kobieta, dziecko, noworodek, Polki rodzą mniej dzieci
fot. Adobe Stock

Polki rodzą mniej dzieci, bo mało zarabiają (ten powód nie zaskakuje, ale kolejny już tak!)

Liczba urodzeń w Polsce konsekwentnie spada. Pomimo wypłat 500 plus na każde dziecko Polki nie chcą rodzić więcej dzieci, a rodziny wielodzietne to już rzadkość. Przyczyną są niskie zarobki wśród kobiet w wieku rozrodczym, ale nie tylko – kobiety w Polsce coraz częściej mają inne priorytety niż liczna rodzina.
Magdalena Drab
kobieta, dziecko, noworodek, Polki rodzą mniej dzieci
fot. Adobe Stock
W marcu 2020 roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od czasu, gdy rodzinom z dziećmi zaczęto wypłacać świadczenie 500 plus. Z kolei w ciągu ostatnich 10 lat liczba urodzeń spadła w kraju o ponad 40 tys. – w 2009 roku na świat przyszło 417,6 tys. noworodków, a w 2019 roku już tylko 375 tys. Oznacza to, że pomoc finansowa dla rodzin jest zbyt mała lub po prostu nie działa, bo zmieniają się trendy w macierzyństwie, a Polki decydują się na dziecko coraz później.

Dlaczego Polki rodzą mniej dzieci?

Zdawać by się mogło, że świadczenie 500 plus wypłacane na pierwsze i każde kolejne dziecko zachęci do posiadania dzieci, ułatwi rodzinom planowanie domowego budżetu i tym samym zwiększy przyrost naturalny. Tymczasem kobiety w Polsce rodzą coraz mniej dzieci, decydują się na dziecko w coraz późniejszym wieku, poprzestają na jednym dziecku lub w ogóle nie zostają matkami. Dlaczego? Trzy najważniejsze powody zmniejszającej się dzietności przedstawił serwis zmianyspoleczne.pl.

Polki rodzą mniej dzieci, bo mało zarabiają

Wysokość zarobków i sytuacja materialna kobiet są ściśle powiązane z decyzją o posiadaniu dziecka – wynika z analiz Instytutu Badań Zmian Społecznych z 2020 roku. Okazuje się, że aż 1/3 Polek w wieku 18-29 lat nie ma własnych dochodów i jest na utrzymaniu innych osób, a 25 proc. z nich zarabia mniej niż 1500 zł netto. Starsze Polki, powyżej 30. roku życia, zarabiają więcej – od ok. 1500 do 4500 zł netto, i właśnie wtedy częściej decydują się na macierzyństwo. 

Polki mają mniej dzieci, bo rodzą później

Średni wiek, w jakim Polka rodzi swoje pierwsze dziecko, wynosi 27,8 lat. To o 5 lat więcej niż w 1990 roku. Najczęściej matkami zostają dziś kobiety w wieku 30-34 lata (prawie 1/3 rodzących pierwsze dziecko), podczas gdy 30 lat temu te proporcje wyglądały odwrotnie: ponad 1/3 decydujących się na macierzyństwo miała 20-24 lata. Co to oznacza? Późniejszy pierwszy poród to także mniej czasu na urodzenie kolejnych dzieci. Po 35. roku życia szanse na ciążę spadają, więc rzadziej rodzimy drugie czy trzecie dziecko.
Redakcja poleca: 13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]
Czekasz, aż dziecko zacznie mówić? A gdy się już doczekasz, musisz wiedzieć, że są zdania, których nigdy nie powie. Jeśli jednak wyjątkowo padną, wprawią cię w niemałe osłupienie.

Polki mają mniej dzieci, bo chcą rozwijać karierę

A dokładniej – zależy im na jak najkrótszej przerwie w pracy zawodowej. Urlop macierzyński to co najmniej 14 tygodni przerwy w pracy, a jeśli kobieta korzysta z urlopu rodzicielskiego, nie chodzi do pracy nawet przez rok. Polki obawiają się, że tak długa przerwa w pracy utrudni im powrót do obowiązków zawodowych, a nawet będzie skutkować utratą pracy. Z tego powodu coraz rzadziej decydują się na urlop wychowawczy: wg danych GUS tylko 8,9 proc. Polek wychowujących dzieci do 15. roku życia przerwało pracę na 6 miesięcy lub krócej, 13,5 proc. miało przerwę trwającą od 6 miesięcy do roku, a 12,7 proc. nie pracowało przez okres od roku do 2 lat. To dość zaskakujące dane, jeśli porównać je do obrazu statystycznej Polki pobierającej 500 plus na dziecko, jaki wyłonił się z innych badań GUS w 2018 roku. Okazało się wtedy, że aktywność zawodowa Polek korzystających z 500 plus bardzo spadła, a pracę zawodową podjęło tylko 54,3 proc. z nich

Źródło: stat.gov.pl, money.pl, zmianyspoleczne.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy