polio
fot. Adobe Stock

Polio — choroba Heinego-Medina. Objawy, wirus, polio w Polsce

Poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina) jest chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy polio (enterowirusy). Objawy początkowo przypominają zwykłe przeziębienie, ale polio może doprowadzić do porażenia mięśni, kalectwa, a nawet śmierci.
Karolina Stępniewska
polio
fot. Adobe Stock
Polio (Poliomyelitis, choroba Heinego-Medina) najczęściej atakuje dzieci do 5 roku życia, ale to u starszych dzieci i u dorosłych daje najgroźniejsze powikłania. Zarażenie polio następuje przez kontakt z wirusem. Jeśli wirusy polio przedostaną się do układu nerwowego, mogą prowadzić do porażenia mięśni i paraliżu. Choroba Heinego-Medina może zakończyć się zgonem (dzieje się tak u 5-10 proc. chorych z porażeniem).
O polio:
1. Heinego-Medina
2. wirus polio
3. objawy
4. polio u dorosłych
5. polio w Polsce

Polio

W przeszłości Heinego-Medina powodowała tysiące zgonów rocznie, a jeszcze więcej przypadków trwałego kalectwa u dzieci. Dzięki szczepieniom przeciw polio udało się zmniejszyć tę liczbę o 99 proc. W Polsce najwięcej przypadków zachorowań i zgonów z powodu polio miało miejsce w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Redakcja poleca: Wątpliwości rodziców dotyczące szczepień – film
Dlaczego rodzice zastanawiają się czy szczepić dziecko? Czy ich obawy są słuszne?

Wirus polio

Istnieją trzy typy poliowirusów, należących do rodziny enterowirusów. Do zakażenia dochodzi przez kontakt ze skażonym przedmiotem, pokarmem lub zarażonym człowiekiem. Choroba wylęga się od 9 do 12 dni. Najsilniej zaraża się na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów polio i jeszcze przez około miesiąc po ich wystąpieniu. Kiedy poliowirus dostanie się do organizmu człowieka, rozmnaża się w jego jelitach, a stamtąd przechodzi do węzłów chłonnych i krwiobiegu. U chorego może dojść do zaatakowania układu nerwowego, co prowadzi do niedowładu i porażenia mięśni.

Polio: objawy

Po mniej więcej tygodniu lub dwóch od zarażenia wirusem pojawiają się pierwsze objawy Heinego-Medina, które przypominają inne choroby wirusowe. Główne objawy polio to:
  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • niewysoka gorączka (poniżej 39 stopni C),
  • problemy żołądkowe (wymioty, biegunki),
  • sztywność karku.

Polio może też mieć dużo poważniejszy przebieg i wywołać:
Zaatakowanie układu nerwowego wirusem polio prowadzi do porażenia, szacuje się, że zdarza się to u 1 na 1000 chorych dzieci i u 1 na 75 dorosłych z polio. Około 10 proc. chorych z porażeniem nie może samodzielnie oddychać, co prowadzi do zgonu. Najgorzej zarażenie wirusem polio znoszą dorośli, starsze dzieci i kobiety w ciąży. W przeszłości powszechnie używano tzw. żelaznego płuca — maszynerii, która oddychała za chorego.

Polio u dorosłych

Zakażenie polio często przebiega łagodnie, jednak czasami prowadzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i porażenia, które zazwyczaj jest trwałe. To właśnie polio u dorosłych oraz dzieci w wieku szkolnym przebiega najostrzej i najczęściej występuje w postaci porażennej.

Polio w Polsce

W Polsce ostatni przypadek Heinego-Medina odnotowano w 1984 roku. Wszystko dzięki szczepieniu przeciw polio, które jest w naszym kraju obowiązkowe i zgodnie z kalendarzem szczepień dzieci otrzymują 4 dawki szczepionki, która daje im odporność na całe życie. Dopóki polio nie zostanie całkowicie wyeliminowane w innych krajach, obowiązkowe szczepienia trzeba utrzymać.

Polio na świecie jest wciąż obecne m.in. w Pakistanie, Angoli, Afganistanie, Togo i na Filipinach. Są to jednak pojedyncze przypadki, powszechny program szczepień ochronnych przeciw polio pozwolił w dużej mierze wyeliminować zachorowalność na chorobę Heinego-Medina. Istnieje jednak obawa, że przypadków polio będzie więcej z powodu większego przemieszczania się ludności i odmów szczepień.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy