GRY
 
 

Pokoik malucha - rady architekta

Jak urządzić pokój małego dziecka? Co zrobić, by był ładny, funkcjonalny i bezpieczny?

Pokój małego dziecka powinien być... No właśnie, jaki?
Podpowiada Iwona Cała, która zajmuje się projektowaniem dla najmłodszych oraz ilustrowaniem książek dla dzieci.

Obejrzyj FILM: Zostań pogromcą nudy - zmień z nami w kilka minut wystrój dziecięcego pokoju

Kiedy zaczynamy  wyobrażać sobie pokój dziecka, z reguły najpierw myślimy o kolorze, potem o charakterze mebelków, następnie  o świetle... Najlepiej jednak  planować pokój całościowo, mieć wizję całego wnętrza,  a właściwie dziecka korzystającego z tej przestrzeni. Poznanie potrzeb i marzeń dziecka to pierwszy ważny krok!

Zastanów się, jaki ten pokój ma być. Jak Twoje dziecko będzie się w nim poruszało, bawiło, spało. Co mu się spodoba. Co je zaciekawi. Klarowna wizja ułatwia projektowanie. Żeby ją mieć, trzeba też spróbować (choć to trudne) wybadać gust małego mieszkańca.

Sprawdź także: 10 pomysłów na wymarzony pokój dla dziecka

Pokój dziecka - planowanie

Polecam tradycyjną formę – planowanie na kartce, z ołówkiem i miarką w ręku.Chodzi o to, by pokój dziecka, był przede wszystkim funkcjonalny - bez nadmiaru mebli, z miejscem do zabawy, łatwy do utrzymania w czystości.

Planowanie zacznij od łóżeczka. To najważniejszy element wnętrza.
Łóżeczko nie powinno stać tuż przy oknie ani blisko kaloryfera. Najlepiej ustawić je tak, by leżące w nim dziecko widziało wejście do pokoju.
Warto też „przytulić” mebel jednym bokiem do „miękkiej” ściany, na przykład pokrytej filcem lub welurem, z doszytymi  kieszonkami na skarby. 

Zastanów się, gdzie schować ubranka i akcesoria. Najlepiej przechowywać je w szufladach lub na zamykanych półkach regałów - poza zasięgiem rąk dziecka. Regał koniecznie trzeba przymocować je do ściany –  nie może się przewrócić.

Część książeczek umieść na otwartych półkach, resztę wyżej w zamykanych szafkach. Te ulubione umieść niżej, by dziecko mogło samo po nie sięgać.

Zaplanuj miejsce przechowywania zabawek.  Odradzam ustawianie zabawek na otwartych półkach. Trudno je utrzymać w ładzie.
Zdecydowanie lepsze są kosze lub pudełka.  Opisane i ustawione na półkach schowki dadzą wrażenie porządku i ułatwią dziecku odnalezienie właściwiej zabawki.

Sprawdź także: Sposoby na bałagan

Ogranicz do minimum ilość krawędzi, zwłaszcza jeśli malec jest bardzo ruchliwy. Może warto pomyśleć o niekonwencjonalnych rozwiązaniach: plastikowych pudłach o zaokrąglonych krawędziach, poduchach miękko osłaniających ściany?

Stwórz warunki małemu artyście. Jeśli jest wystarczająco dużo przestrzeni, pomyśl o stoliku do rysowania albo wielkiej ścianie-tablicy i miejscu do wieszania pierwszych dzieł malucha. To może być nawet sznurek z drewnianymi klipsami.

Pomyśl o świetle. To bardzo ważny element!  Dobrze, kiedy światło można regulować. Mając kilka rodzajów lamp:  górną, boczne, stojące itd, możemy sterować światłem wedle potrzeb.

Pamiętaj o zapewnieniu dziecku subtelnego światła nocnego, ustawionego tak, żeby było jedynie poświatą o małym natężeniu.

Moim zdaniem nie warto kupować lamp-słoneczek lub lamp-księżyców. Lepiej zastosować lampę-projektor, która bajkowe kształty wyświetli na suficie, zachęcając malucha do zaśnięcia.

Sprawdź także: Lampki nocne - galeria

Nie zapomnij o ... sobie. W pokoju dziecka powinno być także miejsce dla rodziców, np. miękki fotel lub wygodne krzesło, na którym można przysiąść, np. przy usypianiu malucha.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.
Doładuj
Przeładuj