dzieci
fot. Panthermedia

8 prostych sposobów, by pomagać potrzebującym dzieciom

Do końca kwietnia masz czas, by zdecydować, do kogo trafi 1% twojego podatku. Ale pomagać możesz przez cały rok, także bez pieniędzy. Wystarczy, że zaangażujesz w to serce. Zobacz jak to robić.
Aleksandra Sobieraj
dzieci
fot. Panthermedia
Hasło, że liczy się każdy grosz, jest prawdziwe, ale równie prawdziwe jest inne hasło – że liczy się każda minuta, którą możesz poświęcić, by pomóc innym. Czasem to pierwsze rozwiązanie – paradoksalnie – bywa najłatwiejsze. Ponieważ aby nadać przelew, wystarczy, że połączysz się z bankiem za pośrednictwem internetu. Jednak pomagać można również w innej formie i nie zawsze musi się to wiązać jedynie z wydawaniem pieniędzy. Podpowiadamy kilka, nie zawsze oczywistych sposobów – dla mniej i bardziej zdeterminowanych.

1. Klikaj strony w internecie

Chodzi o specjalne strony typu „klikaj i pomagaj”. Wystarczy, że masz komputer z podłączeniem do sieci i jedną z takich stron ustawisz sobie jako startową, np. www.pajacyk.pl, www.marzenia.bphtfi.pl – to dwie polskie strony, które bezpośrednio dotyczą dzieci. W taką stronę można kliknąć raz dziennie. Kliknięcia są zliczane i każde generuje pewną kwotę, którą za odsłonięcie reklamy płaci sponsor. Uzbierane pieniądze są przekazywane na konkretny cel, np. Pajacyk finansuje dożywianie dzieci w szkołach.

Redakcja poleca: „Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka
Czy polscy rządzący otworzą swoje serca na pomoc dzieciom z Syrii? Dlaczego Polska Akcja Humanitarna uważa, że adopcja dzieci z Alleppo to nienajlepszy pomysł? Jaki głos w tej sprawie zabrali członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci?

2. Honorowo oddaj krew

Czyli coś zdecydowanie cenniejszego niż pieniądze. Oddając krew, możesz nie tylko poprawić czyjeś zdrowie, ale także uratować komuś życie. Można to zrobić okazjonalnie, jednorazowo zgłaszając się np. w ramach zbiórki dla potrzebującej osoby, albo oddawać krew systematycznie. W każdym przypadku trzeba spełnić warunki – mieć skończone 18 lat, dobry stan zdrowia, przez ostatnie 12 miesięcy nie powinno się też przechodzić żadnych zabiegów, takich jak np. akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu. W przypadku młodych mam od porodu musi minąć tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres karmienia piersią. Więcej informacji znajdziesz na www.krewniacy.pl lub www.honorowekrwiodawstwo.pl.

3. Zostań rodziną zaprzyjaźnioną

Dzieci, które są pod opieką domu dziecka, najbardziej liczą na to, że je w końcu ktoś zaadoptuje. Dla wielu jednak wielką radością jest poczucie, że jakaś rodzina lub osoba otacza je przyjacielską opieką i w ramach tej przyjaźni zaprasza na święta, weekendy, pamięta o urodzinach, imieninach, telefonuje, odwiedza. Rodzina zaprzyjaźniona (tak nazywa się ta forma kontaktu) wnosi w życie dziecka poczucie, że jest ktoś, na kogo może ono liczyć. Nie ma wobec niego żadnych zobowiązań prawnych, ale jest moralnie odpowiedzialna za nawiązanie więzi.

Polecamy: Pomaganie - jak nauczyć tego dziecko, by było wrażliwe?

4. Wyślij list do chorego dziecka

To prostsze niż myślisz, kosztuje tyle, co znaczek pocztowy, a może dać małemu pacjentowi mnóstwo radości. Zajrzyj na stronę www.marzycielskapoczta.pl – znajdziesz tam profile dzieci, które czekają na kartki i listy, wraz z krótkim opisem ich choroby. Stronę całkowicie non profit prowadzi Tomasz Chmiel i Weronika Mazurkiewicz. Na konto ich fundacji można również wpłacać pieniądze, które pozwolą im rozwinąć tę cenną inicjatywę.

5. Świadomie rób zakupy

Duże firmy zajmujące się sprzedażą produktów codziennego użytku namawiają do kupowania określonych marek, przeznaczając ze sprzedaży każdego towaru określoną kwotę na szczytny cel. Jest to dla nich rodzaj reklamy, element tworzenia dobrego wizerunku.  Ale przy okazji zyskują ci, którzy potrzebują wsparcia. Taką akcję prowadzi marka Pampers, która przekazuje UNICEF-owi pieniądze na szczepionki przeciwtężcowe dla dzieci i kobiet w ciąży . Firma Danone wspólnie z Fundacją Polsat zorganizowała program dożywiania dzieci „Podziel się posiłkiem”. Razem z tą samą fundacją firma Procter & Gamble od 11 lat prowadzi akcję „Podaruj Dzieciom Słońce”. Zebrane środki w całości przeznaczane są na pomoc i leczenie najbardziej potrzebujących dzieci, które są pod jej opieką. Natomiast Polska Akcja Humanitarna wspólnie z producentem wody Cisowianka (Nałęczów-Zdrój) prowadzi akcję „Woda dla Sudanu”. Dzięki niej cały zysk ze sprzedaży butelek tej wody o pojemności 0,33 litra przeznaczany jest na budowę studni w Sudanie. Dzięki akcji pięć tysięcy osób w tym afrykańskim kraju ma dostęp do świeżej pitnej wody.

6. Otocz pomocą dziecko z Afryki

Można tego dokonać np. w ramach programu „Adopcja Serca” prowadzonego przez Siostry Misjonarki. Daje on możliwość finansowego wsparcia konkretnego dziecka, które jest sierotą lub którego rodzice znaleźli się w trudnej sytuacji. Za około 70–200 dolarów rocznie (można płacić w ratach) dziecko ma zapewnione wyżywienie, ubranie, wykształcenie – czyli dostaje szansę wyjścia z kręgu biedy. W pomoc dla jednego dziecka możesz zaangażować kilka osób (wówczas koszt jednostkowy jest mniejszy), np. rodziców dzieci przedszkolnej grupy. Więcej informacji znajdziesz na www.adopcjaserc.pl.

Czytaj też: Zaadoptować wirtualnie dziecko w Afryce.

7. Spełniaj marzenia dzieci

Zajmuje się tym kilka fundacji (np. Fundacja „Mam Marzenie”, Fundacja Spełnionych Marzeń, Fundacja „Dziecięca Fantazja”, Fundacja „Trzeba Marzyć”). Do spełniania dziecięcych marzeń możesz przyczynić się na kilka sposobów: wpłacając dowolną kwotę na konto wybranej organizacji, oddając jej 1% podatku lub zgłaszając wolę osobistego spełniania marzenia dziecka. Można też zostać wolontariuszem, który pomaga w jej działalności. Jako „marzyciele” do fundacji przyjmowane są dzieci z ciężkimi lub trudnymi do wyleczenia chorobami. Dzięki twojemu wsparciu organizacje te mogą spełniać życzenia ich życzenia i uszczęśliwiać je, a ich rodzicom dawać wsparcie oraz siłę do walki.

8. Wysyłaj charytatywne SMS-y

Operatorzy sieci komórkowych nie pobierają od nich opłat – cała kwota trafia na konto organizacji, którą chcesz wesprzeć. Choć od pewnego czasu obowiązują przepisy, które zwalniają takie SMS-y z podatku, wciąż są kłopoty z ich wprowadzeniem. Mimo to esemesować, aby pomagać – warto!     

Komu przekazać wielki mały jeden procent?

Oto wybrane organizacje, które działają  na rzecz dzieci i ich rodziców. Lista wszystkich organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1% podatku, jest dostępna na www.pozytek.gov.pl w dziale Aktualności.

1. Fundacja Przyjaciółka KRS 0000074781 – pomaga dzieciom, które muszą pokonywać w życiu różne przeszkody: kalectwo, ubóstwo i odrzucenie, a także tym, które wychowują się poza własną rodziną, i podejmuje działania wspierające rodziny.

2. Fundacja Wcześniak Rodzice-Rodzicom KRS 0000191989 – jej celem jest wsparcie rodziców dzieci, które urodziły się przed 36. tygodniem ciąży, ułatwienie im dostępu do informacji o wcześniakach i zapewnienie wsparcia przez kontakt z rodzicami mającymi podobne doświadczenia.

3. Fundacja „Warszawskie Hospicjum dla Dzieci” KRS 0000097123 – świadczy opiekę paliatywną dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym ze schorzeniami ograniczającymi życie. Skupia się na podniesieniu jakości ich życia i wspieraniu rodzin. Obejmuje leczenie nieprzyjemnych objawów, niesienie ulgi i wytchnienia rodzinie oraz opieki w czasie umierania i w okresie żałoby.

 Czytaj też: Pamiętaj o 1 procent!


4. Fundacja Ewy Błaszczyk „A kogo?” KRS 0000125054 – pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu, buduje pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej CZD. Zabiega o stworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiego i drogiego pobytu w szpitalu.

5. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel” KRS 0000139411 – angażuje się w działania, które niosą pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom, zajmuje się wspieraniem i rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci, prowadzi w szkołach i placówkach specjalnych terapię z udziałem psów terapeutów.

6. Polski komitet narodowy unicef KRS 0000107957 – organizacja działa na rzecz dzieci. Jej priorytety to opieka nad dziećmi w pierwszych latach życia, walka o równy dostęp do edukacji dziewczynek i chłopców, ochrona przed przemocą, wykorzystywaniem i dyskryminacją, zapobieganie zarażeniu wirusem HIV, opieka nad chorymi i osieroconymi z powodu choroby, promocja praw dziecka na forum lokalnym i międzynarodowym.

7. Fundacja „Dziecięca Fantazja” KRS 0000168783 – jej celem jest  wnoszenie odrobiny radości w życie nieuleczalnie chorych dzieci poprzez spełnianie ich najskrytszych marzeń i fantazji. Fundacja stara się spełnić życzenia i fantazje każdego nieuleczalnie chorego dziecka
w wieku od 3 do 18 lat.

8. Fundacja „Rodzić po Ludzku”  KRS 0000150773 – stara się wpływać na kształt opieki okołoporodowej w Polsce, wspiera kobiety w czasie ciąży, porodu i połogu oraz pozytywne zmiany na rzecz przestrzegania praw kobiet.

9. „SOS Wioski Dziecięce” KRS 0000 056 901 – organizacja opiekująca się dziećmi opuszczonymi, osieroconymi oraz z rodzin dysfunkcjonalnych. Jej misją jest tworzenie rodziny dla potrzebujących dzieci, pomaganie im w kształtowaniu swojej przyszłości i uczestniczenie w rozwoju ich społeczności.

10. Fundacja „Dzieci Niczyje” KRS 0000204426 – chroni dzieci przed krzywdzeniem oraz niesie pomoc dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. W swoich placówkach fundacja udziela pomocy psychologicznej, medycznej i prawnej ofiarom krzywdzenia i ich opiekunom. Działa również na rzecz poprawy sytuacji dzieci uczestniczących w procedurach prawnych.

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do pomagania w domu?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy