fot. Fotolia.pl

Polki jak hollywoodzkie aktorki chcą rodzić po 40.

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Polki biorą przykład ze znanych na okładkach gazet twarzy. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat, jak Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat).
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Planując ciążę po 40. twoje szanse na dziecko maleją

- Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później. Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa. Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.
Statystyki potrafią być bezwzględne. Mając 45 lat trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet.
– W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista Kliniki Demeter. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna.
Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania.

Czytaj też na Polki.pl: Późne macierzyństwo wśród gwiazd
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.


Co czwarta rodząca jest po czterdziestce

Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Przykłady można znaleźć na okładkach gazet. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed 50-tką aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze co mogło je spotkać.

Pierwsze tygodnie dla późnej ciąży są najważniejsze         

Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza nie odbiega od tradycyjnego.
- Wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej – zauważa dr n. med. Wojciech Gontarek. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas - kluczowy jest okres do 12 tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki.
Po 12 tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. Przeprowadza są wówczas standardowe badania między innymi ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię.
- Do 20 tygodnia każdą pacjentkę staram umawiać na wizytę raz na trzy tygodnie – zapewnia dr n. med. Wojciech Gontarek. - Później zgłaszają się do mnie obowiązkowo co dwa tygodnie.

Czytaj też: Jak się przygotować do ciąży po 40.?


Przepis na zdrowe dziecko  po 40.

Co zrobić żeby wzrosły szanse na urodzenie zdrowego dziecka?
- Przede wszystkim matka powinna pójść na zwolnienie lekarskie – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek.
- Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie. Następna sprawa to oszczędny tryb życia.
- Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta. - Nie powinno się jeść posiłków, które powodują kłopoty z trawieniem. Należy spożywać dużo warzyw i owoców – wylicza ekspert Kliniki Demeter. Przyszła mama powinna unikać herbaty, a częściej wybierać wodę i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć śliwki, morele, kapustę, brokuły i buraki.  Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana. Lepiej jeść częściej, ale mniej. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.
 
Polecamy: Dozwolone i niedozwolone w ciąży
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy