
Na ile wizyt położnej możesz liczyć po porodzie?
Kiedy wrócisz z dzieckiem do domu po porodzie, odwiedzi cię położna środowiskowa. Sprawdzi, jak się czujesz i czy z noworodkiem jest wszystko dobrze. Kiedy i ile razy możesz skorzystać z jej rad? Sprawdź!
Kobieta tuż po porodzie potrzebuje szczególnej opieki. Połóg jest czasem, w którym w jej organizmie zachodzą ogromne zmiany – ciało ma wrócić do funkcjonowania sprzed ciąży, tyle że procesy, które trwały 9 miesięcy, odwracają się w zaledwie kilka tygodni. A za tym mogą iść różne problemy, z którymi młoda mama może sobie nie radzić. Od chociażby męczącej huśtawki nastrojów, po boleści brzucha podczas karmienia piersią czy zbyt obfite krwawienie. Położna środowiskowa ma za zadanie wyjaśnić, wesprzeć kobietę i wskazać, w jaki sposób reagować na ewentualne nieprawidłowości. Do ilu wizyt położnej ma prawo każda młoda mama i dlaczego warto z nich skorzystać? Dowiedz się!
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Zobacz też: Z kim rodzić? Wybór położnej do porodu
Do wizyty położnej nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz przejmować się nie do końca czystym mieszkaniem czy swoim dresem zamiast wyjściowej sukienki. To zupełnie normalne w tym szczególnym czasie. Zrób jednak jedno – spisz listę pytań, które chciałabyś zadać, dzięki temu będziesz miała pewność, że o niczym nie zapomnisz. A jeśli nawet się tak stanie, pamiętaj, że masz prawo do kolejnych spotkań.
Zobacz też:
Do ilu wizyt położnej ma prawo każda kobieta w połogu?
Położna środowiskowa zgodnie z prawem ma obowiązek odbycia u młodej mamy od 4 do 6 wizyt w trakcie całego połogu, czyli w ciągu 6 tygodni po porodzie. Pierwsza wizyta patronażowa powinna być w ciągu pierwszych 48 godzin od wyjścia ze szpitala. Warto dodać, że odwiedziny położnej to twoje prawo, a jej obowiązek, dlatego za każdym razem, gdy masz potrzebę skorzystania z jej pomocy, nie może ci odmówić (oczywiście w ramach tych 6 spotkań).
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.
Jak skontaktować się z położną, by umówić się na wizytę patronażową?
Aby to zrobić, musisz przede wszystkim zapisać noworodka do wybranej przychodni. Kiedy będziesz to robić, poinformuj od razu recepcjonistkę w przychodni, że chciałabyś skorzystać z wizyty położnej środowiskowej. W każdej przychodni jest wyznaczona do tego położna, w niektórych możesz mieć też wybór spośród kilku położnych. Najlepiej albo poprosić o numer telefonu położnej, albo zostawić swój własny i poprosić o kontakt w celu umówienia szczegółów wizyty.Zobacz też: Z kim rodzić? Wybór położnej do porodu
Co sprawdza położna podczas wizyt kontrolnych?
Położna środowiskowa ma obowiązek skontrolować, jak ty i twoje nowo narodzone dziecko czujecie się po porodzie. Pierwsze dni z noworodkiem mogą nie należeć do najprostszych, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko i wszystko jest nowe, dlatego nie wstydź się pytać o cokolwiek, co cię nurtuje, co jest związane z opieką nad noworodkiem lub z twoim stanem zdrowia w połogu. Położna podpowie między innymi:- jak kąpać dziecko,
- jak prawidłowo przystawiać je do piersi,
- jak ubierać na spacery.
Dlaczego warto nie rezygnować z prawa od odwiedzin położnej środowiskowej po porodzie?
Ponieważ wizyty położnej to twoje prawo, a nie obowiązek, jeśli nie zechcesz z nich skorzystać, położna nie będzie cię odwiedzać. Często zdarza się, że po pierwszej wizycie kobiety nie proszą o następne, a potem same borykają się z różnymi trudnościami. To błąd. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujesz się pewniej w nowej roli i będziesz spokojniejsza, że pielęgnujesz noworodka należycie. Możesz też być zaskoczona tym, jak zmienia się twoje ciało w porodzie, a jeśli nie masz z kim o tym porozmawiać bez skrępowania, położna środowiskowa będzie taką osobą, którą możesz spytać o wszystko, co jest związane z połogiem.Do wizyty położnej nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz przejmować się nie do końca czystym mieszkaniem czy swoim dresem zamiast wyjściowej sukienki. To zupełnie normalne w tym szczególnym czasie. Zrób jednak jedno – spisz listę pytań, które chciałabyś zadać, dzięki temu będziesz miała pewność, że o niczym nie zapomnisz. A jeśli nawet się tak stanie, pamiętaj, że masz prawo do kolejnych spotkań.
Zobacz też: