Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, pomarańcze, alergia na pomarańcze, uczulenie na owoce, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. fotolia

Pomarańcza

Alergia na pomarańcze występuje rzadko. Jeśli jednak zauważymy objawy uczulenia po zjedzeniu pomarańczy, możemy podejrzewać, że jesteśmy również uczuleni na inne cytrusy. Reakcja alergiczna może pojawić się po obieraniu owocu lub wypiciu herbaty z dodatkiem soku pomarańczowego czy cytrynowego. Objawy alergii mogą dotyczyć brzucha (ból, nudności, wymioty, biegunka), skóry (swędzenie, pieczenie i wysypka), układu oddechowego (katar, obrzęk krtani, duszności, kasze) oraz oczu (zapalenie spojówek). Alergia na pomarańcze może pojawić się (ale nie musi) u osób uczulonych na pyłki brzozy. W okresie pylenia tego drzewa (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin) na pewno warto zachować ostrożność podczas jedzenia cytrusów.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.