Encyklopedia zdrowia dziecka

Pokrzywka

Czym jest spowodowana pokrzywka?

Pokrzywka ostra bardzo często jest wywołana reakcją alergiczną. W przypadku pokrzywki przewlekłej, przyczyny mogą być inne, np. niskich lub wysokich temperatur,  obecność utajonego zakażenia, choroby narządów wewnętrznych.

Jakie są objawy pokrzywki?

Objawy pokrzywki są bardzo charakterystyczne:
  • zmiany skórne. Pojawiają się bardzo szybko po kontakcie z uczulającym alergenem (od kilku sekund do kilku minut). Zmiany skórne są bardzo charakterystyczne, to tzw. bąble pokrzywkowe, które można porównać z takimi które pojawiają się po kontakcie z pokrzywą. Zmiany skórne są silnie swędzące i piekące. Mogą obejmować nawet rozległe powierzchnie ciała.
  • objawy obrzęku naczynioruchowego. Mogą pojawiać się równocześnie ze zmianami skórnymi. Oznacza to, że proces chorobowy obejmuje głębsze warstwy naskórka i skórę właściwą. Dziecko odczuwa raczej ból niż świąd i pieczenie skóry.
Czytaj też: Co to za wysypka

Jakie alergeny najczęściej powodują pokrzywkę?

Pokrzywkę ostrą najczęściej powodują pokarmy (orzeszki ziemne, owoce morza, owoce cytrusowe, owoce tropikalne, warzywa, sery, zwłaszcza pleśniowe) oraz leki. Zdarza się, że pokrzywka pojawia się po spożyciu pokarmu, po którym następuje wysiłek fizyczny.
Pokrzywkę mogą też powodować pyłki roślin: może to być reakcja krzyżowa: np. u osoby uczulonej na brzozę objawy alergii występują po spożyciu jabłka.
Pokrzywka może też pojawić się po kontakcie skóry z alergenem (pokrzywka kontaktowa), np. z pyłkami traw czy zbóż. Latem pokrzywka może być spowodowana użądleniem przez osy, pszczoły, komary, mrówki itd. Mogą pojawiać się wówczas typowe bąble pokrzywkowe i towarzyszące im objawy obrzęku naczynioruchowego, a nawet anafilaksji, nawet zagrażającej życiu.
Czytaj też: Jak sprawdzić, czy niemowlę ma alergię pokarmową?

Jak leczy się pokrzywkę?

Koniecznie trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Zwykle zaleca on leki przeciwhistaminowe, często również przeciwzapalne.  
Konieczne jest też wyeliminowanie uczulającego pokarmu, unikanie uczulających alergenów. Warto jednak pamiętać, że oprócz klasycznych alergenów jest wiele czynników wyzwalających pokrzywkę, np. infekcja, zakażenie pasożytnicze, stres, dodatki pokarmowe, jak barwniki, konserwanty, leki. Nie są one przyczynami choroby, lecz mogą wyzwolić objawy.
Czytaj też: Alergia pokarmowa u niemowląt

Tekst: Katarzyna Pinkosz