Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
fot. Adobe Stock

Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!

„Nie ma powodów, żeby wspierać finansowo rodziców samotnych, jeżeli mają bardzo wysokie dochody” – mówi Interii minister Barbara Socha. Ale z analizy zmian wynika, że samotni rodzice o niskich i przeciętnych dochodach zyskaliby więcej, gdyby wszystko zostało po staremu.
Polski Ład wspiera TYLKO małżeństwa, a wyklucza wszystkich innych!
fot. Adobe Stock

Polski Ład wprowadza zmiany, które uderzają w samotnych rodziców. Do tej pory, wypełniając formularz podatkowy, wszyscy oni mogli liczyć na ulgi rzędu 1100 – 12 000 zł. Zdaniem PiS lepsza będzie ulga w stałej kwocie 1500 zł. A pomysłodawczyni zmian, posłanka PiS i aktorka Dominika Chorosińska jest pewna, że zmiany doprowadzą do spadku liczby rozwodów.

Większe dochody – mniejsze korzyści. Chyba że weźmiesz ślub albo się nie rozwiedziesz

„Zastępujemy wspólne opodatkowanie z dzieckiem, w którym im kto ma większe dochody, tym miał większe korzyści, pewną stałą kwotą nowej ulgi, niezależną od ulg na dzieci, które obowiązują i dotyczą wszystkich rodziców, a mianowicie kwotą 1500 zł” – to słowa Barbary Sochy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Przypomnijmy, że możliwość rozliczania z dziećmi obowiązuje od ponad dwóch dekad. Celem takiego stanu rzeczy było wsparcie niepełnych rodzin. 

„PiS chce wyrwać samotnym rodzicom 2,8 mld złotych”

„Dziś rząd PiS wraca do dyskryminacji słabych” – mówi Agata Borkowska, samotna mama, która podobnie jak setki innych samotnych rodziców zamierza walczyć o sprawiedliwość. Za niesprawiedliwe uważa bowiem, że „w dobie kryzysu demograficznego samotni rodzice dostają wielkiego kopa”.

Na facebookowej grupie dla samotnych mam Agata Borkowska pisze:
„PiS chce wyrwać samotnym rodzicom 2,8 mld złotych. To już oficjalne, że samotni rodzice są grupą najwięcej tracącą na Nowym Ładzie. Jeśli zarabiacie powyżej 3 250 brutto miesięcznie, będziecie stratne. Jeśli blisko wam do średniej krajowej, stracicie 3600 zł rocznie”.

 

Ekspert: samotni rodzice o niskich i przeciętnych dochodach zyskaliby bardziej, gdyby nie zmiany
Projekt zmian wzięli pod lupę specjaliści z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Michał Myck, dyrektor CenEA podsumowuje dla Interii pomysł rządu tak:

„Czy samodzielni rodzice zyskają na Polskim Ładzie? Ci o niskich i przeciętnych dochodach zyskają więcej, niż osoby bez dzieci. Czy zyskaliby bardziej, gdyby nie zamieniono wspólnego rozliczenia na ulgę? Zdecydowanie tak. Gdyby mogli rozliczać się jak dawniej, otrzymaliby więcej i to od niskiego pułapu dochodów”. Jeśli Senat zaakceptuje projekt zmian, stracą nie tylko samotni rodzice o najwyższych dochodach.

Zmiany to pomysł aktorki i posłanki PiS… Dominiki Chorosińskiej

Według aktorki i posłanki PiS Dominiki Chorosińskiej obowiązujące do tej pory przepisy to nie wsparcie, a „faworyzowanie” samotnych rodziców. Dlatego to właśnie ona – jak podaje Interia – na posiedzeniu komisji finansów publicznych zaproponowała daleko idące zmiany. Większość członków komisji uznała, że to świetny pomysł. Prawdopodobnie przemówił do nich argument Dominiki Chorosińskiej, że przyczyni się to do spadku liczby rozwodów.

„Krew nas zalewa, że orędowniczką tej zmiany jest pani poseł, która zaledwie kilka lat temu była znana nie tylko ze swoich ról, a z tego, że zdradzała męża i przyprowadziła do domu dziecko kochanka na wychowanie” – nie kryje oburzenia Agata Borkowska i dodaje: „Jest pełno artykułów na ten temat, gdzie pani poseł sama to wszystko przyznaje. Czy taka osoba ma prawo wygłaszać sądy, kto jest, a kto nie jest prawdziwą czy normalną rodziną?”.

źródło: Interia.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: PIT 2017: Ulga na dziecko dla samotnej matki? [WIDEO]
Rozliczasz się z fiskusem i jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko? Zobacz, kiedy przysługuje ci ulga prorodzinna.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy