Polki o stylu życia i emocjach w ciąży – raport

Co czują Polki będąc w ciąży? Jaki prowadzą wtedy styl życia? Odpowiedzi na te pytania dostarcza druga część raportu „Polka w ciąży”, podsumowującego wyniki badań TNS OBOP, dotyczących zachowań Polek w okresie ciąży.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, leżeć, uśmiech, emocje
fot. Panthermedia
Badanie TNS OBOP "Polka w ciąży" objęło 750 kobiet w wieku 20–55 lat, które były lub są w ciąży albo nie  wykluczają jej w przyszłości. Było przeprowadzone w formie wywiadu telefonicznego od 13 grudnia 2011 r. do 6 stycznia 2012 r.
  • Spośród wielu czynników, które mogą mieć znaczenie dla rozwijającego się płodu, najwięcej, bo aż 93 proc. badanych wskazywało na używki i ich unikanie. Natomiast odpowiednia aktywność fizyczna oraz regularna kontrola wagi to elementy, które znacznie częściej oceniane są jako bardzo ważne przez kobiety, które były lub są w ciąży (odpowiednio: 45 i 43 proc. wskazań).
  • Większość, bo 66 proc. badanych uważa, że podczas ciąży powinno się unikać stresu, przy czym kobiety, które były lub są w ciąży, mówią o tym znacznie rzadziej niż te, które jej nie wykluczają (odpowiednio: 65 i 75 proc.). Niemniej jednak unikanie stresu (5 proc. kobiet, które były lub są w ciąży) jest – obok ograniczania pracy (6 proc.) i wysiłku fizycznego (7 proc.) – najczęściej wprowadzaną zmianą w czasie ostatniej lub obecnej ciąży. Znacznie częściej dokonywały jej jednak kobiety z wyższym wykształceniem (37 proc.), z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (15 proc.) oraz z gospodarstw domowych, których miesięczny dochód netto mieści się między 4001 a 7000 zł (21 proc.).
  • Spośród badanych, które były lub są w ciąży, zmianę stylu życia zadeklarowała jedna trzecia, natomiast spośród kobiet, które nie wykluczają zajścia w ciążę – aż 72 proc.
  • Negatywne emocje podczas ciąży najczęściej wynikają z obaw, czy dziecko będzie zdrowe (u 24 proc. badanych). Dominującym sposobem radzenia sobie z tym jest rozmowa z mężem/partnerem (u 65 proc. kobiet).
  • Rodzajem wsparcia, którego najczęściej oczekują kobiety w ciąży (aż 45 proc. badanych) ze strony rodziny, jest pomoc w codziennych obowiązkach.
  • Sferą życia, którą kobiety będące w ciąży obecnie lub w przeszłości najczęściej oceniają pozytywnie, jest atmosfera i stosunki z rodziną (93 proc. wszystkich ocen pozytywnych), przy czym częściej uważają tak kobiety w wieku 46–55 lat (41 proc. wszystkich ocen pozytywnych).
  • Kobiety w ciąży najczęściej skarżą się na ogólne osłabienie i zmęczenie (28 proc.).
Przeczytaj także: Jak dbać o siebie w ciąży
Redakcja poleca: Co się dzieje w 34. tygodniu ciąży [WIDEO]
Do porodu zostało zaledwie 6 tygodni. Sprawdź, jak zmienia się twoje ciało w ostatnim okresie ciąży, czy dziecko jeszcze rośnie i o co należy zadbać, aby końcówka ciąży upłynęła bez komplikacji.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy