GRY

Czy to normalne w połogu?

Dolegliwości w połogu zwykle nie są objawem problemów, tylko raczej sygnałem że twój organizm wraca do formy. Jednak są i takie dolegliwości, które mogą oznaczać coś niepokojącego. Jak je wszystkie rozpoznać? Sprawdź!

Dolegliwości w połogu
fot. Adobe Stock

Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z poporodowych dolegliwości są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź!

Ból brzucha w połogu

Jeśli zaraz po porodzie dotknęłabyś swojego brzucha, mogłabyś wyczuć macicę jako twardą masę wypełniającą jamę brzuszną aż do poziomu pępka. Nic dziwnego – przecież w ciąży macica bardzo się powiększa, by mogło rosnąć w niej dziecko. Teraz, po porodzie, zaczyna się powoli obkurczać.

Poporodowe obkurczanie się macicy może trwać nawet kilka tygodni i zwykle trochę boli. Tego typu dolegliwości zlikwidują łagodne leki przeciwbólowe (jeśli karmisz piersią, zapytaj o nie lekarza), a także częste leżenie na brzuchu. Staraj się również więcej pić i częściej siusiać, bo przy opróżnionym pęcherzu macica kurczy się skuteczniej i sprawia to mniej bólu.
Nasilanie się bólu brzucha możesz odczuwać, gdy karmisz piersią. Drażnienie brodawki sutkowej podczas ssania wyzwala wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy. Mimo, że przyczynia się to do pobolewania brzucha, ta dodatkowa stymulacja macicy jest bardzo korzystna.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym dowiesz się jak bezpiecznie po porodzie powrócić do seksu.

Ból krocza w połogu

W połogu możesz odczuwać ból w kroczu (to obszar pomiędzy pochwą a odbytem). Zwykle wynika on z rozciągnięcia w tej okolicy, uszkodzenia tkanek podczas porodu lub z tego, że wykonano u ciebie nacinanie krocza. Ból krocza zwykle trwa około 3–4 tygodni.

Jeśli odczuwasz bardzo silny ból, to pierwszego dnia po porodzie co jakiś czas przykładaj w to miejsce woreczek z lodem. Ochłodzenie krocza doprowadzi do zmniejszenia ukrwienia i do zmniejszenia obrzęku i bólu. Pamiętaj też, by sporo chodzić (aby poprawić krążenie w tym miejscu), a po kilku dniach, kiedy będziesz czuła się już na siłach, możesz zacząć wykonywać ćwiczenia Kegla.
Jeśli podczas siusiania odczuwasz ból lub pieczenie w miejscu nacięcia krocza, spróbuj sikać na stojąco, możesz też w trakcie sikania obmywać krocze bieżącą wodą.

Sprawdź też inny objaw: Nietrzymanie moczu po porodzie

Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu

Przez kilka dni po porodzie układ pokarmowy pracuje wolniej, a mięśnie brzucha nie są w pełni sprawne. Poza tym niektóre środki przeciwbólowe stosowane w czasie porodu powodują zaparcie. Problemy z wypróżnieniami mogą się utrzymywać przez 4–5 dni po porodzie.

Aby układ pokarmowy pracował wydajniej, jedz więcej produktów bogatych w błonnik i dużo pij. Możesz korzystać z dostępnych bez recepty łagodnych środków przeczyszcząjących. Picie kompotu z suszonych śliwek (kompot nie może być słodki!) i jedzenie suszonych śliwek lub rodzynek to naturalne sposoby regulacji wypróżnień. Jeśli przez tydzień po porodzie nie możesz oddać stolca, idź do lekarza. Powodem mogą być np. hemoroidy. A one wymagają leczenia!

Zobacz sposoby na: Wstydliwy problem – hemoroidy

Odchody połogowe

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody poporodowe (połogowe) odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3–4 dni mają zabarwienie czerwone, potem różowe, a na końcu brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni odchody mają nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste lub wyjątkowo wodniste, to musisz powiadomić o tym lekarza.

W okresie poporodowym, jak wykazują badania, zdarzają się przypadki zespołu wstrząsu toksycznego (ZWT). Ponieważ używanie tamponów ma związek z występowaniem ZWT, to uważa się, że w połogu korzystniejsze jest stosowanie specjalnych podpasek dla kobiet po porodzie.

Jeżeli nie karmisz piersią, to krwawienie miesiączkowe powinno wystąpić w 6–8 tygodni po porodzie. Gdy karmisz piersią, pierwsza miesiączka może wystąpić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

Sprawdź, jakie są 4 najczęstsze problemy z miesiączką

Objawy ostrzegawcze w połogu

W połogu mogą pojawić się czasem problemy. Zwróć uwagę na listę objawów ostrzegawczych. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem jeżeli:
  • masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (jest obfitsze niż normalna miesiączka lub wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu pół godziny)
  • wydzielina z pochwy ma intensywny, nieprzyjemny zapach
  • temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie)
  • masz dreszcze
  • piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie
  • masz obrzęki nóg, bóle nóg lub zauważyłaś na nich zaczerwienienie
  • masz silne bóle podbrzusza lub pleców
  • oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz
  • odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy

Sprawdź: Wyprawka na połóg – 14 niezbędnych rzeczy

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy