spowodować u Ciebie lub dziecka (gdy będziesz przygotowywała dla niego posiłek) poważne zatrucie pokarmowe. Myj często zlewozmywak – to prawdziwy raj dla niebezpiecznych bakterii!

Zobacz też: Jak udekorować łóżeczko dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy