polskie symbole narodowe dla dzieci
fot. Adobe Stock

Polskie symbole narodowe dla dzieci – jakie, co oznaczają?

Polskie symbole narodowe pomagają dzieciom w oswajaniu trudnych pojęć jakimi są: ojczyzna, patriotyzm, kraj, państwo. Wyjaśnij dziecku, jakie Polska ma symbole narodowe, skąd pochodzą i jakie jest ich znaczenie. Sprawdź, jakie zabawy mogą przybliżyć dziecku naszą symbolikę patriotyczną.
Joanna Biegaj
polskie symbole narodowe dla dzieci
fot. Adobe Stock
Wiedzę na temat polskich symboli narodowych najlepiej podawać dzieciom w formie zabawy. Maluchy raczej nie będą zainteresowane miniwykładem na temat patriotyzmu, ojczyzny, czy symboliki narodowej, ale kolorowanki, układanki, legendy, książki dla dzieci o tematyce patriotycznej czy wspólna nauka hymnu to zupełnie co innego!

Jakie są polskie symbole narodowe?

Pokaż dziecku, jakie są symbole narodowe Rzeczpospolitej Polskiej, a także opowiedz, skąd się wzięły, gdzie się pojawiają, jak dokładnie wyglądają i jakie jest ich znaczenie:
 • Godło Polski – to biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Wizerunek ten pojawia się również na pieczęciach państwowych i monetach.
 • Flaga – barwami naszego kraju jest biel i czerwień. Flaga Polski to dwa równoległe pasy – czerwony znajduje się na dole, a biały na górze flagi. Od roku 2004 flaga ma swoje święto – jest to 2 maja. Kolor biały na fladze symbolizuje nieskazitelność, czystość i dobro polskiego narodu, natomiast czerwień jest symbolem potęgi i dostojności.
 • Hymnhymn Polski to „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego słowa napisał Józef Wybicki. To pieśń patriotyczna, która początkowo była pieśnią Legionów Polskich we Włoszech i śpiewano ją ku pokrzepieniu serc. Hymnem państwowym „Mazurek Dąbrowskiego” stał się 26 lutego 1927 roku.

Zabawy utrwalające wiedzę na temat symboli narodowych:
 • Zabawa „Moje godło” – wydrukowany obrazek przedstawiający godło Polski potnij na 6, 8 lub 10 elementów. Poproś dziecko, by ułożyło z nich godło Polski.
 • Zabawa „znajdź flagę”. Ułóż na dywanie obrazki z flagami różnych państw. Zadaniem dziecka jest znalezienie wśród nich flagi Polski.
 • Słuchanie hymnu Polski. Zadbaj, by dziecko przyjęło podczas słucha hymnu odpowiednią postawę. Wytłumacz maluchowi, że gdy stoi „na baczność”, podczas śpiewania lub słuchania hymnu Polski – oddaje w ten sposób szacunek swojemu krajowi.

Znaczenie symboli narodowych

Symbole narodowe odgrywają bardzo ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Jednoczą obywateli, a także pozwalają podkreślić ich odrębność na tle innych narodów. Polskie symbole narodowe wyrażają także miłość i szacunek Polaków do ojczyzny.

Polskie symbole narodowe są znakiem:
 • patriotyzmu,
 • przynależności do państwa,
 • dumy,
 • honoru,
 • godności,
 • zjednoczenia duchowego z narodem podczas ważnych wydarzeń dla kraju.

Symbole narodowe dla dzieci do druku

Obrazki z polskimi symbolami narodowymi ułatwią maluchom oswajanie z symboliką patriotyczną. Poniżej przedstawiamy symbole narodowe dla dzieci do druku – wystarczy kliknąć w obrazek, by otworzyć go w oryginalnym rozmiarze, pobrać i wydrukować.

Świetnie sprawdzą się także kolorowanki z symbolami narodowymi, które ułatwią przyswajanie dzieciom nowej wiedzy, ale będą też dla nich wspaniałą rozrywką.

Polskie symbole narodowe dla dzieci – flaga Polski

Jako ciekawostkę możesz opowiedzieć dziecku, że są na świecie dwa państwa, które posługują się flagą przypominającą tę polską, jednak mają odwrócone kolory. To flaga Indonezji i Monako.

Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.
polskie symbole narodowe dla dzieci: flaga Polski
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Polskie symbole narodowe dla dzieci – godło Polski

Opowiedz dziecku, jak według legendy orzeł biały został godłem Polski: trzej bracia Lech, Czech i Rus szukali miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym samotnym dębie siedział orzeł. Wtedy Lech powiedział: „Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę”. 

Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.
 
polskie symbole narodowe dla dzieci: godło Polski
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy