GRY
 
 

Położne będą znieczulać porody? Jakie jest wasze zdanie?

Pozwoliłybyście, żeby do porodu znieczulała was położna, a nie anestezjolog? Ministerstwo nie widzi problemu.

znieczulenie porodowe
fot. Fotolia
Od lipca 2015 r. każda rodząca ma prawo do bezpłatnego znieczulenia do porodu. To bardzo dobrze. Gorzej – że choć rodząca ma prawo do znieczulenia, to jednak często nie może go wyegzekwować, bo w szpitalach brakuje anestezjologów (lekarze nieoficjalnie mówią, że najlepiej rodzić przed 15:00, bo później specjaliści idą do domu).

Ministerstwo Zdrowia ma jednak pomysł, jak załatać tę dziurę: w nowym rozporządzeniu (projekt z 1 września 2015 r.) zakłada, że przez najbliższe 7 lat, każda położna, która ma pięcioletnie doświadczenie na bloku operacyjnym, może podczas porodu pełnić obowiązki położnej anestezjologicznej. Nie musi mieć skończonego kursu na położną anestezjologiczną. Nie musi mieć nawet tytułu magistra położnictwa. Wystarczy 5 lat pracy – i będzie mogła (musiała!) podawać rodzącej lek w kręgosłup.

Przeciwko zapisowi Ministerstwa protestują lekarze:
– Przebywanie na bloku porodowym samo w sobie nie zwiększa zakresu wiedzy czy umiejętności. Dopuszczenie do wykonywania obowiązków położnej anestezjologicznej osób bez odpowiedniego wyszkolenia może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, będącej pod opieką takiej położnej – napisała w cytowanym na stronie mp.pl liście do ministerstwa prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy ds. anestezjologii i intensywnej terapii . 

Źródło: Medycyna praktyczna, Ginekologia (www.mp.pl)

Czytaj także: Jak wygląda poród naturalny
Redakcja poleca: Znieczulenie do porodu: poznaj wady i zalety znieczulenia zewnątrzoponowego [WIDEO]
Znieczulenie porodowe to dobre rozwiązanie, choć wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. O wadach i zaletach znieczulenia zewnątrzoponowego mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.
Doładuj
Przeładuj