poóg 8.png
O połogu Lekcja 8

Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.
Aleksandra Sokalska
Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie!

Spis treści:

Połóg – niepokojące objawy

Niektóre objawy w połogu są niepokojące. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli:
 • masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny),
 • pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie,
 • temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie),
 • masz dreszcze,
 • piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie,
 • masz obrzęki nóg, bóle nóg lub zauważyłaś ich zaczerwienienie,
 • masz silne bóle podbrzusza lub pleców,
 • oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz,
 • odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy.

Odchody połogowe

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3–4 dni mają zabarwienie czerwone, potem różowe, a na końcu brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne.

Jeżeli przez kilka pierwszych dni:
 • odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach,
 • są bardzo gęste,
 • są wyjątkowo wodniste,
musisz powiadomić o tym lekarza.

W połogu lepiej stosować podpaski czy tampony?

W okresie poporodowym, jak wykazują badania, zdarzają się przypadki zespołu wstrząsu toksycznego (ZWT). Ponieważ używanie tamponów ma związek z występowaniem ZWT, to uważa się, że w połogu korzystniejsze jest stosowanie specjalnych podpasek dla kobiet po porodzie.

Po jakim czasie od porodu pojawi się miesiączka?

Jeżeli nie karmisz piersią, to krwawienie miesiączkowe powinno wystąpić w 6–8 tygodni po porodzie. Gdy karmisz piersią, pierwsza miesiączka może wystąpić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Nie znaczy to jednak, że w okresie karmienia nie możesz zajść w ciążę, dlatego stosuj antykoncepcję poporodową.

Ból kości ogonowej po porodzie

Podczas ciężkiego porodu – bardzo silnego parcia, gdy dziecko jest duże – może dojść do uszkodzenia więzadeł krzyżowo-guzicznych. Może też dojść przemieszczenia, pęknięcia lub złamania, co daje szczególnie dokuczliwy ból kości ogonowej po porodzie. Jest on przewlekły i pojawia się bardzo często nawet podczas codziennych czynności. Najbardziej dokucza w czasie leżenia na plecach, siadania i w trakcie zmian pozycji. Niestety, nawet jeśli lekarz stwierdzi złamanie, tej okolicy ciała nie wkłada się w gips. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku tygodni nawet do 3-4 miesięcy.

Jak sobie pomóc przy bólu kości ogonowej po porodzie

Pomóc może siadanie na poduszce poporodowej. Najwygodniej jest leżeć na boku, ulgę przynosi też zgięcie nóg w leżeniu na plecach. Miejscowo można stosować zimne okłady lub bezpieczne dla karmiących mam maści przeciwzapalne i przeciwbólowe (spytaj farmaceutę). Pomocne mogą okazać się zabiegi fizykoterapeutyczne, np. pole magnetyczne, laser – są bezpieczne dla mam karmiących. Jeśli ból kości ogonowej po porodzie jest bardzo dokuczliwy, należy się oszczędzać, nie dźwigać, sporo czasu spędzać w pozycji leżącej.

Ból brzucha w połogu

Jeśli zaraz po porodzie dotknęłabyś swojego brzucha, mogłabyś wyczuć macicę jako twardą masę wypełniającą jamę brzuszną aż do poziomu pępka. Nic dziwnego – przecież w ciąży macica bardzo się powiększa, by mogło rosnąć w niej dziecko. Teraz, po porodzie, zaczyna się powoli obkurczać.

Poporodowe obkurczanie się macicy może trwać nawet kilka tygodni i zwykle trochę boli. Tego typu dolegliwości zlikwidują:
 • łagodne leki przeciwbólowe (jeśli karmisz piersią, zapytaj o nie lekarza),
 • częste leżenie na brzuchu.
Staraj się również więcej pić i częściej siusiać, bo przy opróżnionym pęcherzu macica kurczy się skuteczniej i sprawia to mniej bólu.

Jak karmienie piersią wpływa na macicę?

Gdy karmisz piersią, możesz odczuwać nasilanie się bólu brzucha. Drażnienie brodawki sutkowej podczas ssania wyzwala wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy. Mimo że przyczynia się to do pobolewania brzucha, ta dodatkowa stymulacja macicy jest bardzo korzystna.

Ból krocza w połogu

W połogu możesz odczuwać ból w kroczu. Zwykle wynika on z rozciągnięcia w tej okolicy, uszkodzenia tkanek podczas porodu lub z tego, że wykonano u ciebie nacinanie krocza. Ból krocza w połogu zwykle trwa około 3–4 tygodni.

Jak możesz sobie pomóc?

Jeśli odczuwasz bardzo silny ból, to pierwszego dnia po porodzie co jakiś czas przykładaj w to miejsce woreczek z lodem. Ochłodzenie krocza doprowadzi do zmniejszenia ukrwienia, ograniczenia obrzęku i bólu. Pamiętaj też, by sporo chodzić (aby poprawić krążenie w tym miejscu), a po kilku dniach, kiedy będziesz czuła się już na siłach, możesz zacząć wykonywać ćwiczenia Kegla. Do czasu ustąpienia dolegliwości, do siadania korzystaj ze specjalnej poduszki z dziurą.
Pamiętaj! Jeśli podczas siusiania odczuwasz ból lub pieczenie w miejscu nacięcia krocza, spróbuj oddawać mocz na stojąco, możesz też w trakcie siusiania obmywać krocze bieżącą wodą.

Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu

Przez kilka dni po porodzie układ pokarmowy pracuje wolniej, a mięśnie brzucha nie są w pełni sprawne. Poza tym niektóre środki przeciwbólowe stosowane w czasie porodu powodują zaparcia. Problemy z wypróżnieniami mogą się utrzymywać przez 4–5 dni po porodzie.

Jak ułatwić sobie wypróżnianie się w połogu?

Aby układ pokarmowy pracował wydajniej, jedz więcej produktów bogatych w błonnik i staraj się dużo pić. Możesz korzystać z dostępnych bez recepty łagodnych środków przeczyszczających. Dobrym rozwiązaniem są również suszone śliwki. Picie przygotowanego z nich kompotu (nie powinien być słodki!) i jedzenie suszonych śliwek lub rodzynek to skuteczne naturalne sposoby regulacji wypróżnień.
Uwaga: Jeśli przez tydzień po porodzie nie możesz oddać stolca, idź do lekarza. Powodem mogą być np. hemoroidy. A one wymagają leczenia!

Zobacz też:
Redakcja poleca: "Matki Polki potrzebują wsparcia jak nigdy wcześniej!" - mówi socjolog [WIDEO]
Samotna i zaharowana, także na własne życzenie! – taka jest współczesna Matka Polka. Według dr socjologii, Agaty Grabowskiej, młode mamy w Polsce bardzo potrzebują wsparcia, tymczasem obecnie dostają go bardzo mało…
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Popularne tematy