Polacy unikają szczepień obowiązkowych
fot. AdobeStock

Polacy masowo unikają szczepień. Kolejne miasto postanowiło z tym walczyć

Moda na nieszczepienie dzieci wciąż bardzo silna. Jak jej przeciwdziałać? To miasto ma na to sposób – przyjmie do żłobków wyłącznie zaszczepione maluchy.
Milena Oszczepalińska
Polacy unikają szczepień obowiązkowych
fot. AdobeStock
Jak wynika z informacji udzielonej przez Jarosława Pinkasa z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w pierwszym półroczu 2019 r. od szczepień obowiązkowych uchyliły się 43163 osoby. To 6 na 1000 osób w wieku 0-19 lat . Inspektor przedstawił te dane podczas I Kongresu Pielęgniarek i Położnych POZ, który był poświęcony właśnie szczepieniom ochronnym.

Zaszczepialność Polaków musi być większa

Jak przyznał Jarosław Pinkas, „zaszczepialność Polaków trzeba zwiększyć za wszelką cenę, ale w sposób skrajnie odpowiedzialny”. Dodał też, że gdy „jesteśmy zaszczepieni, to jesteśmy bezpieczni”, a szczepienia to najtańszy sposób na uniknięcie śmierci.

Podobnie kwestię szczepień ocenia WHO, twierdząc, że ich unikanie to jedno z dziesięciu największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia.

Zobacz też: Surowe kary dla antyszczepionkowców. Zapłacą 10 tys. złotych za nieszczepienie dziecka
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Skąd czerpać rzetelne informacje na temat szczepień?

Obecnie danych na temat szczepień jest tysiące. Internet zalewany jest różnego rodzaju nowinkami, nie zawsze sprawdzonymi i popartymi badaniami naukowymi. Po fachową wiedzę na temat szczepień powinniśmy zatem zawsze w pierwszej kolejności sięgać u środowiska medycznego, pytać lekarzy, pielęgniarek i położnych. Niestety, co zauważa inspektor Pinkas, obecnie mamy sytuację „odejścia od autorytetu i wiedzy”, co nie jest dobre.

Kolejne miasta walczą z brakiem szczepień u dzieci

Jak przekonać Polaków, by przestali uchylać się od obowiązku szczepienia dzieci? Skoro argumenty autorytetów medycznych nie są dla nich przekonujące, władze niektórych miast podejmują inne kroki, które być może przekonają przeciwników szczepień do zmiany decyzji. Jakie? Otóż podejmują uchwały, na mocy których miejsca w publicznych żłobkach prowadzonych przez dane miasta, zarezerwowane są wyłącznie dla dzieci, które posiadają pakiet szczepień obowiązkowych.

Ostatnio taką właśnie decyzję podjęła rada Warszawy, o czym poinformował w czwartek prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. Na swoim profilu na Facebooku napisał: „Od stycznia z bezpłatnych miejsc w warszawskich żłobkach, gwarantowanych przez miasto, będą mogły korzystać tylko zaszczepione dzieci. To konieczny krok w trosce o zdrowie najmłodszych warszawiaków. Dziękuję radnym Miasto Stołeczne Warszawa za poparcie mojego wniosku!”.
Co sądzicie o takim pomyśle na zachęcanie Polaków do szczepienia dzieci? Czy popieracie decyzję władz Warszawy o żłobkach wyłącznie dla zaszczepionych maluchów?

Źródło: polsatnews.pl, Facebook

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy