Wizyty położnej środowiskowej po porodzie
fot. StockAdobe

Na ile wizyt położnej możesz liczyć po porodzie?

Kiedy wrócisz z dzieckiem do domu po porodzie, odwiedzi cię położna środowiskowa. Sprawdzi, jak się czujesz i czy z noworodkiem jest wszystko dobrze. Kiedy i ile razy możesz skorzystać z jej rad? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Wizyty położnej środowiskowej po porodzie
fot. StockAdobe
Kobieta tuż po porodzie potrzebuje szczególnej opieki. Połóg jest czasem, w którym w jej organizmie zachodzą ogromne zmiany – ciało ma wrócić do funkcjonowania sprzed ciąży, tyle że procesy, które trwały 9 miesięcy, odwracają się w zaledwie kilka tygodni. A za tym mogą iść różne problemy, z którymi młoda mama może sobie nie radzić. Od chociażby męczącej huśtawki nastrojów, po boleści brzucha podczas karmienia piersią czy zbyt obfite krwawienie. Położna środowiskowa ma za zadanie wyjaśnić, wesprzeć kobietę i wskazać, w jaki sposób reagować na ewentualne nieprawidłowości. Do ilu wizyt położnej ma prawo każda młoda mama i dlaczego warto z nich skorzystać? Dowiedz się!

Do ilu wizyt położnej ma prawo każda kobieta w połogu?

Położna środowiskowa zgodnie z prawem ma obowiązek odbycia u młodej mamy od 4 do 6 wizyt w trakcie całego połogu, czyli w ciągu 6 tygodni po porodzie. Pierwsza wizyta patronażowa powinna być w ciągu pierwszych 48 godzin od wyjścia ze szpitala. Warto dodać, że odwiedziny położnej to twoje prawo, a jej obowiązek, dlatego za każdym razem, gdy masz potrzebę skorzystania z jej pomocy, nie może ci odmówić (oczywiście w ramach tych 6 spotkań).
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]
Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Jak skontaktować się z położną, by umówić się na wizytę patronażową?

Aby to zrobić, musisz przede wszystkim zapisać noworodka do wybranej przychodni. Kiedy będziesz to robić, poinformuj od razu recepcjonistkę w przychodni, że chciałabyś skorzystać z wizyty położnej środowiskowej. W każdej przychodni jest wyznaczona do tego położna, w niektórych możesz mieć też wybór spośród kilku położnych. Najlepiej albo poprosić o numer telefonu położnej, albo zostawić swój własny i poprosić o kontakt w celu umówienia szczegółów wizyty.

Zobacz też: Z kim rodzić? Wybór położnej do porodu

Co sprawdza położna podczas wizyt kontrolnych?

Położna środowiskowa ma obowiązek skontrolować, jak ty i twoje nowo narodzone dziecko czujecie się po porodzie. Pierwsze dni z noworodkiem mogą nie należeć do najprostszych, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko i wszystko jest nowe, dlatego nie wstydź się pytać o cokolwiek, co cię nurtuje, co jest związane z opieką nad noworodkiem lub z twoim stanem zdrowia w połogu. Położna podpowie między innymi:

Dlaczego warto nie rezygnować z prawa od odwiedzin położnej środowiskowej po porodzie?

Ponieważ wizyty położnej to twoje prawo, a nie obowiązek, jeśli nie zechcesz z nich skorzystać, położna nie będzie cię odwiedzać. Często zdarza się, że po pierwszej wizycie kobiety nie proszą o następne, a potem same borykają się z różnymi trudnościami. To błąd. Fachowa pomoc położnej sprawi, że poczujesz się pewniej w nowej roli i będziesz spokojniejsza, że pielęgnujesz noworodka należycie. Możesz też być zaskoczona tym, jak zmienia się twoje ciało w porodzie, a jeśli nie masz z kim o tym porozmawiać bez skrępowania, położna środowiskowa będzie taką osobą, którą możesz spytać o wszystko, co jest związane z połogiem.

Do wizyty położnej nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz przejmować się nie do końca czystym mieszkaniem czy swoim dresem zamiast wyjściowej sukienki. To zupełnie normalne w tym szczególnym czasie. Zrób jednak jedno – spisz listę pytań, które chciałabyś zadać, dzięki temu będziesz miała pewność, że o niczym nie zapomnisz. A jeśli nawet się tak stanie, pamiętaj, że masz prawo do kolejnych spotkań.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy