Jak Polacy wyłudzają 500+
fot. Fotolia

Polaków sposoby na otrzymanie 500+: kombinujemy jak się da!

Nie należy się 500 zł na pierwsze dziecko? No to trzeba pokombinować! Zobacz, jakie sztuczki wykorzystują Polacy, żeby otrzymać świadczenie.
Karolina Stępniewska
Jak Polacy wyłudzają 500+
fot. Fotolia
500+ może dostać każdy rodzic pod warunkiem, że ma przynajmniej dwoje dzieci. Gorzej jednak, jeśli ma tylko jedno dziecko, a dochód miesięczny przekracza ustalone minimum – wtedy 500 zł na dziecko nie dostanie. Do programu 500+ kwalifikują się bowiem tylko te rodziny z jednym dzieckiem, w których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 800 zł. A co jeśli przekracza, ale rodzic i tak chce dostać 500 zł na dziecko? Zwłaszcza, gdy różnica jest niewielka?

To budzi frustrację. A wtedy, jak to już z nami bywa, zaczyna się kombinowanie. "Dziennik Gazeta Prawna" wymienia sztuczki Polaków na otrzymanie 500+ na (pierwsze) dziecko, nawet jeśli ich dochód jest zbyt wysoki. Przeczytajcie, jakich sposobów imają się Polacy, żeby otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500 Plus - lista powstała na bazie rozmów przeprowadzonych z urzędnikami obsługującymi program oraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Opieka naprzemienna

Wcześniej rodzic nie interesował się dzieckiem z poprzedniego związku, ale kiedy ruszył program 500+, nagle sobie o nim przypomniał i zapałał miłością rodzicielską. Dziecko z poprzedniego małżeństwa wlicza się do jego nowej rodziny i kryterium dochodowego, jeśli pozostaje pod opieka naprzemienną. W tej sytuacji, jeśli w nowej rodzinie jest jedno dziecko, nie trzeba spełniać kryterium dochodowego, bo dziecko z poprzedniego związku liczy się jako pierwsze.
Redakcja poleca: PIT 2017: Sprawdź komu przysługuje ulga na dziecko? [WIDEO]
Czeka cię rozliczenie podatku z Urzędem Skarbowym i zastanawiasz się, czy przysługuje ci ulga na dziecko? Zobacz nasz film

Zwolnienie z pracy

Popularny sposób kombinatorów, który jednak ma zostać ukrócony przy najbliższej nowelizacji przepisów. Rodzic zwalnia się z pracy i zatrudnia na gorszych warunkach finansowych u tego samego pracodawcy. Tym samym kwalifikuje się do 500+ na pierwsze dziecko.

Rezygnacja z ulgi na dziecko

Aby zmieścić się w kryterium dochodowym na pierwsze dziecko, niektórzy podatnicy rezygnowali z ulg prorodzinnych – w ten sposób obniżali swój dochód miesięczny o niewielkie kwoty (30 zł na osobę w rodzinie z jednym dzieckiem lub 23 zł dla rodzin z dwójką dzieci), ale to wystarczało w przypadku rodzin, w których przekroczenie kryterium dochodowego było nieznaczne.

Ukrywanie dochodu

Pisaliśmy o tym niedawno: przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem sami deklarują dochód we wniosku o 500+. Jeśli uznają, że koszty uzyskania przychodu były wysokie, mogą tak pokierować swoim dochodem, żeby załapać się na 500 zł na pierwsze dziecko. Ta praktyka także ma zostać ukrócona przez ministerstwo.
Przeczytaj: Uwaga! Duża luka prawna w programie 500+! 

Wnioski w kilku miejscach

Samorządy zwracają uwagę na przypadki osób, które składają wniosek o 500+ w kilku miejscach, żeby wyłudzić to samo świadczenie. To jednak ma małe szanse powodzenia, bo system Centralnej Bazy Beneficjentów wychwytuje takie zdublowane wnioski – jak twierdzi w wypowiedzi dla Dziennika Gazeta Prawna Olga Dargiel z MOPS w Częstochowie

"Powiększanie" rodziny

W Poznaniu odnotowano przypadek rodziny, która we wniosku podała dwójkę dzieci, ubiegała się też o 500+ na pierwsze dziecko, spełniając kryterium dochodowe. Sęk w tym, że jedno z dzieci miało już 25 lat i prowadziło własne gospodarstwo domowe. Rodzice musieli zwrócić pobrane świadczenia.

Zatajanie informacji

Także w Poznaniu miała miejsce sytuacja, w której o świadczenie ubiegała się matka pozbawiona władzy rodzicielskiej. Udało jej się przechytrzyć system i otrzymać świadczenie, jednak wszystko się wydało i nakazano kobiecie zwrot pobranych pieniędzy, a sprawa najprawdopodobniej trafi do prokuratury, ponieważ istnieje podejrzenie, że kobieta chciała świadomie wyłudzić świadczenie.

Co tu dużo mówić, jesteśmy znani z tego, że próbujemy różnymi sposobami obejść prawo. W przypadku 500+ jednak – jak przekonało się już wielu "twórczych" wnioskodawców - nie warto. 

źródło: gazetaprawna.pl

Dbaj o czyste powietrze, dołącz do naszej akcji: Urodziło Ci się dziecko – posadź drzewo!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy