Sen dziecka
fot. fotolia

Połóż dziecko wcześnie spać, bo… będzie szczęśliwsze, mądrzejsze i chudsze!

Wyniki badań pokazują, jak ważna jest godzina, o której zasypia twoje dziecko. Sprawdź, dlaczego dzieci, które wcześnie chodzą spać, są mądrzejsze i zdrowsze!
Marta Kabulska
Sen dziecka
fot. fotolia
Położenie dziecka wcześnie spać to dla wielu rodziców ogromne wyzwanie. W obliczu najnowszych badań z pewnością warto je podjąć. Korzyści są naprawdę duże!

Badania pokazują, że dzieci, które chodzą wcześnie spać (między 18.00 a 21.00) śpią dłużej, są zdrowsze i lepiej rozwijają zdolności poznawcze niż te, które zasypiają późno. Dzieci, które chodzą spać po godzinie 22.00 (lub później) dłużej zasypiają i częściej budzą się w nocy. Gorzej też funkcjonują w dzień, co może być szczególnym utrudnieniem dla dzieci w wieku szkolnym. Przebadano więc dzieci w wieku 7-11 lat. Przez 5 nocy kładły się one do łóżka wcześniej niż zwykle. Nauczyciele mieli za zadanie oceniać je każdego dnia (nie wiedzieli o całym doświadczeniu). Z ocen wniknęło, że dzieci stały się zarówno mniej impulsywne, jak i mniej drażliwe niż zwykle. 

Inne badanie pokazało, że u 18-miesięcznych dzieci, które usypiano przed godziną 22.00, szybciej rozwijały się zdolności mowy, umiejętności ruchowe i społeczne, niż u dzieci, które zasypiały późno.

Korzyści z wczesnego zasypiania jest jednak jeszcze więcej. Dzieci późno zasypiające, mają większą skłonność do nadwagi! Jedna z teorii głosi, że w trakcie snu za sprawą działania hormonów następuje regulacja apetytu i uczucia głodu. 

Choć naukowcy podkreślają, że nie ma określonej jednej idealnej godziny do zasypiania dla każdego dziecka, to zalecają, by spróbować wcześnie kłaść dzieci spać. Najlepiej zacząć przestawiać dziecko od położenia go do łóżka 20 minut wcześniej niż zwykle. Dzięki temu nasze dzieci mogą być zdrowsze i lepiej się rozwijać.

O której zasypia twoje dziecko? Napisz w komentarzu. 

Zobacz też: Dlaczego dziecko nie chce spać? - 15 powodów

Źródło: Slate
Redakcja poleca: Sposób na usypianie dziecka – film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ma problemy z zasypianiem? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na usypianie dziecka. Sprawdź, która zadziała w przypadku twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy