Jak zadbać o siebie w czasie połogu?

Wiesz wszystko na temat ciąży, rozwoju płodu, fazach porodu, ale skrzętnie omijasz rozdziały mówiące o połogu? Podpowiadamy, co robić, by w miarę możliwości „bezboleśnie” przejść ten okres.
Połóg to czas po porodzie, trwający mniej więcej 6 tygodni. W tym okresie twój organizm „dochodzi do siebie” po trudach ciąży i porodu, obkurcza się macica, goi ewentualne nacięcie lub pęknięcie krocza, poziom hormonów ciążowych ulega obniżeniu (stąd często uczucie „zalewania się potem”, zwłaszcza w nocy). Dla zmęczonej ciążą i porodem, a następnie opieką nad noworodkiem Mamy, połóg może być poważnym wyzwaniem. Co zatem robić, by przejść go najlżej, jak to możliwe?

Dużo wypoczywaj

Oczywiście łatwiej napisać, niż zrobić – opieka nad noworodkiem to przecież zajęcie na 24 godziny na dobę! Jednak postaraj się w tym czasie wszystkie obowiązki, których nie musisz sama wypełniać, przenieść na najbliższą rodzinę lub przyjaciół. Może teściowa ugotuje ci obiad, zakupy zrobisz przez internet a mąż powiesi pranie?
Pamiętaj, że w okresie połogu powinnaś oszczędzać siły, musisz dużo polegiwać (stąd określenie „połóg”), nie powinnaś podnosić nic cięższego niż noworodek. Większy wysiłek może spowodować nasilenie się krwawienia i inne problemy, których nie będziesz mogła zlekceważyć, a wizyta w szpitalu jest ostatnią rzeczą, której potrzebujesz!

Warto przeczytać: 5 pytań o baby blues i depresję poporodową
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym dowiesz się jak bezpiecznie po porodzie powrócić do seksu.

Dbaj o higienę intymną

Po porodzie masz prawo czuć się obolała (brzuch, mięśnie), doskwierać może rana krocza, szczególnie jeśli miałaś je nacinane lub pęknięte i założone zostały szwy. Krwawienie towarzyszące obkurczaniu się macicy jest na początku obfite, przypomina miesiączkę, z czasem (po ok. 2 tygodniach) zmniejsza się i zaczyna przybierać brunatny kolor. W tym okresie musisz szczególnie zadbać o higienę osobistą.
Podmywaj się chłodną bieżącą wodą po każdym skorzystaniu z toalety, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić chorobotwórczych bakterii i grzybów z okolic odbytu w okolice pochwy. Do podmywania używaj żelu do higieny intymnej, którego używałaś w ciąży (jest wówczas małe ryzyko uczulenia). Po podmyciu osusz bardzo dokładnie krocze papierowym ręcznikiem. Jeśli dotyk sprawia Ci ból, możesz użyć chłodnego strumienia suszarki.

Zapewnij dostęp powietrza

Dostęp powietrza zdecydowanie przyspiesza gojenie się krocza. W wilgotnym, ciepłym środowisku szybko namnażają się chorobotwórcze bakterie i grzyby, stąd zalecenie tzw. wietrzenia krocza, jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało. Nie chodzi oczywiście o leżenie przy wentylatorze, ale ważne by w połogu przebywać bez bielizny, kiedy to tylko możliwe. By nie zabrudzić pościeli, użyj jednorazowych podkładów medycznych, są dostępne w aptekach i sklepach z artykułami dla dzieci.
Jeśli musisz założyć bieliznę, użyj dużego podkładu poporodowego (zwykłe podpaski, szczególnie te ze sztucznych włókien, są w tym okresie niewskazane, a tampony całkowicie zabronione) oraz siatkowych lub jednorazowych majteczek, by utrzymać podkład w miejscu.

Polecamy: Co jeść podczas połogu?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy