polskie dzieci długo siedzą w domach
fot. Adobe Stock

Polskie dzieci zamknięte w domach: uczą się zdalnie dłużej niż większość rówieśników w Europie

Dzieci w Polsce uczą się zdalnie już tak długo, że trafiły do europejskiej czołówki, i to na piąte miejsce! Dłużej w domach siedzą dzieci m.in. w Macedonii i na Słowacji. Nic dziwnego, że polscy uczniowie boleśnie odczuwają skutki izolacji.
Magdalena Drab
polskie dzieci długo siedzą w domach
fot. Adobe Stock
Polskie dzieci siedzą w domach już od ponad 35 tygodni i są pod tym względem liderami w Europie. Według danych UNESCO uczniów w Polsce prześcigają tylko dzieci czterech innych krajów europejskich, m.in. Macedonii i Łotwy. Niestety, nowe obostrzenia sprawią, że czas spędzony w domu jeszcze bardziej się wydłuży.

Dzieci w Polsce siedzą w domach już prawie cały rok szkolny!

Polscy uczniowie nie chodzą do szkoły już od wielu miesięcy, a dokładnie od 35 tygodni (rok szkolny liczy 42 tygodnie). To bardzo długo, zwłaszcza jeśli porównać ten wynik do czasu, przez jaki w zamknięciu przebywają dzieci z innych krajów europejskich. Dłużej z nauką zdalną muszą sobie radzić tylko uczniowie z Macedonii (43 tygodnie), Bośni i Hercegowiny (38 tygodni), Słowacji (37 tygodni) oraz Łotwy (36 tygodni). 

Czas spędzony w izolacji i poza szkołą niestety jeszcze się wydłuży. Minister zdrowia zapowiedział w środę przedłużenie lockdownu co najmniej do 18 kwietnia. Jako pierwsi do nauki stacjonarnej mają wrócić uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki. Możliwe, że nastąpi to jeszcze w kwietniu. Rządzący nie podali jednak żadnej konkretnej daty. Nie wiadomo też, kiedy szkoły zostaną otwarte dla starszych dzieci. 

Tymczasem skutki izolacji są fatalne: dzieci coraz częściej chorują na depresję, opuszczają się w nauce, brakuje im ruchu i kontaktów z rówieśnikami.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy