Polki wolą rodzić w Niemczech
fot. Adobe Stock

Polki wolą rodzić w Niemczech: boją się polskich szpitali, a za granicą mają luksusy!

Coraz więcej Polek wybiera poród za zachodnią granicą. W Niemczech rodzące są traktowane z szacunkiem, leżą w kameralnych salach, mogą same zdecydować o cesarskim cięciu i dba się o nie jeszcze długo po rozwiązaniu. Ale poród w niemieckim szpitalu nie jest opcją dostępną dla wszystkich. Część kobiet rodzi w Niemczech za darmo, inne muszą za to sporo zapłacić.
Magdalena Drab
Polki wolą rodzić w Niemczech
fot. Adobe Stock
Poród w Niemczech dla wielu jest marzeniem: dwuosobowe sale, schludne i przytulne, sympatyczne położne i zdrowe jedzenie. Nawet cesarskie cięcie na życzenie dla wszystkich chętnych! Co jeszcze? Polki wymieniają się doświadczeniami w sieci, ale rodzenie w Niemczech to rozwiązanie nie dla wszystkich.

Poród w Niemczech: dlaczego Polki nie chcą rodzić w kraju?

Po co wyjeżdżać z Polski i rodzić za granicą? Chociażby po to, żeby uniknąć upokorzeń i traumy po pobycie w polskim szpitalu. Takie zdanie ma coraz więcej kobiet, które decydują się na poród w Niemczech. Już kilka lat temu niemiecki Federalny Urząd Statystyczny donosił, że Polki są trzecią co do wielkości grupą rodzących w Niemczech (po Niemkach i Turczynkach).

Według internetowych relacji ciężarnych i młodych mam rodzenie u zachodnich sąsiadów ma same zalety, a najważniejsze z nich to:
  • wysoki standard szpitali;
  • małe, kameralne sale, najwyżej dwuosobowe, czyste i przytulne;
  • możliwość decydowania o przebiegu porodu, np. o wykonaniu cesarskiego cięcia;
  • brak nacinania krocza bez potrzeby;
  • znieczulenie dostępne dla wszystkich chętnych mam;
  • porody rodzinne z udziałem nawet kilku bliskich osób;
  • zaangażowanie lekarzy i położnych, troskliwa opieka w trakcie porodu i po nim;
  • zdrowe jedzenie, możliwość pójścia do przyszpitalnej restauracji razem z noworodkiem.

Obraz niemieckich porodówek, jaki wyłania się z relacji mam na forach internetowych, to faktycznie ideał! Jak bardzo odbiega on od standardów w polskich szpitalach, można się przekonać, czytając doniesienia o przemocy na oddziałach położniczych w Polsce czy raporty o skandalicznych zachowaniach lekarzy i położnych wobec rodzących Polek. Na szczęście nie jest to powszechne zjawisko. Przed porodem warto sprawdzić ranking polskich szpitali położniczych – warunki na niektórych porodówkach wcale nie różnią się tak bardzo od tych w Niemczech!

Niestety, darmowy poród w Niemczech przysługuje tylko kobietom, które tam mieszkają i są ubezpieczone. Pozostałe muszą zapłacić, i to niemało. Na forach internetowych mamy piszą nawet o sumach rzędu 1800 euro!

Źródło: thelocal.de, tvn24.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy