500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca
fot. AdobeStock

500 plus idzie jak burza - miliony złotych już wypłacone

Mimo wakacji Polacy szturmem składają wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko. Wypłacono juz miliony. Od 1 sierpnia nowa forma składania wniosków.
Agnieszka Majchrzak
500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca
fot. AdobeStock
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej na powody do zadowolenia - Polacy masowo składają wnioski o 500 plus, a co ważniejsze miliony złotych już wypłacono rodzinom. Resort właśnie pochwalił się na Twitterze liczbami za pierwszy miesiąc obowiązywania 500 plus według nowych zasad.

500 plus dla wszystkich dzieci, bez kryterium dochodowego

Od 1 lipca, czyli w ciągu czterech tygodni obowiązywania 500 plus na pierwsze dziecko złożono przez internet blisko 2,5 mln wniosków o 500 plus. Takie dane podało w mediach społecznościowych ministerstwo rodziny. To bardzo dobre informacje - przypomnijmy, że z szacunków resortu wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci.

Resort nie podał, ile pieniędzy dotychczas wypłacono. Na pewno są to milionowe sumy. Gdy tylko program ruszył od 1 lipca poinformowano, że w ciągu kilku dni obowiązywania nowych zasad wypłacono rodzinom, już 3 miliony złotych. - Pierwsze 3 mln zostały już skierowane do rodzin. To mnie naprawdę bardzo cieszy, bo jest początek wakacji i rodziny mają już dodatkowy przypływ gotówki – powiedziała 9 lipca minister rodziny Bożena Borys-Szopa.

Rodzina 500 plus w nowej wersji zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez ich rodziców. Od 1 lipca można było składać wnioski wyłącznie online, teraz - już od czwartku 1 sierpnia będzie można zrobić to drogą tradycyjną, składając druk papierowy w urzędzie. Lepiej z tym nie zwlekać, gdyż terminy lecą i pieniądze mogą przepaść.

Przypomnijmy też, że rodzice mający obecnie przyznane świadczenie 500 plus na drugie i kolejne dzieci (do 30 września 2019), składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Nie zwlekaj z wnioskiem o 500 plus

Warto pilnować terminów, bo nie jest tak, że bez względu na to, kiedy złoży się wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, otrzyma się wszystkie należne pieniądze, wraz z wyrównaniem.

Jedynie złożenie wniosku w terminach 1 lipca - 30 września gwarantuje przyznanie świadczenia i jego wypłatę z wyrównaniem, czyli otrzymanie 1500 złotych (za lipiec, sierpień, wrzesień). Złożenie wniosku już w październiku nie będzie tego gwarantowało. Im później złożysz, tym mniejsze szanse na otrzymanie wszystkich pieniędzy.

Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października 2019 roku. W takim wypadku pieniądze będą nawet większe: w jednym przelewie przyjdzie 500 plus za lipiec, sierpień, wrzesień i październik. To łącznie 2 tys. złotych.

Rodzic, który złoży wniosek po 1 września, również otrzyma świadczenie z wyrównaniem, ale później - maksymalnie do 30 listopada. Dostanie środki za: lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad. W sumie 2,5 tys. złotych.

Jeśli złoży się wniosek w październiku, świadczenie wpłynie najpóźniej do 31 grudnia, ale z wyrównaniem jedynie od dnia złożenia wniosku. Efekt - pieniądze za lipiec, sierpień i wrzesień przepadną. 500 plus będzie przysługiwać po prostu od miesiąca złożenia wniosku.

Program idzie jak burza i po liczbie złożonych wniosków widać, że polskie rodziny z jednym dzieckiem potrzebowały takiego wsparcia ze strony rządu. Zgadzacie się z tym? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach. [content:0_27103,1_3265,0_26326,2_1279:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy