mama, noworodek, położna, szpital

Poporodowe sześć tygodni: co się dzieje podczas połogu?

Połóg, czyli okres po porodzie, trwa około półtora miesiąca. W tym czasie będziesz zapewne odczuwać rozmaite dolegliwości. Czego możesz się spodziewać?
Aleksandra Sobieraj
mama, noworodek, położna, szpital
Pierwsze sześć tygodni po porodzie to wyjątkowy czas. Położna wyjaśnia, dlaczego musisz wtedy bardzo o siebie dbać. Czego możesz się spodziewać?

Dlaczego boli dolna część brzucha

To znak, że macica wraca do prawidłowych rozmiarów. Jeśli karmisz piersią, ten proces trwa krócej, bo w czasie karmienia wydziela się oksytocyna przyspieszająca obkurczanie macicy. Gdy przystawiasz dziecko do piersi, skurcze się nasilają i brzuch boli bardziej. Ale to dobrze!
Co robić: Bierz ciepły prysznic, ale nie gorący, bo to może nasilić krwawienie. Gdy podczas karmienia ból w dole brzucha narasta, staraj się rytmicznie oddychać. Możesz wziąć paracetamol.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Kiedy zagoi się krocze

Przez kilka, kilkanaście dni po porodzie będzie obrzęknięte i bolesne. Jeśli nacięto je (lub samo pękło) i założono szwy, w ciągu 5–7 dni musisz się zgłosić na ich zdjęcie. Do tego czasu rana powinna się zagoić, choć może być nieco obrzmiała. Zdejmując szwy, położna sprawdzi, czy nie ma infekcji i w razie potrzeby wezwie lekarza. Szwy rozpuszczalne zanikną w ciągu kilku tygodni.
Co robić: Siadaj tak, by jak najmniej naciągać szew, np. na kółku
z kulkami lub do pływania. Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie delikatnym płynem do higieny intymnej i wycieraj papierowym ręcznikiem. Możesz suszyć szew zimnym strumieniem suszarki. Jak najczęściej wietrz ranę. Niczym jej nie smaruj i nie kąp się w wannie przez sześć tygodni. Zrezygnuj też na ten czas z obcisłych majtek i spodni.

Boję się chodzić do toalety, czy to jest normalne

Większość kobiet w połogu się tego obawia, zwłaszcza że pierwszym wizytom w toalecie towarzyszy bolesność. Ale szwy założone po nacięciu krocza na pewno wytrzymają. Powinnaś często siusiać, aby twój organizm pozbył się nagromadzonej wody. Regularne opróżnianie pęcherza pomaga w szybszym obkurczaniu macicy. Przez kilka dni po porodzie jelita pracują wolniej. To, niestety, sprzyja zaparciom.
Co robić: Siusiaj tak, by strumień moczu omijał szew, np. pod prysznicem. Staraj się chodzić, co pobudzi pracę jelit. Dużo pij, jedz warzywa, które zawierają błonnik, jabłka, suszone śliwki. Jeśli w drugiej dobie nie uda ci się wypróżnić, poproś o czopek glicerynowy.

Skąd takie obfite krwawienie

Z rany po odklejeniu się łożyska. Organizm wydala krew, śluz, fragmenty tkanki z macicy. Po dwóch tygodniach krwawienie ustaje. Wydzielina z ciemnoczerwonej zmieni się w czerwonobrązową, żółtawą i niemal bezbarwną. Karmienie piersią pobudza skurcze macicy i nasila krwawienie, ale skraca czas jego trwania.
Co robić: Używaj grubych podpasek lub pieluch. Często je zmieniaj. Nie stosuj tamponów, bo mogą wywołać zakażenie. Nie dźwigaj.

Jak radzić sobie z obolałymi piersiami

W twoim organizmie zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, piersi zaczynają wytwarzać pokarm. Po 2–4 dniach od porodu stają się większe i twardsze – to tzw. nawał mleczny.
Co robić: Karm jak najczęściej, a jeśli masz problemy, poproś o radę położną albo zadzwoń do poradni laktacyjnej. Noś dobrze dopasowany (ale nieciasny) stanik. Wypróbuj ciepły prysznic lub ciepłe okłady na piersi tuż przed karmieniem. Ułatwi to wypływanie mleka.

Kiedy iść na kontrolę do lekarza

Sześć tygodni po porodzie i zawsze, gdy coś cię zaniepokoi, np. krwawienie nagle się nasila (to pewnie infekcja) albo przedłuża (macica obkurcza się za wolno). Nie ignoruj nieprzyjemnego zapachu wydzieliny ani gorączki powyżej 37,5°C!
Co robić: Obserwuj swoje ciało i nie wahaj się zadawać lekarzowi pytań.

Po cesarce

Cesarskie cięcie to poważna operacja, więc połóg po nim nieco różni się od tego po porodzie naturalnym. Jeśli nie ma komplikacji, wyjdziesz ze szpitala po mniej więcej czterech dniach.
• Znieczulenie. Po zewnątrzoponowym możesz czuć silny ból głowy, pleców, mogą ci drętwieć nogi. Po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego (narkozy) mogą męczyć cię nudności, wymioty, ból głowy i gardła. Będziesz bardzo osłabiona.
• Wstawanie. Powinnaś zrobić kilka kroków 6–8 godzin od cesarki pod opieką położnej. Ruch pomaga zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym. Staraj się prostować – szew na pewno się nie rozejdzie.
• Krwawienie. Niezbyt obfite, trwa 2–3 tygodnie.
• Rana. Będzie bolała, ale w szpitalu dostaniesz środki przeciwbólowe. Dolegliwości będą się zmniejszać. Od trzeciej doby możesz brać prysznic. Jeśli dobrze się goi, niczym jej nie przemywaj. Myj ją szarym mydłem i wycieraj jednorazowym ręcznikiem. Gdy jest zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej boli, sączy się z niej wydzielina lub ropa albo masz gorączkę, skonsultuj się z lekarzem.
• Szwy. Jeżeli założono ci zwykłe, powinnaś się zgłosić na ich zdjęcie po 6–8 dniach. Stosuje się też rozpuszczalne, wtedy nie ma problemu.
• Blizna. Pobolewa, później przez kilka tygodni swędzi. Stopniowo blednie, staje się różowa, w końcu nieco jaśniejsza niż skóra. Po miesiącu nie powinna sprawiać kłopotów.
• Pierwsze karmienie piersią. Może się odbyć w sali operacyjnej albo po tym, jak obudzisz się z narkozy. To zależy od twego samopoczucia i zwyczajów szpitala. Na początku będziesz potrzebowała pomocy w przystawieniu maleństwa do piersi. Nawał mleczny może się pojawić w 5–6. dobie po porodzie.
• Wizyta u ginekologa. Konieczna po sześciu tygodniach od cesarki.

Smutki i smuteczki po porodzie

Nadmiar obowiązków, zarwane noce, poporodowa burza hormonalna – to wszystko może sprawić, że dopadnie cię „baby blues”. Zniechęcenie i łzy zdarzają się wielu mamom.
• Przyjmij pomoc, jaką oferują najbliżsi. Nie bój się też o nią prosić.
• Mów o swoich uczuciach. Gdy ogarnia cię smutek lub poczucie pustki, porozmawiaj z mężem lub przyjaciółką.
• Zaufaj intuicji. Nie obwiniaj się, że coś ci nie wychodzi przy pielęgnacji maluszka – potrzebujesz trochę czasu, żeby nabrać wprawy.
• Zrób badania krwi. Jeśli jesteś chronicznie zmęczona, brakuje ci tchu, masz bladą skórę, to może być anemia.
• Poszukaj porady psychologa. Gdyby przygnębienie nie mijało po kilku tygodniach, odwiedź specjalistę. Być może cierpisz na depresję poporodową i potrzebujesz pomocy psychologa.

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy