mama, ciąża, pokoik dziecięcy

Jak urządzić pokój dla dziecka

W pierwszym roku życia dziecko spędza czas głównie w mieszkaniu. Przygotuj dla niego przytulne, ciepłe miejsce, w którym będzie dobrze się czuć. Czytaj, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoiku dla dziecka.
mama, ciąża, pokoik dziecięcy

Zanim dziecko się urodzi, dobrze jest odnowić mieszkanie. To ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim zdrowie dziecka. Na ścianach mogą bowiem znajdować się np. zarodniki grzybów pleśniowych, które powodują alergię.

Ciepłe kolory w pokoju dziecka

Odnawianie to bardzo dobra okazja, by wysprzątać wszystkie miejsca, gdzie gromadzi się kurz, żeby dziecko nie było narażone na jego wdychanie. Do malowania ścian użyj bezpiecznych farb ekologicznych, akrylowych. Najlepiej w stonowanych, pastelowych kolorach, jak łagodna zieleń, pomarańczowy, jasny żółty. Malowanie pokoiku lepiej zlecić przyszłemu tacie. Niektóre farby zawierają rozpuszczalniki lub oleje emitujące toksyczne opary. Nie narażaj dziecka na ich wdychanie. Dlatego zwróć uwagę, by pokój był dobrze wywietrzony, zanim do niego wejdziesz. Można w nim też położyć tapetę. Polecamy zmywalną, gdyż potem będzie łatwiej zadbać o jej czystość.
Redakcja poleca: Jak prać i prasować ubranka niemowlaka - film
Sprawdź, jak długo prasować ubranka małego dziecka i w czym najlepiej je prać.

Łóżeczko dla niemowlęcia

Twoje dziecko musi mieć swoje łóżeczko, najlepiej drewniane. Zwróć uwagę, by śpiący w nim maluszek nie był narażony na przeciągi. Ustaw je w zacisznym miejscu, z dala od kaloryfera. Najlepsze będzie w rozmiarach 60x120 lub 70x140 cm, wtedy dziecko będzie w nim spało do skończenia 2, a nawet 3 lat. Koniecznie kup model z opuszczaną ścianką lub wyjmowanymi z jednej strony szczebelkami. Dzięki temu, gdy maluch podrośnie, będzie mógł samodzielnie wychodzić z łóżeczka.

Materacyk dla niemowlęcia

Ważne jest, by materacyk do łóżeczka był nowy (mebelek może być po innym dziecku). Powinien trochę się uginać, ale nie zapadać. Potrzebna jest też lekka kołderka. Na sam początek przyda się rożek: dzieci czują się w nim przytulnie i lepiej śpią niż pod kołderką. Nie musisz za to kupować poduszki. Niemowlę jej nie potrzebuje. Powinno spać na płaskim – tak jest bezpieczniej.

Pościel dla niemowlęcia

Pamiętaj o pościeli – przydadzą się dwie zmiany – i o prześcieradle z gumką. A obok łóżeczka postaw fotel (wygodnie w nim karmić) i zamontuj lampkę.

Mebelki do pokoju dziecięcego

W pokoiku powinna się jeszcze znaleźć komoda (lub regał) na ubrania dziecka oraz półki, gdzie ułożysz niezbędne rzeczy, np. kremy, pieluszki. Musisz je mieć pod ręką podczas przewijania, by nie zostawiać dziecka bez opieki. Kup też przewijak, np. nakładany na łóżeczko. Jeśli wolisz kąpać malca w pokoju, możesz wybrać przewijak z wanienką. Przyda się też pojemnik na zabawki: dziecko na pewno będzie miało ich mnóstwo!

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy