Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu - ile trwa i jak wygląda?

Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.
Monika Karbarczyk
Połóg po cesarskim cięciu
Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni - o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce.

Spis treści:
 1. Połóg po cesarskim cięciu
 2. Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?
 3. Połóg po cesarce - czy można się ruszać?
 4. Ból po cesarskim cięciu - jak sobie z nim radzić?
  - Gorączka w połogu po cesarskim cięciu
 5. Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie
 6. Blizna po cesarce
 7. Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród - niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi, same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu.

Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć:
 • silny ból głowy
 • ból pleców
 • drętwienie nóg.

Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię:
 • nudności i wymioty
 • ból głowy i gardła
 • będziesz też mocno osłabiona.

W połogu po cesarskim cięciu dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pierwsze godziny po zabiegu spędzisz z kroplówką, ale już za niedługo będziesz musiała sama pamiętać o piciu. Już dobę po operacji lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o podawaniu ci lekkostrawnych posiłków. Po pierwszych posiłkach postaraj się wypróżnić się: możesz poprosić pielęgniarkę o czopek przeczyszczający lub dodać do diety produkty pobudzające pracę jelit.

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Standardowo połóg trwa do 6 tygodni po porodzie, jednak po cesarskim cięciu może się on wydłużyć do 8 tygodni. Po pierwszych dwóch miesiącach życia dziecka mama powinna przestać odczuwać już silne i regularne bóle brzucha, głowy oraz pleców. Powinny również ustać krwawienia i plamienia, a rana powinna się zagoić i z intensywnie czerwonej stać się bladoróżowa.

Okres połogu po cesarskim cięciu wymaga szczególnej troski nie tylko o malucha, ale także o mamę - powinna unikać ona intensywnej aktywności fizycznej (zalecane są jednak spokojne spacery). Ćwiczenia w połogu po cięciu cesarskim są niewskazane - mogą rozciągać ranę i utrudniać jej gojenie się, a także powodować ból. Mama powinna w tym okresie dużo odpoczywać, dlatego tak ważne jest wsparcie bliskiej osoby w pierwszych miesiącach życia malucha.

Połóg po cesarce - czy można się ruszać?

Lekarze namawiają, aby po cięciu cesarskim wstać jak najszybciej – w niektórych szpitalach jest to możliwe już po sześciu-ośmiu godzinach. Chodzenie w okresie połogu po cc zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zakrzepów. Zanim jednak zdobędziesz się na pierwszy krok, pierwszy okres po porodzie spędzisz w łóżku. Pamiętaj, aby leżeć na płasko, unikając podnoszenia głowy. W ten sposób ustrzeżesz się bólów głowy, które są najczęstszą dolegliwością kobiet po cesarskim cięciu. Przez pierwsze godziny po porodzie będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym. Jednak z pewnością już niedługo uda ci się samej pójść do łazienki.

Pierwsze wstanie z łóżka po cesarskim cięciu może nie być łatwe, przecięte mięśnie brzucha mogą boleć i uniemożliwiać ruchy. Możesz też czuć duszność lub mdłości, ale objawy te powinny minąć po kilku chwilach. Jeśli chcesz wziąć prysznic, poproś partnera, aby razem z tobą poszedł do łazienki. Podnoszenie ręki może być dla ciebie jeszcze zbyt bolesne, aby samej się umyć.

Choć pierwsze próby poruszania się po cesarskim cięciu mogą być skomplikowane, postaraj się nie kulić - choć instynktownie możesz robić to, aby chronić brzuch. Wyprostowana, w miarę możliwości, sylwetka ułatwi ci oddychanie i wbrew pozorom zmniejszy ból w okolicach podbrzusza. Pomoc partnera po porodzie może być niezbędna - poproś, by to on podawał ci dziecko do karmienia i wykonywał wszystkie fizyczne prace domowe przez pierwsze kilka tygodni od porodu.

Ból po cesarskim cięciu - jak sobie z nim radzić?

Przez pierwsze dni po porodzie będziesz miała podawane środki przeciwbólowe. Połóg po cesarskim cięciu z pewnością przez jakiś czas będzie bolesny: największy kłopot może sprawiać ci kichanie, śmiech i kaszel. Rwący ból brzucha może powstrzymać cię nawet od mówienia na głos. Jest na to sposób. Gdy czujesz nadchodzący atak kaszlu lub kichnięcie, mocno przyciśnij do brzucha poduszkę i lekko pochyl się do przodu. Z pewnością pomoże zmniejszyć ból.

Gorączka w połogu po cesarskim cięciu

Temperatura ciała powyżej 37,5 stopni to poważny objaw sygnalizujący początek infekcji bądź zakażenia wdającego się w ranę poporodową. Jeśli w połogu po cesarskim cięciu wystąpi podwyższona temperatura ciała, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza!

 

Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody poporodowe odpływają z pochwy przez okres około 3-4 tygodni. Przez pierwsze 3–4 dni mają zabarwienie czerwone, potem różowe, a na końcu brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Po cesarskim cięciu mogą, ale nie muszą być nieco bardziej obfite.

Blizna po cesarce

Rana po cesarce będzie bolała, ale w szpitalu dostaniesz środki przeciwbólowe. Dolegliwości będą się zmniejszać. Jeśli blizna po cesarskim cięciu dobrze się goi, niczym jej nie smaruj ani nie przemywaj. Myj ją szarym mydłem i wycieraj jednorazowym ręcznikiem papierowym. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, najlepiej trochę za dużą, aby nie uciskała rany. Gdyby była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina lub ropa albo okaże się, że masz gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Na zdjęcie szwów powinnaś się zgłosić do szpitala ok. tydzień po porodzie. Maści na blizny możesz stosować dopiero po zagojeniu się rany.

Kremy takie działają przeciwzapalnie, regenerują i poprawiają ukrwienie tkanek, sprawiają też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Stosuj je kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Jeśli podczas zabiegu miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe najprawdopodobniej już w ciągu dwóch godzin po porodzie będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo. Zrobisz to przy pomocy położnej lub partnera, który będzie podtrzymywał dziecko, ponieważ ty jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin powinnaś unikać zmiany pozycji.

Jednak jeśli lekko skręcisz ciało w bok, z pewnością noworodek będzie w stanie uchwycić twoją pierś. Nie musisz niepokoić się, że ewentualne antybiotyki podawane po operacji mogą zaszkodzić dziecku – na pewno tak się nie stanie.

Podczas karmienia piersią po cesarskim cięciu (tak samo jak po porodzie naturalnym) możesz jednak odczuwać dyskomfort, a nawet ból. Noworodek ssący pierś pobudza produkcję hormonów obkurczających macicę po przebytym porodzie.


Zobacz też:

Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy