77 proc. Polaków, że rolą kobiety jest siedzieć w domu i wychowywać dzieci
fot. Adobe Stock

Polska mama chce iść do pracy? Nie, dziękuję!

Polska to nie jest kraj dla matek - taki obraz rysuje się, patrząc na dane statystyczne o sytuacji kobiet w naszym kraju. Zobacz, jak wiele im brakuje.
Agnieszka Majchrzak
77 proc. Polaków, że rolą kobiety jest siedzieć w domu i wychowywać dzieci
fot. Adobe Stock
Polskie mamy są bierne zawodowo, wolą być z dzieckiem w domu, a już zwłaszcza jak mieszkają na wsi lub w małym mieście - taki obraz naszych kobiet wyłania się z badań. Inna sprawa jest taka - i to też pokazują sondaże - że nasz kraj jest konserwatywny i nie chce matek pracujących. Najwięcej z nas chce widzieć kobietę zredukowaną do wychowywania dzieci i prowadzenia domu. Oto obraz polskiej mamy i jest sytuacji życiowej.

Pójdę do pracy, a kto zajmie się dziećmi?

Ponad 75 procent niepracujących i nieposzukujących pracy kobiet jako powód pozostania w domu podaje opiekę nad dziećmi i inne obowiązki rodzinne. Nic dziwnego. Mama chcąca po urodzeniu dziecka pójść do pracy ma kolosalny problem, z kim w tym czasie ma zostawić malucha.

Dane statystyczne, opublikowane przez „Gazetę Wyborczą" pokazują, że zaledwie co 10. polskie dziecko do trzeciego roku życia ma szansę na miejsce w żłobku, a w dwóch trzecich polskich gmin miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi nie ma w ogóle.
Redakcja poleca: Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim często oznacza szukanie nowej posady. Jak skutecznie szukać pracy i gdzie znaleźć przydatne ogłoszenia zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu.

Najmniej chętne do pracy mamy dwójki dzieci

Nie jest tak, że im więcej dzieci, tym mniejsza ochota mamy do pracy zawodowej. Badania pokazują, że matki trojga i większej liczby dzieci pracują częściej niż te mające mniej maluchów. To mamy z dwojgiem dzieci są najbardziej bierne zawodowo, zwłaszcza jeżeli jedno z nich ma mniej niż sześć lat.

Czy mama naprawdę musi pracować?

Z badań wynika, że Polacy nie chcą mieć w domu pracujących kobiet. 77 procent naszego społeczeństwa uważa, że zadaniem kobiety jest praca w domu i opieka nad dziećmi. Najczęściej bierne zawodowo pozostają gorzej wykształcone mieszkanki wsi i małych miasteczek - informuje „Gazeta Wyborcza". Tylko 40 procent z nich szuka pracy. 

Z kolei 37 procent biernych zawodowo kobiet w wieku 25-49 lat chciałoby pracować, ale nie szuka pracy.

Polska mama na szarym końcu Europy

Polki są jednymi z najmniej aktywnych kobiet - pokazują dane Eurostatu zamieszczone w raporcie „Aktywność zawodowa kobiet w Polsce - czyli udział pracujących lub aktywnie poszukujących pracy w wieku 15-64 lata w populacji". 63 procent z nich pracuje zawodowo. To bardzo słaby wynik jak na Europę, za nami są tylko Chorwacja, Grecja, Rumunia i Włochy (najlepiej jest w Islandii - 85 procent).

Każda mama najlepiej wie, jak trudno jest łączyć obowiązki opieki nad dziećmi z pracą zawodową. Przedstawione wyniki badań pokazują tylko suche fakty, nie wnikając dogłębnie w przyczyny tego, że kobiety w Polsce po urodzeniu dziecka nie wracają do życia zawodowego. Każda z nas, z własnego doświadczenia może powiedzieć, co jest tego przyczyną. Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: portalsamorzdowy.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy