dolegliwości w połogu
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Czy to normalne w połogu?

Dolegliwości w połogu zwykle nie są objawem problemów, tylko raczej sygnałem że twój organizm wraca do formy. Jednak są i takie dolegliwości, które mogą oznaczać coś niepokojącego. Jak je wszystkie rozpoznać? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
dolegliwości w połogu
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z poporodowych dolegliwości są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź!

Ból brzucha w połogu

Jeśli zaraz po porodzie dotknęłabyś swojego brzucha, mogłabyś wyczuć macicę jako twardą masę wypełniającą jamę brzuszną aż do poziomu pępka. Nic dziwnego – przecież w ciąży macica bardzo się powiększa, by mogło rosnąć w niej dziecko. Teraz, po porodzie, zaczyna się powoli obkurczać.

Jak dlugo trwa obkurczanie się macicy?

Poporodowe obkurczanie się macicy może trwać nawet kilka tygodni i zwykle trochę boli. Tego typu dolegliwości zlikwidują:
 • łagodne leki przeciwbólowe (jeśli karmisz piersią, zapytaj o nie lekarza),
 • częste leżenie na brzuchu.
Staraj się również więcej pić i częściej siusiać, bo przy opróżnionym pęcherzu macica kurczy się skuteczniej i sprawia to mniej bólu.

Jak karmienie piersią wpływa na macicę?

Gdy karmisz piersią, możesz odczuwać nasilanie się bólu brzucha. Drażnienie brodawki sutkowej podczas ssania wyzwala wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy. Mimo, że przyczynia się to do pobolewania brzucha, ta dodatkowa stymulacja macicy jest bardzo korzystna.
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Ból krocza w połogu

W połogu możesz odczuwać ból w kroczu (to obszar pomiędzy pochwą a odbytem). Zwykle wynika on z rozciągnięcia w tej okolicy, uszkodzenia tkanek podczas porodu lub z tego, że wykonano u ciebie nacinanie krocza. Ból krocza zwykle trwa około 3–4 tygodni.

Jak możesz sobie pomóc?

Jeśli odczuwasz bardzo silny ból, to pierwszego dnia po porodzie co jakiś czas przykładaj w to miejsce woreczek z lodem. Ochłodzenie krocza doprowadzi do zmniejszenia ukrwienia i do zmniejszenia obrzęku i bólu. Pamiętaj też, by sporo chodzić (aby poprawić krążenie w tym miejscu), a po kilku dniach, kiedy będziesz czuła się już na siłach, możesz zacząć wykonywać ćwiczenia Kegla.
Pamiętaj! Jeśli podczas siusiania odczuwasz ból lub pieczenie w miejscu nacięcia krocza, spróbuj sikać na stojąco, możesz też w trakcie sikania obmywać krocze bieżącą wodą.

Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu

Przez kilka dni po porodzie układ pokarmowy pracuje wolniej, a mięśnie brzucha nie są w pełni sprawne. Poza tym niektóre środki przeciwbólowe stosowane w czasie porodu powodują zaparcia. Problemy z wypróżnieniami mogą się utrzymywać przez 4–5 dni po porodzie.

Jak ułatwić sobie wypróżnianie się w połogu?

Aby układ pokarmowy pracował wydajniej, jedz więcej produktów bogatych w błonnik i staraj się dużo pić. Możesz korzystać z dostępnych bez recepty łagodnych środków przeczyszcząjących. Dobrym rozwiązaniem są również suszone śliwki. Picie przygotowanego z nich kompotu (nie powinien być słodki!) i jedzenie suszonych śliwek lub rodzynek to skuteczne naturalne sposoby regulacji wypróżnień.

Uwaga: Jeśli przez tydzień po porodzie nie możesz oddać stolca, idź do lekarza. Powodem mogą być np. hemoroidy. A one wymagają leczenia!

Odchody połogowe

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody poporodowe (połogowe) odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3–4 dni mają zabarwienie czerwone, potem różowe, a na końcu brązowe. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni odchody:
 • mają nieprzyjemny zapach,
 • są bardzo gęste,
 • są wyjątkowo wodniste,
musisz powiadomić o tym lekarza.

W połogu lepiej stosować podpaski czy tampony?

W okresie poporodowym, jak wykazują badania, zdarzają się przypadki zespołu wstrząsu toksycznego (ZWT). Ponieważ używanie tamponów ma związek z występowaniem ZWT, to uważa się, że w połogu korzystniejsze jest stosowanie specjalnych podpasek dla kobiet po porodzie.

Po jakim czasie od porodu pojawi się miesiączka?

Jeżeli nie karmisz piersią, to krwawienie miesiączkowe powinno wystąpić w 6–8 tygodni po porodzie. Gdy karmisz piersią, pierwsza miesiączka może wystąpić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Nie znaczy to jednak, że w okresie karmienia nie możesz zajść w ciążę. Aby karmienie piersią było skuteczną metodą antykoncepcji, muszą być spełnione pewne warunki, np. nie za długie odstępy między karmieniami. 

Objawy ostrzegawcze w połogu

W połogu mogą pojawić się czasem problemy. Zwróć uwagę na listę objawów ostrzegawczych. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem jeżeli:
 • masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (jest obfitsze niż normalna miesiączka lub wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu pół godziny),
 • wydzielina z pochwy ma intensywny, nieprzyjemny zapach,
 • temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie),
 • masz dreszcze,
 • piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie,
 • masz obrzęki nóg, bóle nóg lub zauważyłaś na nich zaczerwienienie,
 • masz silne bóle podbrzusza lub pleców,
 • oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz,
 • odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy.

Zobacz też:

 

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy