Położenie miednicowe a poród
fot. AdobeStock

Położenie miednicowe: przyczyny, rodzaje, przebieg porodu

Położenie miednicowe dziecka w brzuchu mamy pojawia się jedynie w kilku procentach porodów. Dziecko może być ułożone z przodującymi pośladkami, stópkami lub kolanami. Dlaczego tak się dzieje?
Milena Oszczepalińska
Położenie miednicowe a poród
fot. AdobeStock
W trakcie ciąży płód zmienia swoje ułożenie wielokrotnie. W pierwszych tygodniach, gdy ma bardzo dużo miejsca, może pływać w wodach płodowych we wszystkie strony. Z czasem dziecko staje się coraz większe, a miejsca w brzuchu jest coraz mniej, ubywa również wód płodowych. Dlatego jego ruchy są bardziej ograniczone. Pod koniec ciąży pozostaje jedynie rozpychanie się i kopanie mamy od wewnątrz.

Przed porodem dziecko najczęściej umiejscowione jest w pozycji główkowej, tzn. z główką do dołu. To klasyczne i najbezpieczniejsze ułożenie dziecka w macicy, dzięki któremu poród może bez obaw (jeśli nie pojawią się inne komplikacje) odbyć się drogami natury. Nie zawsze jednak malec wybiera pozycję główkową. Bywa, że ma tzw. położenie miednicowe. Co dokładnie oznacza ten termin i jaki może mieć wpływ na przebieg porodu? Podpowiadamy!

Położenie miednicowe, czyli jakie?

W położeniu główkowym dziecko znajduje się w brzuchu mamy do góry nogami (i całkiem mu z tym wygodnie). Głowę ma blisko kanału rodnego, a nóżki przy klatce piersiowej. Położenie miednicowe jest odwrotne. Dziecko układa się w ten sposób, że główkę ma w okolicach mostka mamy, a nóżki i pupę przy kanale rodnym. W ten sposób rodzi się ok. 3-5 proc. dzieci.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Rodzaje położenia miednicowego

Dziecko w ułożeniu miednicowym może znajdować się w kilku różnych pozycjach. W medycynie mówi się o położeniu:
  • miednicowym zupełnym: dziecko ma mocno przykurczone nóżki, kolana wysoko, a tuż przy kanale rodnym są stópki i pupa;
  • miednicowym niezupełnym pośladkowym: dziecko jest zgięte w pół. Ma wyprostowane nóżki, stopy przy główce, a częścią przodującą są same pośladki;
  • stópkowym zupełnym: gdy najbliżej szyjki macicy znajdują się obie stopy dziecka, pupa jest nieco powyżej;
  • stópkowym niezupełnym: gdy przoduje jedna stopa i to ona jest najbliżej kanału rodnego, natomiast druga stopa jest zgięta w kolanie;
  • kolankowym zupełnym: gdy oba kolanka przodują;
  • kolankowym niezupełnym: gdy jedno kolanko dziecka znajduje się najbliżej kanału rodnego.

Przyczyny położenia miednicowego dziecka w brzuchu mamy

Dziecko może niewłaściwie ułożyć się do porodu, jeśli:

Jak ułożenie miednicowe może wpłynąć na przebieg porodu?

Położenie miednicowe powoduje, że poród obarczony jest większym ryzykiem komplikacji. Skutkiem takiej pozycji dziecka może być:
  • utknięcie główki dziecka w kanale rodnym,
  • uraz mechaniczny głowy, barków, nóżek,
  • niedotlenienie dziecka.

Nie zawsze jednak ryzyko to sprawia, że dziecko ułożone miednicowo musi rodzić się przez cesarskie cięcie. Naturalny poród pośladkowy jest możliwy, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz opiekujący się rodzącą.

Zmiana pozycji dziecka w brzuchu

Jeśli lekarz podczas badania USG zauważy, że dziecko nie obróciło się główką do dołu i jest już za duże, by zrobić to samodzielnie przed porodem, można próbować obrócić je z zewnątrz. Taki stymulowany obrót z pomocą lekarza może odbyć się po 37. tygodniu ciąży. Wcześniej nie wolno tego robić z uwagi na to, że może on wywołać akcję porodową. Zabieg musi być wykonywany w szpitalu przez doświadczonego fachowca.

Można również próbować sprawić, by maluszek przekręcił się, za pomocą odpowiednich ćwiczeń i masaży. Nie ma jednak gwarancji, że dziecko podda się temu. Zdarza się również, że malec, który zostanie zachęcony do przekręcenia się główką do dołu w ostatnich tygodniach ciąży, tuż przed porodem znowu obróci się do pozycji miednicowej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy