pokój dziecięcy
fot. fotolia.com

Pokój dla małego alergika

W dziecinnym pokoju powinno być miło, wesoło i... zdrowo. Jeśli mieszka w nim alergik, miejsce trzeba dodatkowo dostosować do jego potrzeb. Przeczytaj, jak urządzić przytulny pokój dla dziecka z alergią. Radzi alergolog.
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog
pokój dziecięcy
fot. fotolia.com
Jacuś zawsze budzi się z katarem. Mama Jacka wie, że to minie, gdy tylko wyjdzie z synkiem na dwór. Kłopoty z zatkanym nosem ponownie zaczynają się w nocy. Chłopczyk kładzie się spać, oddychając lekko, ale po 2-3 godzinach zaczyna chrapać. Czasem kicha, budzi się, musi wytrzeć nos. I znów katar kończy się rano na dworze.

Jaka jest przyczyna problemów Jacka? W domu coś go uczula. Najpewniej są to roztocza kurzu, pleśnie, pyłki roślin lub sierść zwierząt.

Dziecko z alergią wziewną

Jeśli twoje dziecko ma podobne kłopoty jak Jacek, idź z nim do alergologa i poproś o zrobienie testów alergicznych. Potem pozbądź się z domu alergenów, które wywołują u dziecka uczulenie. Im dokładniej to zrobisz, tym lepiej dla dziecka.  
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

Wietrzenie pokoju alergika 

Najlepiej, jeśli pokój alergika ma okna od południa i jest dobrze nasłoneczniony. Promienie słońca niszczą roztocza kurzu domowego. Jeżeli dziecko jest uczulone na roztocza lub pleśnie, wietrz często pokój.

Jeżeli dziecko ma uczulenie na pyłki roślin, w sezonie pylenia wietrzymy tylko po deszczu. 

Przy dziecku - zwłaszcza alergicznym - kategorycznie nie wolno palić. Dym niszczy nabłonek oskrzeli, przez co łatwiej przenikają przez niego alergeny, a to może prowadzić do astmy.

Temperatura w pokoju alergika

Dbaj, by w pokoju nie było za gorąco - max. 22 st. C. Jeśli powietrze jest suche, dziecku trudno oddychać przez nos. Jednak używanie nawilżaczy może spowodować, że w pokoju będzie zbyt wilgotno (a to lubią pleśnie i roztocza). Wystarczy, jeśli zamiast nawilżacza latem i w sezonie grzewczym, zawiesisz na kaloryferach pojemniki z zimną wodą.

Przydałby się za to dobry oczyszczacz powietrza. Niszczy on zarodniki pleśni, roztocza, wirusy i bakterie. Jedyną jego wadą jest cena (od tysiąca złotych w górę).

Zwięrzęta a dziecko z alergią

Gdy dziecko jest mocno uczulone na psa, kota czy chomika, musisz oddać zwierzę w dobre ręce. Jeżeli objawy alergii są niewielkie, pupil ewentualnie może zostać, ale musisz liczyć się z tym, że alergia z czasem przybierze na sile. 

Jeżeli dziecko ma alergię i marzy o zwierzątku, nie musi być skazane jedynie na żółwia. Są zwierzęta bezpieczne dla alergików: stosunkowo rzadko uczulają pudle i yorkshire terriery, koty rasy sfinks, a także jaszczurki. 

Kwiaty w pokoju alergika

Przy alergii wziewnej kwiaty doniczkowe są niewskazane, szczególnie jeśli dziecko jest uczulone na pleśnie. Na parapecie zostaw tylko te kwiaty, które nie wymagają częstego podlewania, np. kaktusy, aloesy.

Pozbądź się za to figowca i kawy (szczególnie gdy dziecko jest uczulone na lateks), a także pelargonii i prymulek. Niektóre maluchy reagują alergią na ich zapach.

Jeśli maluch jest uczulony na pyłki roślin, nie dekoruj jego pokoju kwiatami zerwanymi na łące. Niedobrym pomysłem jest też wstawianie do wazonów kwiatów sztucznych czy suszonych: gromadzi się na nich kurz.

Sprzątanie w pokoju alergika

W pokoju dziecka musi być czysto, ale to wcale nie oznacza, że codziennie masz wycierać meble i podłogę. Najlepiej sprzątać, gdy malec jest na spacerze, a przed jego powrotem mieszkanie dobrze przewietrzyć.

Kup nowoczesny odkurzacz – taki, który ma filtr wodny lub HEPA. Zbiera nie tylko kurz, ale też roztocza. Urządzenia wyposażone w filtry starego typu wydmuchują tylko kurz z drugiej strony. Po takim sprzątaniu dziecko będzie się czuć jeszcze gorzej. 

Alergolodzy doradzają pozbycie się firanek i dywanów z pokoju dziecka uczulonego na kurz i roztocza. Zamień też tapczan na łóżko z materacem. Pod spodem powinna być przestrzeń.  

Jak sprzątamy:  
 • Podłoga. Wycieraj ją na mokro. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka (możesz do wody dodać trochę octu lub soku z cytryny – niszczą roztocza). Pilnuj jednak, aby podłoga nie była zbyt mokra, szczególnie w zakamarkach, przy ścianach: tam mogą zacząć rozwijać się pleśnie.
 • Kaloryfery. Często je czyść, ponieważ między ich żeberkami zbiera się kurz.
 • Łóżko. Jeśli dziecko ma alergię na roztocza, raz na kilka miesięcy odwróć materac na drugą stronę. Pościel pierz w 90 stopniach w hipoalergicznym proszku. Materac możesz też spryskać preparatem roztoczobójczym, takim jak np. Allergoff, Acarosan.
 • Zabawki. Często je myj. Plastikowe – pod bieżącą wodą. Pluszaki zaś (im mniej ich w domu, tym lepiej) co dwa tygodnie wkładaj do zamrażarki. Latem wystawiaj je na słońce. Zarówno wysoka, jak i niska temperatura zabijają roztocza.
 • Ubrania dziecka. Pierz w delikatnych proszkach (Lovela, Jelp) i dobrze płucz. W niektórych pralkach można od razu ustawić podwójne płukanie. Jeśli masz zwykłą, po zakończeniu prania nastaw programator jeszcze raz na płukanie. Przy praniu ręcznym dosyp do wody specjalny proszek zabijający roztocza (Allergoff).

Ściany w pokoju alergika

Nie muszą być białe. Wybieraj jednak jasne, pastelowe kolory – mają korzystny wpływ na samopoczucie dziecka. Co może znaleźć się na ścianach w pokoju dziecka z alergią?
 • Korek. Można go używać do dekoracji ścian. Chroni je przed wilgocią, a przez to, że jest porowaty, ściana „oddycha”.
 • Tapety. Mogą się znajdować w pokoju alergika. Najlepsze będą papierowe, o gładkiej powierzchni, zmywalne, które można wytrzeć mokrą ściereczką. Uwaga: jeśli tapeta odkleja się, jest zniszczona, szybko trzeba ją zmienić. Pod nią może być dużo wilgoci, a to stwarza świetne warunki do rozwoju grzybów i roztoczy.
 • Farby. Używaj akrylowych. Wybieraj takie, na opakowaniach których znajduje się znak potwierdzający, że spełniają wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Najlepiej, jeśli mają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Takie farby nie zawierają rozpuszczalników ani amoniaku. Po pomalowaniu mieszkanie wietrz 2–3 dni (w tym czasie dziecka nie powinno być w domu). Nie używaj farb jednowarstwowych, reklamowanych, że wystarczy nimi raz pomalować ścianę. Czasem zawierają alergizujące składniki.

Podłoga w pokoju alergika

Najlepsza jest drewniana. Kafelki ceramiczne i marmur też nie powodują alergii, chociaż są mniej przyjemne. 

Dywan. Lepiej, żeby go nie było w pokoju alergika. Nawet jeśli będziesz codziennie odkurzać, dywan i tak szybko stanie się siedliskiem roztoczy. Jeśli dziecko dużo czasu spędza, bawiąc się na podłodze, połóż na nią mały dywan, wykładzinę lub śpiwór, które łatwo wieczorem zwiniesz i wytrzepiesz. Często je pierz.

Meble w pokoju alergika

Zrezygnuj z tapicerowanych kanap i foteli. Najlepsze są meble drewniane, a ich ilość postaraj się ograniczyć do minimum.
 • Regał na ubrania, zabawki, książki. Powinien być zamykany. Zabawki mogą się też znajdować w pudełkach lub pojemnikach. Książki poukładaj w biblioteczce, za szybą.
 • Biurko. Najlepsze jest drewniane, np. sosnowe.
 • Krzesło. Też powinno być drewniane (możesz na nie położyć poduszeczkę zdejmowaną do prania)

Czytaj też: To uczula dziecko! Wyliczamy najczęstsze alergeny
dr Leszek Olchowik
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog

Pracował wiele lat w Klinice Pediatrii i Alergologii Centrum Zdrowia Dziecka, dziś przyjmuje w przychodni dla Dzieci i Rodziców Tolek w Nowej Woli k. Warszawy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy