GRY
 
 

Nie chcesz umierać na raka piersi? Wyślij list do premier Kopacz!

Specjalistyczne kliniki leczenia raka piersi powstają w całej UE. W Niemczech jest ich już 300, w Polsce tylko... jedna! Wyślij z nami list do najwyższych władz. Głos młodych mam ma siłę!

Magdalena Stużyńska, pokonaj raka piersi, akcja Vita
fot. Akpa
Rak piersi nie przejmuje się wiekiem. Jak rak trzustki, który zabił Annę Przybylską, może dotknąć każdą z nas. Ale szybko i dobrze leczony rak piersi, nie jest aż tak groźny. Można z nim wygrać! Dlatego namawiamy do wzięcia udziału w akcji miesięcznika Vita "Tu i teraz pokonaj raka piersi". Zanim wyślesz list, przeczytaj o co walczymy!

Breast Cancer Unit - tego potrzebujemy

Breast Cancer Unit - tak nazywają się nowoczesne, specjalistyczne kliniki leczenia raka piersi.
– Żeby dana placówka nosiła nazwę BCU muszą w niej być przestrzegane tzw. normy akredytacyjne, czyli ściśle określone zasady dotyczące leczenia pacjentek z nowotworem piersi.
Przede wszystkim każdą chorą zajmuje się nie jeden lekarz, ale cały zespół specjalistów, w skład którego wchodzą np.
 • chirurg onkologiczny i rekonstrukcyjny,
 • onkolog kliniczny,
 • radioterapeuta,
 • patolog,
 • genetyk,
 • radiolog,
 • psychoonkolog,
 • fizjoterpeuta.
Decyzje dotyczące leczenia chorej podejmują wspólnie. Wiadomo, że leczenie prowadzone przez ściśle ze sobą współpracujących ekspertów, znacznie podnosi skuteczność terapii.

Lekarze ci są też uczeni odpowiedniej komunikacji z pacjentkami, sprawują nad nimi opiekę oraz interesują się ich losami także wiele lat po leczeniu (co jest potrzebne do prowadzenia długofalowych badań, do których BCU są zobligowane) - mówi w wywiadzie dla Vity profesor Tadeuszem Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oraz przewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Nie ma kolejek, nie ma czekania na operację

Choć brzmi to trochę bajecznie, w klinikach BCU, pacjentki nie mogą czekać długo na leczenie (tak, jak dzieje się w zwykłych szpitalach onkologicznych). Badania potwierdziły, że o powodzeniu kuracji w dużej mierze decyduje odstęp czasu pomiędzy trzema tzw. momentami węzłowymi:    
 • Dzień w którym kobieta zauważyła zmianę w piersi lub otrzymała niepokojący wynik badania,    
 • Potwierdzenie rozpoznania,
 • Podjęcie leczenia.    
Im czas pomiędzy pierwszym a trzecim etapem będzie dłuższy, tym mniejsze szanse na wyleczenie. W BCU ten odstęp czasowy nie ma prawa przekroczyć kilkunastu dni (normy są ściśle określone).     

Przeczytaj i wyślij list domagający się przyspieszenia tworzenia klinik BCU >>

Zobacz koniecznie: kiedy musisz zgłosić się do lekarza oraz gdzie szukać wsparcia

Doładuj
Przeładuj