GRY
 
 

Poporodowe sześć tygodni: co się dzieje podczas połogu?

Połóg, czyli okres po porodzie, trwa około półtora miesiąca. W tym czasie będziesz zapewne odczuwać rozmaite dolegliwości. Czego możesz się spodziewać?

mama, noworodek, położna, szpital
Pierwsze sześć tygodni po porodzie to wyjątkowy czas. Położna wyjaśnia, dlaczego musisz wtedy bardzo o siebie dbać. Czego możesz się spodziewać?

Dlaczego boli dolna część brzucha

To znak, że macica wraca do prawidłowych rozmiarów. Jeśli karmisz piersią, ten proces trwa krócej, bo w czasie karmienia wydziela się oksytocyna przyspieszająca obkurczanie macicy. Gdy przystawiasz dziecko do piersi, skurcze się nasilają i brzuch boli bardziej. Ale to dobrze!
Co robić: Bierz ciepły prysznic, ale nie gorący, bo to może nasilić krwawienie. Gdy podczas karmienia ból w dole brzucha narasta, staraj się rytmicznie oddychać. Możesz wziąć paracetamol.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.

Kiedy zagoi się krocze

Przez kilka, kilkanaście dni po porodzie będzie obrzęknięte i bolesne. Jeśli nacięto je (lub samo pękło) i założono szwy, w ciągu 5–7 dni musisz się zgłosić na ich zdjęcie. Do tego czasu rana powinna się zagoić, choć może być nieco obrzmiała. Zdejmując szwy, położna sprawdzi, czy nie ma infekcji i w razie potrzeby wezwie lekarza. Szwy rozpuszczalne zanikną w ciągu kilku tygodni.
Co robić: Siadaj tak, by jak najmniej naciągać szew, np. na kółku
z kulkami lub do pływania. Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie delikatnym płynem do higieny intymnej i wycieraj papierowym ręcznikiem. Możesz suszyć szew zimnym strumieniem suszarki. Jak najczęściej wietrz ranę. Niczym jej nie smaruj i nie kąp się w wannie przez sześć tygodni. Zrezygnuj też na ten czas z obcisłych majtek i spodni.

Boję się chodzić do toalety, czy to jest normalne

Większość kobiet w połogu się tego obawia, zwłaszcza że pierwszym wizytom w toalecie towarzyszy bolesność. Ale szwy założone po nacięciu krocza na pewno wytrzymają. Powinnaś często siusiać, aby twój organizm pozbył się nagromadzonej wody. Regularne opróżnianie pęcherza pomaga w szybszym obkurczaniu macicy. Przez kilka dni po porodzie jelita pracują wolniej. To, niestety, sprzyja zaparciom.
Co robić: Siusiaj tak, by strumień moczu omijał szew, np. pod prysznicem. Staraj się chodzić, co pobudzi pracę jelit. Dużo pij, jedz warzywa, które zawierają błonnik, jabłka, suszone śliwki. Jeśli w drugiej dobie nie uda ci się wypróżnić, poproś o czopek glicerynowy.

Skąd takie obfite krwawienie

Z rany po odklejeniu się łożyska. Organizm wydala krew, śluz, fragmenty tkanki z macicy. Po dwóch tygodniach krwawienie ustaje. Wydzielina z ciemnoczerwonej zmieni się w czerwonobrązową, żółtawą i niemal bezbarwną. Karmienie piersią pobudza skurcze macicy i nasila krwawienie, ale skraca czas jego trwania.
Co robić: Używaj grubych podpasek lub pieluch. Często je zmieniaj. Nie stosuj tamponów, bo mogą wywołać zakażenie. Nie dźwigaj.

Jak radzić sobie z obolałymi piersiami

W twoim organizmie zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, piersi zaczynają wytwarzać pokarm. Po 2–4 dniach od porodu stają się większe i twardsze – to tzw. nawał mleczny.
Co robić: Karm jak najczęściej, a jeśli masz problemy, poproś o radę położną albo zadzwoń do poradni laktacyjnej. Noś dobrze dopasowany (ale nieciasny) stanik. Wypróbuj ciepły prysznic lub ciepłe okłady na piersi tuż przed karmieniem. Ułatwi to wypływanie mleka.

Kiedy iść na kontrolę do lekarza

Sześć tygodni po porodzie i zawsze, gdy coś cię zaniepokoi, np. krwawienie nagle się nasila (to pewnie infekcja) albo przedłuża (macica obkurcza się za wolno). Nie ignoruj nieprzyjemnego zapachu wydzieliny ani gorączki powyżej 37,5°C!
Co robić: Obserwuj swoje ciało i nie wahaj się zadawać lekarzowi pytań.
Doładuj
Przeładuj