GRY
 
 

Półpasiec w ciąży. Zobacz, jakie powikłania dla dziecka może przynieść ta choroba

Czy kobieta w ciąży, która zachoruje na półpasiec ma się czego obawiać? Jakie ma objawy ta groźna choroba, jak ją leczyć.

ból kręgosłupa, ciąża, ból pleców, plecy, brzuch
fot. fotolia
Półpasiec stanowi niejako następstwo, odnowienie choroby u osób, które już wcześniej, najczęściej w dzieciństwie przeszły ospę wietrzną.  Gdy wirus się uaktywni, dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego i skóry. Zachorowanie na tą bolesną i groźną dolegliwość w czasie ciąży zdarza się niezwykle rzadko, ale jest niebezpieczne. Półpasiec wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną, czyli Herpesvirus varicella zoster. 

Od kogo ciężarna może się zarazić?

Kobieta w ciąży może zarazić się półpaścem od osoby chorej właśnie na to schorzenie jak również na ospę wietrzną. Tak więc chorujących na „wiatrówkę” również należy unikać, ponieważ nawet jeśli nie chorowaliśmy na ospę to właśnie teraz możemy ją "złapać". Choroba przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że wystarczy przebywać w towarzystwie chorego, który kaszle i kicha, by się zarazić. Można to zrobić również poprzez bezpośredni kontakt z krwią osoby chorej czy używanymi przez nią rzeczami. 
Redakcja poleca: Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.

Jak objawia się półpasiec w ciąży?

Objawy półpaśca u kobiety ciężarnej właściwie niczym nie różnią się od tych, jakie obserwujemy u innych osób. Pamiętać należy jednak, że wiele z nich może oddziaływać na płód, dlatego konieczne jest jak najszybsza wizyta u lekarza, a w większości przypadków kobieta kierowana jest do szpitala w celu zapewnienia jej i dziecku stałej opieki, kontroli płodu oraz odpowiednich dawek leków.

Objawy półpaśca:
 • Ból i pieczenie, 
 • Nudności, 
 • Wymioty, 
 • Biegunki, 
 • Dreszcze, 
 • Gorączka, 
 • Silny świąd i mrowienie, 
 • Problemy z oddawaniem moczu, 
 • Wysypka – najpierw guzki, potem pęcherze wypełnione treścią surowiczą, 
 • Neuralgia (nerwobóle w miejscu wysypki)


Wpływ półpaśca na rozwój płodu i narodzonego niemowlaka

Na każdym etapie ciąży zachorowanie na półpaśca określa się jako duże zagrożenie. Jeśli do zachorowania matki dojdzie w trakcie pierwszego trymestru ciąży istnieje znaczące ryzyko uszkodzenia płodu w sposób trwały. Pojawienie się półpaśca w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży niesie za sobą znacznie mniejsze komplikacje rozwojowe, ponieważ dziecko jest już bardziej rozwinięte. Pojawia się za to ryzyko, że noworodek zachoruje na ospę wietrzną. Dla takiego maluszka choroba może wiązać się to z bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Półpasiec stanowi zagrożenie dla maluszka w brzuchu mamy ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich następstw choroby u nienarodzonego dziecka.
Do powikłań półpaśca u płodu oraz u noworodków zaliczamy:
 • Wady narządu wzroku, 
 • Wady układu moczowego, 
 • Wystąpienie niedorozwoju kończyn co wiąże się z upośledzeniem fizycznym. 

Leczenie półpaśca w ciąży

Najważniejszym elementem w trakcie ciąży jest ogromna dbałość o własny organizm, ponieważ jak to jest często określane w tym czasie stanowi on niejako „inkubator” dla nowego życia. Najlepiej oczywiście jeśli nie dopuścimy do zachorowania na tę groźną chorobę. Jeśli jednak tego nie uda się uniknąć, bardzo ważne jest aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu już z pierwszymi objawami, aby leczenie mogło zostać wdrożone jak najszybciej.
Terapia półpaśca u kobiet ciężarnych nie różni się znacząco od terapii każdej innej chorej osoby. Podawane są leki o działaniu przeciwwirusowym najczęściej acyklowir.
Oprócz leków działających na wirusy możliwe jest również wprowadzenie działania objawowego – różnego rodzaju preparaty dostępne bez recepty oraz domowe metody łagodzące ból, swędzenie i pieczenie. Przed ich zastosowaniem jednak poradźmy się lekarza lub farmaceuty w celu dobrania najlepszych dla kobiet w ciąży, oprócz tego dokładnie stosujmy się do zaleceń na ulotce załączonej do leku.
Wśród środków wspomagających leczenie wymienić należy:
 • Leki o działaniu przeciwbólowym – paracetamol, 
 • Chłodne kąpiele oraz stosowanie zimnych okładów – zapobiegają i łagodzą pęcherze, 
 • Leki przeciwhistaminowe – łagodzą swędzenie, 
 • Noszenie luźnych ubrań, 
 • Stosowanie jałowych opatrunków z gazy w miejscach gdzie występują zmiany chorobowe, które przyspieszą gojenie się pęcherzy i zapobiegną powstawaniu infekcji, 
 • Galmanowy balsam do ciała oraz kąpiele w płatkach owsianych – łagodzą swędzenie. 
Źródło: polpasiec.net.pl

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu