spadek urodzeń
fot. Adobe Stock

Polki rodzą za mało dzieci. Dlaczego i co mogłoby je zachęcić do tego?

Jeżeli nie będzie nas więcej, Polsce grozi poważny kryzys demograficzny. Będzie nas mniej o kilka milionów - alarmują demografowie.
Agnieszka Majchrzak
spadek urodzeń
fot. Adobe Stock
Nie rodzi się więcej dzieci, a liczebność Polaków spada z roku na rok. Nie ma jednej przyczyny takiego stanu rzeczy, ale i naiwnością była wiara w to, że 500 plus zachęci Polki do rodzenia. Oto główne powody, dlaczego jest tak źle i co mogłoby poprawić sytuację.

Ubędzie 4,5 miliona Polaków

Liczba urodzeń stale się zmniejsza i jeżeli nadal tak będzie, to w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona.

W Polsce od 2009 roku (z wyjątkiem wzrostu na przełomie 2010 i 2011 roku i w 2017 roku), odnotowywany jest spadek liczby urodzeń. Według szacunków w 2050 roku w naszym kraju będzie żyło 34 mln osób (obecnie jest to blisko 38 mln).

Według danych GUS-u przyrost naturalny w okresie od sierpnia 2018 roku do lipca 2019 rok był głęboko ujemny i osiągnął najniższą wartość od co najmniej 15 lat, wynosząc - 32,4 tys. osób.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Za biedni na posiadanie dzieci?

Polityka prorodzinna ogranicza się obecnie do wypłacania 500 plus, zasiłków, becikowego, wydłużonego urlopu wychowawczego dla mam, a także płatnego urlopu dla ojców, m.in. tzw. "tacierzyńskiego".

Mimo tego wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko. Dlaczego nie więcej? Przyszli rodzice oczekują, że w polityce prorodzinnej pojawią się rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną. Aż 74 procent z nich uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, aby powiększyć rodzinę.

Z badań Panelu Badawczego Ariadna wynika, że największą zachętą do rodzenia dzieci byłyby:
  • wyższe pensje przyszłych rodziców (dla 61 procent badanych),
  • regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45 procent),
  • stabilność rynku pracy (44 procent),
  • systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących (34 procent).

Problem z płodnością Polek i Polaków

Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30 rokiem życia. To wtedy kobiety są w najmniejszym stopniu narażone na wady genetyczne powstające w procesie dojrzewania komórek jajowych. Polskie kobiety najczęściej decydują się na dziecko, gdy mają 28 lat - to tzw. wiek środkowy matek, czyli mediana wieku rodzenia dziecka.

Coraz większym problemem staje się jednak niepłodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problem niepłodności dotyka co piątą parę w kraju - wynika z raportu przygotowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności "Wspieramy płodność" z 2015 roku. Zaburzenie płodności w równym stopniu dotyczy kobiet (40 procent) oraz mężczyzn (40 procent), a 20 procent dotyczy wspólnych problemów - informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Na problemy z płodnością wpływ mają:
  • nadmierny stres,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • stosowanie leków,
  • choroby,
  • nieodpowiednia dieta.

Ryzykowne ciąże

W Polsce wiele kobiet decyduje się na macierzyństwo pomimo tego, że boryka się z chorobą (choroby przewlekłe, nadciśnienie, otyłość, niedowaga). To ciąże wysokiego ryzyka, często zagrażające zdrowiu mamy i dziecka.

Niestety, czasami nawet najlepsza opieka lekarska nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznego przebiegu ciąży oraz okresu połogu. Do istotnych czynników, wpływających na to, że ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka, należą choroby układu krążenia i serca, w tym arytmia. Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w kraju co roku umiera 91 tys. kobiet, co stanowi aż 55 procent wszystkich zgonów Polek.

A waszym zadaniem co jest największą przeszkodą, że tak mało dzieci rodzi się w Polsce? Napiszcie w komentarzach!

Źródło: mat.prasowe

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy