GRY
 
 

Co się dzieje po porodzie - ważne pytania

Sześć tygodni. Tyle potrzebujesz, żeby dojść do siebie po porodzie. Przeczytaj, jak odzyskać siły, będąc mamą noworodka?

mama, dziecko i położna
fot. fotolia.com
Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest normalne, że tak czują się wszystkie młode mamy. Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Bo rana po porodzie się jeszcze goi, wydzielina jest bardzo obfita, ciągle musisz zmieniać podkłady... Ale to minie. Połóg to w końcu tylko 6 tygodni. Masz pytania? Odpowiadamy nawet na te najintymniejsze.

Dlaczego w połogu wyglądam, jakbym nadal była w ciąży?

Urodzenie dziecka to ubytek około 5 kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic. Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Kiedy skończy się krwawienie po porodzie?

Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy) – czasem trwa to 2 tygodnie, a czasami nawet 6. Krwawienie to lekarze nazywają upławami poporodowymi. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Jak sobie poradzić z bolącym kroczem po porodzie?

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. Gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. W połogu nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, powinien zdecydować o tym lekarz.

Zdarza mi się popuścić. Czy w połogu to normalne? 

Nietrzymanie moczu to zwykła dolegliwość poporodowa, która mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Napnij je (tak jakbyś siusiała) i policz powoli do dziesięciu, rozluźnij i znowu napnij. Powtórz dziesięć razy. Ćwicz rano, w południe i wieczorem. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Dlaczego podczas karmienia boli mnie brzuch?

To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz piersią, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.
Doładuj
Przeładuj