GRY

Połóg po cesarskim cięciu

Poród przez cięcie cesarskie kończy się dłuższym i cięższym połogiem. Rana po operacji może być bolesna nawet przez kilka najbliższych tygodni.
szpital, mama, tata, ciąża, poród
Poród przez cięcie cesarskie kończy się dłuższym i cięższym połogiem. Rana po operacji może być bolesna nawet przez kilka najbliższych tygodni.

Po cięciu cesarskim pobyt w szpitalu trwa od pięciu do ośmiu dni. Wszystko zależy od tego, jakie zostało zastosowane znieczulenie, podczas operacji; jak przebiega gojenie się rany i oczywiście od indywidualnych cech każdej kobiety.

Wstać, czy leżeć, jeśli poród odbył się przez cesarskie cięcie
Oczywiście to pierwsze. Lekarze namawiają, aby po cięciu cesarskim wstać jak najszybciej – w niektórych szpitalach jest to możliwe już po sześciu-ośmiu godzinach. Chodzenie zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zakrzepów. Zanim jednak zdobędziesz się na pierwszy krok, pierwszy okres po porodzie spędzisz w łóżku. Pamiętaj, aby leżeć na płasko, unikając podnoszenia głowy. W ten sposób ustrzeżesz się bólów głowy, które są najczęstszą dolegliwością kobiet po cesarskim cięciu. Przez pierwsze godziny po porodzie będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym. Jednak z pewnością już niedługo uda Ci się samej pójść do łazienki.

Pierwsze wstanie z łóżka przeprowadź w obecności męża lub położnej: przecięte mięśnie brzucha mogą boleć i uniemożliwiać ruchy. Możesz też czuć duszność lub mdłości, ale objawy te powinny minąć po kilku chwilach. Jeśli chcesz wziąć prysznic, poproś partnera, aby razem z Tobą poszedł do łazienki. Podnoszenie ręki może być dla Ciebie jeszcze zbyt bolesne, aby samej się umyć.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu
Jeśli podczas zabiegu miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe najprawdopodobniej już w ciągu dwóch godzin po porodzie będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo. Zrobisz to przy pomocy położnej lub partnera, który będzie podtrzymywał dziecko, ponieważ Ty jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin powinnaś unikać zmiany pozycji. Jednak jeśli lekko skręcisz ciało w bok, z pewnością noworodek będzie w stanie uchwycić Twoją pierś. Nie musisz niepokoić się, że ewentualne antybiotyki podawane po operacji mogą zaszkodzić dziecku – na pewno tak się nie stanie.

Po cesarskim cięciu dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pierwsze godziny spędzisz z kroplówką, ale już za niedługo będziesz musiała sama pamiętać o piciu. Już dobę po operacji lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o podawaniu Ci lekkostrawnych posiłków. Po pierwszych posiłkach postaraj się wypróżnić się: możesz poprosić pielęgniarkę o czopek przeczyszczający lub dodać do diety produkty pobudzające pracę jelit.
 
Sprawdź: Dieta po cesarce

Jeśli po cesarskim cięciu chcesz wziąć w ramiona swoje dziecko, poproś kogoś, by Ci je podał. W żadnym wypadku nie pochylaj się, wyciągając maleństwo z niskiego łóżeczka. W ten sposób nadwyrężasz mięśnie brzucha i narażasz się na ich powtórne rozejście.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Ocena (11 ocen)

4.6
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu