wilcze jagody
fot. Adobe Stock

Wilcza jagoda: gdzie rośnie i jak wygląda? [OBJAWY ZATRUCIA I ZDJĘCIA]

Wilcza jagoda to trujący owoc, który dziecko może łatwo pomylić ze zwykłymi jagodami. Warto wiedzieć, jak wygląda pokrzyk wilcza jagoda i gdzie najczęściej rosną te owoce, bo zjedzenie nawet 3-4 sztuk jest śmiertelnie niebezpieczne dla dziecka. Poznaj objawy zatrucia wilczą jagodą.
wilcze jagody
fot. Adobe Stock
Pokrzyk wilcza jagoda (określana również jako psianka, wilcza wiśnia, leśna tabaka, belladonna) to roślina, która dość często jest mylona z czarnymi jagodami. Choć ich owoce są do siebie podobne, sporo je różni. Wilcza jagoda powoduje groźne dla zdrowia i życia zatrucie. Koniecznie sprawdź na zdjęciach, jak wyglądają wilcze jagody i jak reagować na objawy zatrucia u dziecka.

Pokrzyk wilcza jagoda:

Jak wyglądają wilcze jagody?

Wilcza jagoda rośnie na dorastającym do 150 cm krzaku. Owoce pokrzyku wilczej jagody są słodkie, ale silnie trujące – dawka śmiertelna dla dziecka to tylko 3-4 zjedzone jagódki! Trująca jest cała roślina pokrzyku łącznie z korzeniem. Warto wiedzieć, że wilczą jagodę wykorzystuje się w medycynie – produkuje się z niej np. atropinę (używaną przez okulistów do badania oczu).
Małe dzieci mogą mylić wilcze jagody ze zwykłymi jagodami, które w przeciwieństwie do wilczych jagód rosną nisko przy ziemi na małej krzewince. Uwaga, czarnych jagód także nie powinno się jeść prosto z krzaka ze względu na ryzyko bąblowicy!

Wilcza jagoda: zdjęcia

Na tych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda wilcza jagoda w naturze. Sprawdź dokładnie, jak rozpoznać kwiaty wilczej jagody oraz owoce wilczej jagody na krzaku.


Owoce wilczej jagodyDojrzałe owoce wilczej jagody (fot. Adobe Stock)


wilcza jagoda - kwiaty
Kwiaty wilczej jagody (fot. Adobe Stock)

Gdzie rosną wilcze jagody?

Wilcze jagody rosną głównie na południu Polski – w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, Roztoczu, w Sudetach i Karpatach. Roślinę można spotkać w wilgotnych i zacienionych miejscach w lesie lub na jego obrzeżach. W czerwcu i lipcu pojawiają się na niej brązowo-fioletowe kwiaty w kształcie dzwoneczków. To z nich tworzą się zielone okrągłe kulki, które, dojrzewając, stają się czarnymi lśniącymi owocami.
Uwaga, od 1957 roku pokrzyk wilcza jagoda jest w Polsce pod ochroną.

Wilcza jagoda: jakie są objawy zatrucia?

Zjedzenie owoców wilczej jagody grozi porażeniem układu nerwowego, oddechowego i naczynioruchowego. Jest to efekt działania zawartych w owocach substancji: atropiny, skopolaminy i hioscyjaminy. Skutkiem zatrucia może być śmierć. Dla osób dorosłych dawka śmiertelna to ok.10 wilczych jagód, a dla dzieci – jedynie 3-4.

Pierwsze objawy zatrucia wilczą jagodą pojawiają się po różnym czasie od zjedzenia – od 10-15 minut do kilku godzin. U osób zatrutych mogą wystąpić następujące symptomy:
 • pobudzenie i euforia,
 • gadatliwość,
 • nienaturalne powiększenie źrenic,
 • sucha, gorąca i czerwona skóra,
 • halucynacje,
 • problemy z widzeniem,
 • utrata przytomności,
 • zaburzenia oddychania,
 • światłowstręt,
 • nieskoordynowane ruchy,
 • napady wściekłości,
 • zaburzenia rytmu serca, które mogą prowadzić do zgonu.

Pierwsza pomoc po zjedzeniu wilczych jagód

Jeśli dziecko nie zjadło trującej rośliny, ale tylko jej dotykało lub zerwało, jak najszybciej dokładnie umyj mu ręce wodą i  mydłem. W sytuacji, gdy podejrzewasz, że wzięło owoce wilczej jagody do ust:
 • jak najszybciej wywołaj wymioty (np. podrażnij dziecku gardło łyżeczką),
 • jedź z dzieckiem do szpitala,
 • nie podawaj niczego do jedzenia i picia.
Ważne! Wymiotów nie wolno prowokować, jeśli doszło do utraty przytomności.

W szpitalu lekarze mogą podać leki odwracające działanie szkodliwych substancji, a w razie zaburzeń krążenia czy oddychania będą starali się ratować pacjentowi życie.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy