pieniądze, zasiłek opiekuńczy
fot. Adobe Stock

Pomoc dla matki na umowie zlecenie: zapomogi i pożyczki na czas pandemii [KIEDY I ILE]

Pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych dostaną pomoc od rządu na czas pandemii koronawirusa i zastoju gospodarczego. Co należy się matce na umowie zlecenie, która straciła pracę?
Magdalena Drab
pieniądze, zasiłek opiekuńczy
fot. Adobe Stock
Tarcza antykryzysowa to program pomocy rządowej dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, w tym umowę zlecenie, oraz prowadzących działalność gospodarczą. To często ludzie, którzy przez pandemię koronawirusa, zamknięcie sklepów, szkół i zastój w handlu, stracili źródło dochodu. Rząd zaproponował konkretne rozwiązania mające wspomóc ich finansowo – zapomogi, świadczenia, bezzwrotne pożyczki. Łączna wartość pakietu antykryzysowego to ok. 212 mld zł. Co należy się matce na umowie zlecenie?

Tarcza antykryzysowa – co dostaną pracownicy na umowie zlecenie?

Wypłata świadczeń dla pracowników i przedsiębiorców, którzy z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa stracili dochody, to część założeń tarczy antykryzysowej. Co dokładnie wiadomo o pomocy od rządu?

2000 zł zapomogi – dla kogo?

Świadczenie gwarantowane w wysokości 2000 zł mają otrzymać pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie, umowę o dzieło oraz właściciele jednoosobowych firm. Kwota 2000 zł wynika z prostego obliczenia – ma to być przynajmniej 80% minimalnego wynagrodzenia (ok. 2080 zł). Świadczenie ma być wypłacane przez ZUS po spełnieniu warunków:
  • umowa została zawarta przed 1 lutego 2020
  • dochód zleceniobiorcy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekroczył trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

Czy aby otrzymać zapomogę, trzeba będzie wykazać straty poniesione przez koronawirusa? Tak, do wniosku składanego do ZUS trzeba dołączyć kopię umowy cywilnoprawnej oraz zaświadczenie o tym, że umowa nie doszła do skutku.

Uwaga! 
Jeśli dochód zleceniobiorcy lub wykonawcy dzieła w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy niż połowa minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, taka osoba otrzyma świadczenie w wysokości całej pensji.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – ile?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci, które nie mają więcej niż 8 lat (+ rodzicom dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzicom dzieci pełnoletnich z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i rodzicom dzieci z orzeczeniem o konieczności kształcenia specjalnego). Rodzic musi posiadać ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek wynosi 80% wynagrodzenia i może być wypłacany przez 14 dni (ten czas nie wlicza się do limitu 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do 14 lat). Uwaga! Jeśli oboje rodzice pracują, o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wnioskować tylko jedno z nich.

Co jeszcze zawiera pakiet antykryzysowy w odniesieniu do matek na umowie zlecenie? Pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych mogą liczyć na:
 
  • przedłużenie do końca maja terminu na złożenie deklaracji podatkowej PIT
  • zawieszenie spłaty kredytów
  • ochronę konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen i innych nieuczciwych praktyk
  • przesunięcie terminu płatności za media
  • jeśli pracownik jest twórcą - wsparcie finansowe twórców i artystów
  • możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o 3 miesiące lub rozłożenie ich na raty – bez opłat i odsetek
  • prolongata terminu przekazania zaliczek na PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy pobranych w marcu i kwietniu do końca maja

Czy świadczenie 500 plus będzie wypłacane? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że wypłaty będą trafiać do rodzin bez żadnych zmian.
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Tarcza antykryzysowa – kiedy wypłaty?

Wypłaty w ramach programu tarczy antykryzysowej mają trafiać do ludzi przez kanały ZUS, bo – jak podkreślała minister rozwoju – to najszybsza droga. Wszystkie rozwiązania mają być wdrażane od początku kwietnia.

Źródło:
premier.gov.pl
tvn24bis.pl


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy