spadek urodzeń
fot. Adobe Stock

Polki rodzą za mało dzieci. Dlaczego i co mogłoby je zachęcić do tego?

Jeżeli nie będzie nas więcej, Polsce grozi poważny kryzys demograficzny. Będzie nas mniej o kilka milionów - alarmują demografowie.
Agnieszka Majchrzak
spadek urodzeń
fot. Adobe Stock
Nie rodzi się więcej dzieci, a liczebność Polaków spada z roku na rok. Nie ma jednej przyczyny takiego stanu rzeczy, ale i naiwnością była wiara w to, że 500 plus zachęci Polki do rodzenia. Oto główne powody, dlaczego jest tak źle i co mogłoby poprawić sytuację.

Ubędzie 4,5 miliona Polaków

Liczba urodzeń stale się zmniejsza i jeżeli nadal tak będzie, to w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona.

W Polsce od 2009 roku (z wyjątkiem wzrostu na przełomie 2010 i 2011 roku i w 2017 roku), odnotowywany jest spadek liczby urodzeń. Według szacunków w 2050 roku w naszym kraju będzie żyło 34 mln osób (obecnie jest to blisko 38 mln).

Według danych GUS-u przyrost naturalny w okresie od sierpnia 2018 roku do lipca 2019 rok był głęboko ujemny i osiągnął najniższą wartość od co najmniej 15 lat, wynosząc - 32,4 tys. osób.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Za biedni na posiadanie dzieci?

Polityka prorodzinna ogranicza się obecnie do wypłacania 500 plus, zasiłków, becikowego, wydłużonego urlopu wychowawczego dla mam, a także płatnego urlopu dla ojców, m.in. tzw. "tacierzyńskiego".

Mimo tego wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko. Dlaczego nie więcej? Przyszli rodzice oczekują, że w polityce prorodzinnej pojawią się rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną. Aż 74 procent z nich uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, aby powiększyć rodzinę.

Z badań Panelu Badawczego Ariadna wynika, że największą zachętą do rodzenia dzieci byłyby:
  • wyższe pensje przyszłych rodziców (dla 61 procent badanych),
  • regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45 procent),
  • stabilność rynku pracy (44 procent),
  • systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących (34 procent).

Problem z płodnością Polek i Polaków

Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30 rokiem życia. To wtedy kobiety są w najmniejszym stopniu narażone na wady genetyczne powstające w procesie dojrzewania komórek jajowych. Polskie kobiety najczęściej decydują się na dziecko, gdy mają 28 lat - to tzw. wiek środkowy matek, czyli mediana wieku rodzenia dziecka.

Coraz większym problemem staje się jednak niepłodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Problem niepłodności dotyka co piątą parę w kraju - wynika z raportu przygotowanego przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności "Wspieramy płodność" z 2015 roku. Zaburzenie płodności w równym stopniu dotyczy kobiet (40 procent) oraz mężczyzn (40 procent), a 20 procent dotyczy wspólnych problemów - informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Na problemy z płodnością wpływ mają:
  • nadmierny stres,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • stosowanie leków,
  • choroby,
  • nieodpowiednia dieta.

Ryzykowne ciąże

W Polsce wiele kobiet decyduje się na macierzyństwo pomimo tego, że boryka się z chorobą (choroby przewlekłe, nadciśnienie, otyłość, niedowaga). To ciąże wysokiego ryzyka, często zagrażające zdrowiu mamy i dziecka.

Niestety, czasami nawet najlepsza opieka lekarska nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznego przebiegu ciąży oraz okresu połogu. Do istotnych czynników, wpływających na to, że ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka, należą choroby układu krążenia i serca, w tym arytmia. Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w kraju co roku umiera 91 tys. kobiet, co stanowi aż 55 procent wszystkich zgonów Polek.

Źródło: mat.prasowe

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy