Solidarna Polska chce pomóc kobietom z wadami letalnymi płodu
fot. Adobe Stock

Pomoc dla kobiet z wadami letalnymi płodu: „Osobny pokój, możliwość wypłakania się”

Solidarna Polska przygotowała propozycje pomocy dla kobiet w ciąży z wadami letalnymi płodu. Projekt zakłada między innymi możliwość spotkania się z psychologiem. Dokument został już przekazany premierowi.
Joanna  Biegaj
Solidarna Polska chce pomóc kobietom z wadami letalnymi płodu
fot. Adobe Stock
Kilka dni temu prawo aborcyjne w Polsce zostało zaostrzone. Po opublikowaniu wyroku TK przerwanie ciąży z podejrzeniem ciężkiej choroby lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest już przestępstwem. Osobny pokój, możliwość wypłakania się – oto niektóre pomysły Solidarnej Polski na pomoc kobiecie w ciąży, u której wykryto letalne wady płodu. Z jednej strony takie propozycje budzą gniew, ponieważ przy takiej skali tragedii wydają się być bardzo mało istotne. Z drugiej zaś – ważne jest oczywiście, by przy obowiązującym dziś prawie zapewnić kobiecie możliwie jak najlepsze warunki.

Projekt ustawy przygotowany przez Solidarną Polskę

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, mający na celu pomoc kobietom w ciąży z wadami letalnymi płodu. Nie jest jeszcze dokładnie znana treść dokumentu, jednak rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości powiedziała w rozmowie z TVN 24, że kobieta miałabym zapewnioną:
  • możliwość wypłakania się
  • możliwość spotkania z psychologiem
  • osobny pokój
  • specjalne konsylium lekarskie
  • specjalną opiekę. 

Nieoficjalnie PAP ustalił także, że w projekcie znalazło się również zagadnienie hospicjów perinatalnych – miejsce medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia dla rodziców dzieci z wadami wrodzonymi.

Nadzieja na poparcie projektu

Projekt rozwiązań pomocowych dla kobiety w ciąży, u której wystąpiły ciężkie wady płodu, został już przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także wicepremierom Jarosławowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Gowinowi. Wiceszef Solidarnej Polski liczy na to, że projekt uzyska poparcie: „Będziemy przekonywać naszych koalicjantów do tych propozycji. Myślę, że to jest dobry projekt. Zakłada on wsparcie systemowe”.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy