Magdalena Stużyńska, pokonaj raka piersi, akcja Vita
fot. Akpa

Nie chcesz umierać na raka piersi? Wyślij list do premier Kopacz!

Specjalistyczne kliniki leczenia raka piersi powstają w całej UE. W Niemczech jest ich już 300, w Polsce tylko... jedna! Wyślij z nami list do najwyższych władz. Głos młodych mam ma siłę!
Magda Klimkowska
Magdalena Stużyńska, pokonaj raka piersi, akcja Vita
fot. Akpa
Rak piersi nie przejmuje się wiekiem. Jak rak trzustki, który zabił Annę Przybylską, może dotknąć każdą z nas. Ale szybko i dobrze leczony rak piersi, nie jest aż tak groźny. Można z nim wygrać! Dlatego namawiamy do wzięcia udziału w akcji miesięcznika Vita "Tu i teraz pokonaj raka piersi". Zanim wyślesz list, przeczytaj o co walczymy!

Breast Cancer Unit - tego potrzebujemy

Breast Cancer Unit - tak nazywają się nowoczesne, specjalistyczne kliniki leczenia raka piersi.
– Żeby dana placówka nosiła nazwę BCU muszą w niej być przestrzegane tzw. normy akredytacyjne, czyli ściśle określone zasady dotyczące leczenia pacjentek z nowotworem piersi.
Przede wszystkim każdą chorą zajmuje się nie jeden lekarz, ale cały zespół specjalistów, w skład którego wchodzą np.
 • chirurg onkologiczny i rekonstrukcyjny,
 • onkolog kliniczny,
 • radioterapeuta,
 • patolog,
 • genetyk,
 • radiolog,
 • psychoonkolog,
 • fizjoterpeuta.
Decyzje dotyczące leczenia chorej podejmują wspólnie. Wiadomo, że leczenie prowadzone przez ściśle ze sobą współpracujących ekspertów, znacznie podnosi skuteczność terapii.

Lekarze ci są też uczeni odpowiedniej komunikacji z pacjentkami, sprawują nad nimi opiekę oraz interesują się ich losami także wiele lat po leczeniu (co jest potrzebne do prowadzenia długofalowych badań, do których BCU są zobligowane) - mówi w wywiadzie dla Vity profesor Tadeuszem Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oraz przewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Nie ma kolejek, nie ma czekania na operację

Choć brzmi to trochę bajecznie, w klinikach BCU, pacjentki nie mogą czekać długo na leczenie (tak, jak dzieje się w zwykłych szpitalach onkologicznych). Badania potwierdziły, że o powodzeniu kuracji w dużej mierze decyduje odstęp czasu pomiędzy trzema tzw. momentami węzłowymi:    
 • Dzień w którym kobieta zauważyła zmianę w piersi lub otrzymała niepokojący wynik badania,    
 • Potwierdzenie rozpoznania,
 • Podjęcie leczenia.    
Im czas pomiędzy pierwszym a trzecim etapem będzie dłuższy, tym mniejsze szanse na wyleczenie. W BCU ten odstęp czasowy nie ma prawa przekroczyć kilkunastu dni (normy są ściśle określone).     

Przeczytaj i wyślij list domagający się przyspieszenia tworzenia klinik BCU >>

Zobacz koniecznie: kiedy musisz zgłosić się do lekarza oraz gdzie szukać wsparcia


Jest jedna, miało być więcej

W Polsce powstała jedna klinika o statusie BCU. Znajduje się w Szczecinie.
– W maju byliśmy przekonani, że te dodatkowe pieniądze przeznaczone przez NFZ na otwieranie kolejnych BCU się znajdą. Niestety nasze nadzieje okazały się przedwczesne – mówi profesor Pieńkowski.
Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że w Polsce niebawem zacznie się reforma onkologiczna. Ale to nie wystarczy!

Ambasadorką akcji magazynu Vita została aktorka Magda Stużyńska.
– Na raka piersi zachorowało kilka bliskich mi osób. Temat ten poruszamy także w serialu „Przyjaciółki”. Musimy zrobić wszystko, by w naszym kraju powstały nowoczesne kliniki zapewniające kompleksową i skuteczną opiekę – mówi Stużyńska.

Co możemy zrobić konkretnie? Hałas i pisać listy. Skoro „mamom pierwszego kwartału”, jakiś czas temu udało się doprowadzić do zmiany prawa, mamy szansę na sukces. Nas jest więcej!

Wyślij list, domagaj się budowy BCU w Polsce!

Oto fragmenty listu. My wszystkie podpisujemy się pod nim obiema rękoma. A ty?

Kobiety w Polsce coraz częściej chorują na raka piersi. Tej chorobie nie da się zapobiec, może spotkać każdą z nas. (...) Boję się, że może to spotkać także mnie. Boję się tym bardziej, bo nie wiem, czy zostanę wówczas prawidłowo zdiagnozowana, leczona, otoczona dobrą opieką.
Nie chcę być odsyłana od lekarza do lekarza, czekając w kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych kolejkach do specjalistów. Każdy dzień zwłoki w leczeniu oznacza mniejszą szansę na powrót do zdrowia i zwiększa koszty terapii.
W całej Europie tworzy się specjalistyczne ośrodki leczące raka piersi, Breast Cancer Units, które zapewniają najlepszą terapię kobietom z rakiem piersi. W Niemczech powstało ich do tej pory 300, w Polsce dopiero jeden... Zwracam się z gorącym apelem o przyznanie odpowiednich funduszy na to, aby kolejne ośrodki medyczne, które starają się o status Breast Cancer Unit, miały szansę go otrzymać.
Dzięki odpowiedniej sieci takich placówek każda kobieta, z każdego zakątka Polski będzie miała prowadzoną terapię zgodnie z najnowocześniejszymi europejskimi standardami. Chcemy być leczone tak, jak kobiety w innych krajach europejskich. Mamy do tego prawo.Wyślij list do premier Kopacz
Wyślij list do prezydenta RP
Wyślij list do Ministerstwa Zdrowia

Zobacz! Kiedy musisz zrobić mammografię i kiedy iść do lekarzaTych objawów nie lekceważ!

Oto symptomy, które powinny skłonić cię do pilnej wizyty u lekarza:
 • guzek, zgrubienie lub innego rodzaju dysproporcja, którą wyczułaś pod palcami podczas samobadania piersi;
 • asymetria piersi, której wcześniej nie dostrzegłaś (jeden gruczoł większy od drugiego);
 • zmiana koloru skóry na piersi, marszczenie się, napinanie, pogrubienie lub inne zmiany w wyglądzie;
 • wciągnięcie brodawki, wyciekanie płynu lub jakiekolwiek inne anomalie w jej wyglądzie;
 • bolesność, obrzęk lub powiększenie węzłów chłonnych pod pachą (normalnie są one niewyczuwalne w dotyku)

Badaj się!

Mammografia umożliwia rozpoznanie choroby w fazie, w której nie daje ona jeszcze żadnych dolegliwości. Jeśli więc skończyłaś 35 lat, udaj się na profilaktyczną mammografię. Po ukończeniu 40 r.ż. powtarzaj ją co dwa lata (chyba że twój lekarz zaleci inaczej).

Przeczytaj też: Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia

Tu znajdziesz rady i pomoc

Polskie Amazonki Ruch Społeczny: ruchspoleczny.org.pl. Tu znajdziesz m.in. ważne telefony, adresy, opinie innych pacjentów o ośrodkach onkologicznych, ważne porady, np. jak przygotować się do pierwszej wizyty u onkologa, jakie pytania zadawać lekarzowi, wydrukujesz Dzienniczek Pacjenta.

Inne adresy Amazonek: Kluby Amazonek www.amazonkifederacja.pl, Poradnia Amazonki:
poradniaamazonki.pl

Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych: www.alivia.org.pl

Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych: www.pkopo.pl

Warto wiedzieć: Jakie badania trzeba wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi

Materiał powstał przy współpracy z miesięcznikiem Vita,
wykorzystałam fragmenty tekstu Doroty Mirskiej-Królikowskiej.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy