GRY

Jak urządzić pokoik malucha? Rady architekta

Co zrobić, by pokój dziecka był ładny, funkcjonalny i bezpieczny? Architektka i ilustratorka radzi, jak powinna wyglądać przestrzeń idealna dla maluszka.

Kiedy zaczynamy  wyobrażać sobie pokój dziecka, z reguły najpierw myślimy o kolorze, potem o charakterze mebelków, następnie  o świetle. Jaki powinien być pokój małego dziecka? Poznanie potrzeb i marzeń dziecka to pierwszy ważny krok twierdzi Iwona Cała, która zajmuje się projektowaniem dla najmłodszych oraz ilustrowaniem książek dla dzieci.  Najlepiej pokój planować całościowo, mieć wizję całego wnętrza, a właściwie dziecka korzystającego z tej przestrzeni. - Zastanów się, jaki ten pokój ma być. Jak twoje dziecko będzie się w nim poruszało, bawiło, spało. Co mu się spodoba.- tłumaczy architekt.

Dobry plan to podstawa

Iwona Cała poleca tradycyjną formę - planowanie na kartce, z ołówkiem i miarką w ręku. Chodzi o to, by pokój dziecka, był przede wszystkim funkcjonalny: bez nadmiaru mebli, z miejscem do zabawy, łatwy do utrzymania w czystości. Planowanie krok po kroku:
  1. Najważniejszym elementem wnętrza jest łóżko. Miejsce do spania nie powinno znajdować się tuż przy oknie ani blisko kaloryfera. Najlepiej ustawić dziecięce łóżko tak, by leżące w nim dziecko widziało wejście do pokoju. Warto też „przytulić” mebel jednym bokiem do „miękkiej” ściany, na przykład pokrytej filcem lub welurem, z doszytymi  kieszonkami na skarby. 
  2. Kolejny krok to przechowywanie ubrań. Najlepiej przechowywać je w szufladach lub na zamykanych półkach regałów - poza zasięgiem rąk dziecka. Regał koniecznie trzeba przymocować je do ściany –  nie może się przewrócić.
  3. Część książeczek umieść na otwartych półkach, resztę wyżej w zamykanych szafkach. Te ulubione umieść niżej, by dziecko mogło samo po nie sięgać.
  4. Zaplanuj miejsce dla zabawek. Ustawianie zabawek na otwartych półkach utrudni utrzymać porządek. Zdecydowanie lepsze są kosze lub pudełka. Opisane i ustawione na półkach schowki dadzą wrażenie porządku i ułatwią dziecku odnalezienie właściwiej zabawki.
Sprawdź także: Sposoby na bałagan
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Na co warto zwrócić uwagę, urządzając pokój dziecka?

Ogranicz do minimum ilość krawędzi, zwłaszcza jeśli malec jest bardzo ruchliwy. Może warto pomyśleć o niekonwencjonalnych rozwiązaniach: plastikowych pudłach o zaokrąglonych krawędziach, poduchach miękko osłaniających ściany? Warto także stworzyć warunki małemu artyście. Jeśli jest wystarczająco dużo przestrzeni, pomyśl o stoliku do rysowania albo wielkiej ścianie-tablicy i miejscu do wieszania pierwszych dzieł malucha. To może być nawet sznurek z drewnianymi klipsami.
Bardzo ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. Dobrze, kiedy światło można regulować. Mając kilka rodzajów lamp:  górną, boczne, stojące itd, możemy sterować światłem wedle potrzeb. Pamiętaj również o zapewnieniu dziecku subtelnego światła nocnego, ustawionego tak, żeby było jedynie poświatą o małym natężeniu. W pokoju dziecka powinno być także miejsce dla rodziców, np. miękki fotel lub wygodne krzesło, na którym można przysiąść, np. przy usypianiu malucha.

Sprawdź także: Lampki nocne - galeria


Doładuj
Przeładuj