Wszystko, co warto wiedzieć o połogu po cesarskim cięciu

Poród przez cięcie cesarskie kończy się dłuższym i cięższym połogiem. Rana po operacji może być bolesna nawet przez kilka najbliższych tygodni.
Połóg po cesarskim cięciu
Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to twoje samopoczucie głównie będzie głównie zleżało od tego, jakie zostało zastosowane znieczulenie, podczas operacji oraz jak przebiega gojenie się rany i oczywiście od indywidualnych cech każdej kobiety. Ze szpitala wyjdziesz po mniej więcej trzech dniach (pod warunkiem, że nie ma komplikacji). Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce

Po cesarce wstać, czy leżeć?

Lekarze namawiają, aby po cięciu cesarskim wstać jak najszybciej – w niektórych szpitalach jest to możliwe już po sześciu-ośmiu godzinach. Chodzenie zapobiega tworzeniu się pooperacyjnych zakrzepów. Zanim jednak zdobędziesz się na pierwszy krok, pierwszy okres po porodzie spędzisz w łóżku. Pamiętaj, aby leżeć na płasko, unikając podnoszenia głowy. W ten sposób ustrzeżesz się bólów głowy, które są najczęstszą dolegliwością kobiet po cesarskim cięciu. Przez pierwsze godziny po porodzie będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym. Jednak z pewnością już niedługo uda ci się samej pójść do łazienki.

Pierwsze wstanie z łóżka może nie być łatwe, przecięte mięśnie brzucha mogą boleć i uniemożliwiać ruchy. Możesz też czuć duszność lub mdłości, ale objawy te powinny minąć po kilku chwilach. Jeśli chcesz wziąć prysznic, poproś partnera, aby razem z tobą poszedł do łazienki. Podnoszenie ręki może być dla ciebie jeszcze zbyt bolesne, aby samej się umyć.

Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, możesz czuć:
  • silny ból głowy,
  • ból pleców,
  • mogą ci też drętwieć nogi.

Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię:
  • nudności i wymioty,
  • ból głowy i gardła,
  • będziesz też mocno osłabiona.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Ból po cesarskim cięciu

Przez pierwsze dni po porodzie będziesz miała podawane środki przeciwbólowe. Jednak najlepszym sposobem na uporanie się z bólem będzie delikatne rozruszanie mięśni: spaceruj po korytarzu, nie zwlekaj z pójściem do łazienki, ostrożnie poruszaj rękoma. Największy kłopot może sprawiać Ci kichanie, śmiech i kaszel. Rwący ból brzucha może powstrzymać cię nawet od mówienia na głos. Jest na to sposób. Gdy czujesz nadchodzący atak kaszlu lub kichnięcie, mocno przyciśnij do brzucha poduszkę i lekko pochyl się do przodu. Z pewnością pomoże zmniejszyć ból.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Jeśli podczas zabiegu miałaś podane znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe najprawdopodobniej już w ciągu dwóch godzin po porodzie będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo. Zrobisz to przy pomocy położnej lub partnera, który będzie podtrzymywał dziecko, ponieważ ty jeszcze przez kilka-kilkanaście godzin powinnaś unikać zmiany pozycji. Jednak jeśli lekko skręcisz ciało w bok, z pewnością noworodek będzie w stanie uchwycić twoją pierś. Nie musisz niepokoić się, że ewentualne antybiotyki podawane po operacji mogą zaszkodzić dziecku – na pewno tak się nie stanie.
Po cesarskim cięciu dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pierwsze godziny spędzisz z kroplówką, ale już za niedługo będziesz musiała sama pamiętać o piciu. Już dobę po operacji lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o podawaniu ci lekkostrawnych posiłków. Po pierwszych posiłkach postaraj się wypróżnić się: możesz poprosić pielęgniarkę o czopek przeczyszczający lub dodać do diety produkty pobudzające pracę jelit.
 
 

Ocena (11 ocen)

4.6
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy