mama, dziecko i położna
fot. fotolia.com

Co się dzieje po porodzie - ważne pytania

Sześć tygodni. Tyle potrzebujesz, żeby dojść do siebie po porodzie. Przeczytaj, jak odzyskać siły, będąc mamą noworodka?
Małgorzata Wódz
mama, dziecko i położna
fot. fotolia.com
Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest normalne, że tak czują się wszystkie młode mamy. Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Bo rana po porodzie się jeszcze goi, wydzielina jest bardzo obfita, ciągle musisz zmieniać podkłady... Ale to minie. Połóg to w końcu tylko 6 tygodni. Masz pytania? Odpowiadamy nawet na te najintymniejsze.

Dlaczego w połogu wyglądam, jakbym nadal była w ciąży?

Urodzenie dziecka to ubytek około 5 kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic. Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Kiedy skończy się krwawienie po porodzie?

Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy) – czasem trwa to 2 tygodnie, a czasami nawet 6. Krwawienie to lekarze nazywają upławami poporodowymi. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Jak sobie poradzić z bolącym kroczem po porodzie?

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. Gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. W połogu nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, powinien zdecydować o tym lekarz.

Zdarza mi się popuścić. Czy w połogu to normalne? 

Nietrzymanie moczu to zwykła dolegliwość poporodowa, która mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Napnij je (tak jakbyś siusiała) i policz powoli do dziesięciu, rozluźnij i znowu napnij. Powtórz dziesięć razy. Ćwicz rano, w południe i wieczorem. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Dlaczego podczas karmienia boli mnie brzuch?

To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz piersią, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.

Kiedy po porodzie przestanę się tak bardzo pocić?

Gdy pozbędziesz się nagromadzonych w organizmie płynów. Zwykle trwa to przez cały połóg. Pocenie nasila się przy karmieniu. Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób przyspieszasz powrót do dawnej sylwetki.

Po porodzie wciąż czuję się zmęczona. Czy to brak witamin?

To może być skutek nowych obowiązków związanych z opieką nad noworodkiem i braku czasu na odpoczynek. Jeśli oprócz zmęczenia trudniej ci się oddycha, jesteś blada, być może masz anemię. Lekarz zleci badania krwi i zapisze witaminy.

Dlaczego czuję się przygnębiona?

Baby blues spowodowany wahaniami hormonów zdarza się prawie 80 proc. kobiet. Potrzebujesz opieki najbliższych i okazji do odpoczynku. Gdy przywykniesz do nowej sytuacji, rytm dnia dziecka zacznie się normować, wróci do ciebie radość życia.

Miałam cesarskie cięcie. Jak dbać o ranę?

Już od trzeciej doby po operacji możesz kąpać się pod prysznicem. Ranę myj samą wodą lub szarym mydłem i wycieraj jednorazowym ręcznikiem. Gdyby była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina albo okaże się, że masz gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Gdy rana się już na dobre zagoi, możesz smarować ją Cepanem lub Contractubexem – maści wygładzają i rozjaśniają blizny, zapobiegają przerostom (bliznowcom).

Ważne rady na czas połogu

  • Pamiętaj o kontrolnej wizycie po upływie 6 tygodni od porodu.
  • Jeśli coś cię niepokoi, idź do ginekologa i wcześniej skorzystaj z okazji, jaką daje wizyta patronażowa położnej – poproś ją, by oce-niła, jak się goi twoje krocze.
  • Nie wahaj się prosić o pomoc (męża, mamę...).

Kiedy iść do lekarza w połogu

Z wizytą u ginekologa nie czekaj, jeśli:
  • krwawienie się nasila, zamiast słabnąć,
  • nie zmniejsza się ból w miejscu, w którym nacinano krocze, a okolica jest zaczerwieniona, nabrzmiała. To może świadczyć o tym, że doszło do infekcji,
  • szczypie i boli przy oddawaniu moczu, nawet tydzień po porodzie,
  • wyjątkowo intensywnie się pocisz – sprawdź, czy nie masz podwyższonej temperatury.
Czytaj też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy