Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, pomarańcze, alergia na pomarańcze, uczulenie na owoce, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. fotolia

Pomarańcza

Alergia na pomarańcze występuje rzadko. Jeśli jednak zauważymy objawy uczulenia po zjedzeniu pomarańczy, możemy podejrzewać, że jesteśmy również uczuleni na inne cytrusy. Reakcja alergiczna może pojawić się po obieraniu owocu lub wypiciu herbaty z dodatkiem soku pomarańczowego czy cytrynowego. Objawy alergii mogą dotyczyć brzucha (ból, nudności, wymioty, biegunka), skóry (swędzenie, pieczenie i wysypka), układu oddechowego (katar, obrzęk krtani, duszności, kasze) oraz oczu (zapalenie spojówek). Alergia na pomarańcze może pojawić się (ale nie musi) u osób uczulonych na pyłki brzozy. W okresie pylenia tego drzewa (sprawdź: Kalendarz pylenia roślin) na pewno warto zachować ostrożność podczas jedzenia cytrusów.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy